A TÁJÉPÍTÉSZEK VÁCI PROGRAMJA – 2023 TAVASZÁN

Április 28-án kezdődött a Gyakorló Város idei nyitó programja, melynek keretében felkészültek a diákok és az őket fogadó iskolák az interaktív környezetvédelmi oktatási programra.

A Szent István Egyetem (illetve elődje a Kertészeti Egyetem) tájvédelmi tanszékével 1996-tól van partnerségi megállapodása a városnak, melynek keretében a diákok oktatási, tervezési és konkrét tájrehabilitációs feladatokat látnak el. Az oktatási program keretében készítették a hallgatók az óvodák részére a „Kukabanya varázsol” és a kisiskolásoknak szóló „Mentsük meg Sünfalvát” című munkafüzeteket a tanulóknak és az őket tanító pedagógusoknak. A tervezési gyakorlatok keretében készültek a város közterületeinek, óvoda kertjeinek fafelmérése, illetve a ligeti tájrehabilitációs program. A tanuló csoportok konkrét környezetvédelmi beruházásokat is hoztak létre, Ilyen volt az „óriások pihenője”, a Gyadai-réti pallósoros tanösvény a Lósi-patak meder felett vagy a sződligeti kerékpáros pihenő megépítése.

Az „óriások pihenője”, a Gyadai-réten

 A hallgatók a tavaszi félévben oktatási programon vesznek részt városunkban, ősszel tervezési és tájépítési gyakorlatot tartanak Vácott.

Az idei program a napjainkban zajlik. Az elmúlt héten a Földváry és a Radnóti általános iskolákban tartottak interaktív környezetvédelmi órákat. Míg a Radnótiban a levegő, a Földváryban a víz védelme volt a téma, amit az egyetemista csoportok közösen tartottak a negyedikes, illetve az ötödikes gyerekeknek.

Magam is részt vettem az órákon és azt kell mondanom, hogy az iskolák pedagógusainak köszönhetően a gyerekek felkészültsége magas szintű volt, amit nem is nagyon lehet hasonlítani a 10-15 évvel ezelőtti diákok felkészültségéhez. Így aztán az egyetemistáknak nem volt nehéz az oktatási feladat, a diákokban partnerekre találtak.

A következő hetekben a kerül sor az Árpád iskolások oktatási gyakorlatára és a Juhász Gyula iskolába is ellátogatnak a hallgatók, ahol a diákokkal együtt iskolakert tervezés a feladatuk. A Juhász iskolában már az előző években elkezdődött nem csak az iskola kert tervezés, hanem a DDC pályázati program keretében sikerült a tervek egy részének megvalósítása is.

A hallgatók szeptemberben fognak ismét visszalátogatni a városba, ahol az egy hetes program keretében nem csak tájterveket készítenek, hanem folytatják a város közterületeinek fafelmérését is.

Bíró György

***

1996-ben alakult meg a „Vác, a Gyakorló Város” című környezeti, nevelési program, amelynek keretében a budapesti Corvinus Egyetem Tájvédelmi Karának hallgatói látogatnak el városunkba Vác Város Önkormányzatának támogatásával.

Régi cikkeink, hogy miket valósítottak meg a hosszú évek folyamán:

01   |   02   |   03   |   04   |   05   |   06   |   07   |   08   |   09   |   10   |   11   |   12   |