Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Múltidézés a Koltay-testvérekkel Nyomtatás E-mail
Telt ház előtt zajlott az a közönségtalálkozó, amelynek vendége Koltay Gábor színház- és filmrendező és testvére, Koltay Gergely zeneszerző, a Kormorán együttes vezetője volt. A váci Madách Imre Művelődési Központ tükörtermében szeptember 25-én, csütörtökön este megtartott program közönségét Bábiné Szottfried Gabriella, a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség Pest megye 2-es számú választókerületének elnöke és Kendrik Lászlóné köszöntötte.


Juhász Róbert, a váci Fónay Márta – HUMÁNIA – Drámai Műhely tagja és Csókási Balázs rövid műsorát követően Koltay Gábor hosszasan fejtette ki milyen érzéssel töltötte el a István, a király című rockopera huszonöt esztendővel ezelőtti, királydombi bemutatója. Az 1983. augusztus 20-án bemutatott produkció átütő sikere minden várakozást felülmúlt. Az egyik legemlékezetesebb pillanat Koltay Gábor számára – saját bevallása szerint – az volt amikor a darab végén felcsendült a Felkelt a napunk, István, a mi urunk című dal refrénje, hirtelen rengeteg piros-fehér-zöld színű lobogó került elő. A közönség állva tapsolt, miközben közülük sokan elmorzsoltak néhány könnycseppet arcukon. Ez a pillanat élete végéig meghatározó emlékkép lesz a rendező számára.



Katartikus élmény volt látni tizenötezer ember furcsa, közös egymásra találását a helyszínen. A publikum lélekben erős összekapaszkodása megdöbbentő volt. Koltay Gábor szerint a film sikeréhez nagyban hozzájárult az akkori közhangulat.

Megfogalmazta félig költőinek szánt kérdését: vajon ötven év múlva az akkori fiataloknak mit jelent majd az István, a király című 1983-as rockopera? Érteni fogják e a hangulatból, hogy milyen nagy jelentőséggel bírt a mű megszületése?



A rendező a mai korról beszélve elmondta: két filmjét, az Adjátok vissza a hegyeimet és a Trianont egyetlen egy országos televíziós csatorna sem tűzi műsorra. Ez szerinte egy teljesen tudatos lépés, amely azt a célt szolgálja, hogy ne találhasson vissza soha a gyökereihez ez az ország. Az elmúlt évtizedek törekvései – miszerint néppé gyúrták a nemzetet – ma sem tűntek el. A médiában arról sem esik szó, hogy évente negyvenezerrel csökken a lakosság száma napjaink betegségeinek következtében, s ha ez a tendencia folytatódik, nem lesz tömeg, amelyből ismét nemzetet lehetne formálni.



Koltay Gergely a testvére által mondottak kiegészítéseként egy másik felejthetetlen élményt osztott meg a jelenlévőkkel. A Nemzeti Múzeumnál 1985-ben Varga Miklós elénekelte a Nemzeti dalt, miközben hirtelen megjelent mögötte a magyar zászló. Az emberek ekkor is sírva fakadtak. A zeneszerző egy kérdésre válaszolva elmondta: az István, a király idei adaptációja, a Magyar Televízió Társulat című műsora keretében történt bemutatása nem szólt másról, mint a pénzről.

A közönségtalálkozó végén Kendrik Lászlóné elmondta, hogy a későbbiekben rendszeresen szerveznének hasonló jellegű közönségtalálkozókat, amelyek keretében olyan művészeket hívnának meg, akik életükkel, munkásságukkal pozitív példát mutatnak az embereknek.




Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat