Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Széleskörű összefogással, részben uniós forrásból teljesen megújul Gödöllő Nyomtatás E-mail

Az elmúlt hónapok jelentős pályázati sikereket hoztak Gödöllőnek. A kitartó és alapos munkának köszönhetően több uniós pályázaton is eredményesen szerepelt a város. Ennek eredményeként tovább folytatódhat az a megújulási folyamat, amelynek köszönhetően néhány éven belül egy teljesen felújított, élhető belváros, rendezett parkok és a kor elvárásainak megfelelő, akadálymentes, energetikailag takarékos intézmények lesznek.




Az eredményes pályázatok teszik lehetővé, hogy a gazdasági nehézségek ellenére sem kell visszafogni a fejlesztéseket, amiket már évek óta tervezett az önkormányzat – olvasható Gödöllő hivatalos honlapján. Pályázati forrásoknak köszönhetően valósult meg a Mátyás király út – Arany János utca – Babati út burkolatának és a Szent István téri játszótérnek a felújítása, valamint hosszú idő után a 3. sz. főút – Besnyő utca csatlakozásánál a jelzőlámpás csomópont kiépítése. Folyamatban van a Tormay Károly Egészségügyi Központ akadálymentesítése, folyik a szennyvíztisztító telep korszerűsítésének első szakasza a részletes megvalósíthatósági tanulmány- és a tenderterv elkészítése, néhány héten belül sor kerül a Zöld óvoda alapkövének letételére és biztonságosabbá válik a Dózsa György út – Szilhát utca – Körösfői utcai kereszteződése, ahol jelzőlámpás csomópontot alakítanak ki.
 
Néhány hete lehet tudni, hogy a második fordulóba jutott a „Gödöllő ökovárossá válásának első lépése: A városközpont arculatának és infrastruktúrájának integrált fejlesztése” című uniós pályázat, amit röviden Főtér-programként ismernek a településen. Nemrégiben újabb kedvező brüsszeli döntésekről kapott hírt az önkormányzat.
Megszületett a végleges döntés az EGT/Norvég Alaphoz benyújtott „Várostörténeti és kulturális szempontból jelentős helyszínek rehabilitációja, többcélú hasznosítása” című pályázatról, aminek eredményeként megújulhat az Alsópark egy része, az Erzsébet-park, a máriabesnyői bazilika előtti terület, de megtörténik a ma még romos filagória helyreállítása és felújítják az egykori királyi várót, ahol múzeumot és idegenforgalmi szolgáltató helyet alakítanak ki. Megújul az épület melletti terület is, egy másik, szintén uniós pályázatról született döntésnek köszönhetően. A sorompóig őrzött P+R parkolót alakítanak ki, ahol nem csak a gépkocsikat hanem a kerékpárokat is biztonságos körülmények között hagyhatják azok, akik vonattal, vagy HÉV-vel szeretnének tovább utazni. Szintén nyertesnek hirdették ki a „XXI. századnak megfelelő helyi közösségi közlekedés feltételrendszerének megteremtése Gödöllőn” című pályázatot, ami a busszal való utazási körülményeket teszi korszerűbbé.
 
Megszületett a végleges döntés, így megkezdődhetnek azok a fejlesztések is, amelyeket a Norvég Alap pályázat eredményeként hajthat végre Gödöllő önkormányzata. Brüsszelben a beadott tervekre 1.701.238 eurós támogatást ítéltek meg. Gödöllő korábban négy nagyszabású felújításra adott be pályázatot a Norvég Alaphoz, aminek eredményeként a következő két év folyamán megtörténhet az Erzsébet-park első részének rehabilitációja: a Kálvária, az Erzsébet-szobor, az Erzsébet-szikla környezete, az Alsópark egyes részeinek rendbetétele, a királyi váró felújítása, valamint a Grassalkovich-filagória restaurálása, a bazilika mellett történő felállítása és az ehhez kapcsolódó területrendezés.A pályázaton közel csaknem ezerötszáz anyag közül negyvenöt kapott támogatást. Az előzetes döntés még a múlt év végén megszületett, az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok program pénzügyi döntőbizottsága végleges jóváhagyására azonban április végéig várni kellett. Az eredményes pályázat a legnagyobb változást a jelenleg vasúti váróteremként működő királyi váró esetében jelenti. Az 1800-as évek végén épült díszes épület, mára igencsak leromlott.
 
A jelenleg a MÁV Zrt. kezelésében lévő állami tulajdonú műemléképület teljes külső és belső rekonstrukciójára sor kerül. Visszaépítik a kupolás fedélszerkezetet, a három homlokzaton végigfutó egykori kovácsoltvas oszlopokon álló, míves perontetőt, és felújítják a város felőli oldalon a kocsifelhajtót, valamint az előtte lévő területet és a két oldalán hajdan volt kerti ágyásokat. Ezt követően új funkciót kap és idegenforgalmi célokat fog szolgálni. Erről már megszületett a megállapodás az önkormányzat és a MÁV között. Az épületben kialakítanak egy közlekedéstörténeti és egy helytörténeti kiállítást, az egykori hercegi, királyi és királynéi várókból, a fennmaradó területeken pedig idegenforgalmi létesítmény kap helyet. A kiállítási részben a Közlekedési Múzeum az udvari vonatokkal és a királyi várók legszebb emlékeivel ismerteti majd meg a látogatókat, ötven dokumentum és húsz műtárgy bemutatásával. Ennek részeként kerül vissza az egykori gödöllői királyi váró Erzsébet-szalonjának hat darabos bútor garnitúrája, de olyan különlegességek is itt lesznek láthatók, mint a MÁV 1052. pályaszámú udvari vonati gőzmozdonyának 1:5 arányú modellje és a Tisza-vidéki vasút udvari kocsijának 1857-ből megmaradt bútorzata.
 
A helytörténeti kiállítás részeként a Gödöllői Városi Múzeumból visszakerül ide a Stróbl Alajos által készített Erzsébet királyné és Ferenc József mellszobor, amelyek egykor a királyi váróteremben álltak, valamint olyan képeslapok és fotók is, melyek a királyi váró épületét és az ott folyó életet mutatják be. A rekonstrukciós munkálatok várhatóan az év második felében kezdődnek, művészettörténeti feltárások után. A munkálatok megkezdése előtt áthelyezik a MÁV várótermet, a jegypénztárat és az ezekhez kapcsolódó szociális helyiségeket. Ennek előkészítése már folyamatban van, zajlanak az ezzel kapcsolatos egyeztetések. Megújul az Alsópark is. Ennek rekonstrukciós tervei a Világfa felújítását, sétányok, utak kialakítását és a növényzet egy részének megújítását tartalmazzák. Ennek keretében megszépül a park vasúti pályaudvar felőli része is.
Az Alsópark arculata jelentősen megváltozik a közeljövőben. A kastély és a művelődési ház közötti területet úgy alakítják át, hogy azok egymás vonzerejét erősítsék.
A Norvég Alaphoz tartozó program mellett ugyanis rövidesen megkezdődik az egykori Hattyús-tó helyreállítása is, amihez kapcsolódóan díszkertet és hattyús sétányt alakítanak ki. Ennek a felmérési munkálatai már megkezdődtek. Az Alsóparknak a lakótelep és az óvoda melletti részén helyet kap egy nagyobb játszótér is. Ezeket a fejlesztéseket önerőből valósítja meg a város.
 
A belváros második legnagyobb zöldterülete, az Erzsébet-park első részét is felújítják. Ami magába foglalja az Erzsébet-szobor felújítását, a mögötte álló Erzsébet-szikla környezetének rendbetételét, a Kálvária, és alépítményének valamint a szobroknak a restaurálását, továbbá a terület kertészeti munkáit. Ennek eredményeként az eredeti, 1901-es állapotot valósítják meg. A szobortól rálátás nyílik majd a sziklára, ehhez a területen lévő növényzetet megújítják, s díszpark várja majd a látogatókat.
A Szabadság út felől, a park főbejárati kerítésének és az előtte levő területnek a rendezése fontos része a tervnek, hiszen itt biztosítható a kapcsolat a város és a kastély Felsőparkja irányába.
 
Megszépül a máriabesnyői bazilika környéke is. Az altemplom bejárati szintjére, a templom és a 3-as út melletti parkoló fölötti területre helyezik át az egykor az Antal-hegyen álló, ma a kapucinus rendház épületegyüttese és a bazilika mögötti területen található filagóriát. A jelenleg funkció nélküli, hat kőoszlopos, tető nélküli torzót eredeti szépségében állítják helyre. Áthelyezésével együtt parkosítják a bazilika melletti területet és a székelykaputól a templomépületig terjedő területen parkfelújítást végeznek, és biztonságosabbá teszik a parkolóból való feljutást is. Megtörténik a jelenlegi lépcső felújítása is.
Bár az eredetileg 1.742.500 eurós támogatási igényt a végső döntésnél 1.701.238 euróra csökkentették, a projekt tartalma nem változott meg, a hiányzó összeget az egyéb kapcsolódó költségek terhére teremtik elő. Így a támogatás nyolcvanöt százalékos, amit utófinanszírozásban kap meg a város. Bár jelenleg az euró árfolyama háromszáz forint körül van, a pályázat keretében kétszázötvenhat forintos árfolyamon történik az elszámolás. A teljes projektköltség 2.001.000 euró. Az idén elkészülnek a kivitelezési tervek és megtörténik a pályáztatás. A munkák látványosabb része pedig jövőre kezdődik.

A Norvég Alaphoz beadott pályázat szép példája az összefogásnak. Az önkormányzat olyan partnerekkel közösen nyújtotta be az anyagot, mint a Magyar Államvasutak Zrt., a Kapucinusok Magyarországi Központja, a Magyar Katolikus Egyház, a Gödöllői Királyi Kastély Kht., a Közlekedési Múzeum, a Gödöllői Városi Múzeum, a Gödöllői Értékvédő Közhasznú Egyesület, a Sisi Baráti Kör és a Gödöllői Szolgálat. Magát a pályázathoz vezető folyamatot is egy civilszervezet, a Gödöllői Értékvédő Közhasznú Egyesület indította el, amikor 2007-ben a filagória helyreállításához és az Erzsébet-park rendbetételéhez keresett forrásokat. Az egyesület által már nagyrészt előkészített anyag került az önkormányzathoz, ahol úgy érezték, több lehetőség is van benne, az tovább bővíthető. Ekkor egészítették ki az anyagot a többi projekttel, amelyhez előbb a többi szervezet partnerségét, majd a fenti tervek megvalósulását szolgáló anyagi forrásokat is elnyerték.

Forrás: www.godollo.hu

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat