Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Születésnapi ünnepség a Szorgos Kezek Házában Nyomtatás E-mail
A sérült emberek nappali ellátásával foglalkozó, Baptista Szeretetszolgálat által működtetett, váci Szorgos Kezek Háza február elsején ünnepelte fennállásának egy éves jubileumát.


A Szorgos Kezek Házának tagjai hetek óta izgatottan készültek a születésnapi rendezvényre, melyen – a közönség szórakoztatására – ő maguk adtak elő egy kedves és tanulságos mesejátékot az igaz barátságról, s egy közösen megszerkesztett „indulót". Az évforduló alkalmából Csábiné Melindát, a „Ház" vezetőjét kérdeztük az elmúlt időszak legfontosabb történéseiről és a lakóotthon terveiről.



- Az eredeti elképzelés több szempontból is módosult az idők során. A szolgáltatás – az első elgondolások szerint – mindenekelőtt az értelmileg enyhén sérült, váci felnőttek nappali ellátását kívánta megoldani. Ám az igényfelmérések után nyilvánvalóvá vált, hogy ki kell bővítenünk az ellátottak körét. Ma Magyarországon a halmozottan sérült emberek gondozását – az igényekhez képest – kevés intézmény vállalja fel, így azok rendszerint túlzsúfoltak, és hosszas várakozás előzi meg a bekerülést. Jelenleg a Szorgos Kezek Házának huszonkilenc ellátottja közül tizenöt halmozottan sérült ember, míg hat kerekesszékkel közlekedő. Másrészről nyitottunk a régió egyéb települései felé, s az ellátási területbe fokozatosan bevonódott Dunakeszi, Göd, Kismaros, Galgamácsa, Váchartyán és Kisnémedi is. A szolgálattól kapott kisbusz segítségével felvállaltuk azok utaztatását, akiknek a család ezt saját erőből nem tudja megoldani. A korcsoport összetétele szintén elég vegyes: legfiatalabb ellátottunk tizenhét éves, a legidősebb pedig negyvenhat.

- Ezek a különbözőségek nem jelentenek gondot a csoporton belül?

- Egyáltalán nem, sőt bizonyos szempontból inkább fokozzák az összetartó erőt. A gondozattak megtanulnak odafigyelni egymásra, és segítséget nyújtani annak, aki leginkább rászorul. Kezdetektől fogva nagy hangsúlyt helyezünk a meghitt, családias légkör kialakítására, amelyben a sérült emberek megélhetik a közösségbe tartozás élményét, és megtapasztalhatják a közösség megtartó erejét. Ezért nagyon fontosak a közös élmények, az együtt végzett apró munkák és szabadidős programok. Mindamellett – a hatékonyabb fejlesztés érdekében – az ellátottakat sérüléseik alapján három csoportba osztottuk, s a csoportoknak külön-külön tartunk foglalkozásokat. Ezek adott tárgykörből (irodalom, történelem, környezetismeret területéről való) kötetlen beszélgetéseket, illetve manuális-kézműves foglalkozásokat és tornát-mozgásterápiákat jelentenek. A csoportfoglalkozások mellett kiszélesedett az egyéb szabadidős és kulturális programok köre is. Rengeteg kirándulást szerveztünk az egy év alatt, a nyár folyamán pedig eljutottunk Bicskére, ahol a szolgálat üdülőjében öt felejthetetlen napot töltöttünk a csoport tagjaival. Szintén rendszeressé váltak a mozi, - színház – és múzeumlátogatások, valamint a hétfői Biblia- óra s a pénteki zene – és filmklub rendezvényei. Állandó programjaink közé tartozik még a keddi úszás és a szerdai lovaglás-oktatás. Az utóbbiról el kell mondanom, hogy dr. Hajdi László, Gödöllő közjegyzője minden héten térítésmentesen fogad bennünket vácrátóti magánlovardájában, és bocsátja rendelkezésünkre a speciális, mozgáskorlátozottak számára létrehozott segédeszközöket. Hajdi László maga is mozgáskorlátozott, ezért „saját bőrén" tapasztalta meg a lovasterápia pozitív, lelki-fizikai javulást eredményező hatásait.

- Úgy tudom, hogy a nappali ellátást szeretnék bentlakásos intézménnyel, egy tizenkét fős lakóotthonnal kibővíteni. Milyen stádiumban vannak az előkészületek?

- A lakóotthon költségeit javarészt pályázati úton tudjuk előteremteni. Pillanatnyilag nagy reményekkel tekintünk egy közelmúltban leadott pályázat elé, amelynek sikeres elbírálása esetén nyár elején elkezdhetnénk az építkezést. A lakóotthon mellett szeretnénk kialakítani egy foglalkoztató – központot, ahol a gondozottak végezhetnek különböző egyszerű munkákat. (összeszereléseket, borítékolást stb.) A munkavégzés lehetősége különösen fontos a sérült emberek számára, mivel megélhetik általa saját társadalmi hasznosságukat. Ennek megvalósításához várjuk olyan vállalatok és cégek jelentkezését, akik megváltozott munkaképességű emberek számára kínálnak munkalehetőségeket.





Maczkay Zsaklin

Fotók: Csábi Szilvia

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat