Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
'56 - Fél évszázad Nyomtatás E-mail
Tartalomjegyzék
'56 - Fél évszázad
1956-ra emlékezett a polgári kör
Kiállítás 1956 Pest megyei dokumentumaiból
Ötven esztendő telt el azóta, hogy a magyar nép megvívta világmegrengető szabadságharcát a szovjet elnyomással szemben. A dátum - a sokszor fájdalmas, de büszke megemlékezés dátuma: október 23. Ezen a napon emlékezett meg idén is Vác Város Önkormányzata '56 eseményeiről. A megemlékező ünnepség délelőtt 10 órakor vette kezdetét a Köztársaság úton, a Váci Fegyház és Börtön falánál.



A Madách Imre Gimnázium 10. a osztályos tanulói megérintő ünnepi műsorral készültek a forradalom 50. évfordulójára. A diákok a dalok mellett '56 eseményeiről beszéltek úgy, ahogy ők maguk, a ma diákjai felfogják azt ami fél évszázada történt. A színvonalas műsort követően dr. Molnár Lajos alpolgármester úr adott át kitüntetést Arnóczi Lajosnak, Balázs Imrének és Pásztor Gábornak, akik komoly szerepet vállaltak a forradalom idején zajló váci eseményekben.

A Madách Imre Gimnázium tanulóinak megérintő ünnepi műsora

Ezt követően az alpolgármester az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére állíttatott szobornál mondott avató beszédet - emlékeztetve a arra a csodálatos tettre, amelyet nagyapáink hajtottak végre 1956 őszén, Vácott is. Kiemelte Kristóf Béla, akkori polgármester nevét, aki a helyi forradalmi tanács elnöke lett annak megalakulásakor. Emlékezett arra a három főre, akik Vácott estek a forradalom áldozatául, továbbá emlékezett arra a több száz, több ezer emberre, akiket elzártak, elhurcoltak, integráltak és száműztek.
Dr. Molnár Lajos kiemelte az akkori események fontosságát és jelentősségét az akkori és a mai magyar társadalom életében, s megjegyezte, hogy ezeknek az eseményeknek, s nemes tetteknek méltó emléket állít Seregi György iparművész alkotása, amelyről a beszédet követően Pásztor Gábor vágta le a trikolor szalagot.

Pásztor Gábor átvágja a nemzeti színű szalagot

A megemlékezésen számos neves, közéleti személyiség volt jelen. - Városi képviselők, intézményvezetők, tanárok, diákok és több tucat váci lakos látogatott el - köztük többen is voltak olyanok, akik a forradalmat is megélték Vácott.

A börtön falánál tartott megemlékezés koszorúzással zárult, majd a megemlékezők átvonultak a Dózsa György útra, ahol Pap Béla, egykori református lelkész emléktábláját koszorúzták meg, s emlékeztek meg a kisváci református gyülekezet mártírsorsú lelkipásztoráról.

Pap Béla emléktáblájának megkoszorúzása

Az ünnepi megemlékezés a hagyományok szerint 17 órakor hangversennyel folytatódott a Bartók Béla Zeneiskolában, majd ezt követően a megemlékező tömeg a Konstantin téren át vonult Dr. Brusznyai Árpád, egykoron halálra ítélt és kivégeztetett váci tanár, valamint Dr. Pétery József, egykori megyéspüspök emléktáblájához és koszorúkat, gyertyákat helyeztek el.

Gyertyagyújtás dr. Brusznyai Árpád emléktáblájánál

Koszorúzás Pétery József emléktáblájánál

Igaz az ünnepségsorozattal egy időben Budapesten már folyamatossá váltak a később hajnalig tartó zavargások, valamint a rendőrök és tüntetők közötti összecsapások, de szerencsére a váci megemlékező eseményeken nem történt semmiféle komolyabb incidens, amely zavart kelthetett volna.


További képek a 23-i, délelőtti eseményekről:


További képek a 23-i, kora esti eseményekről:



 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat