Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Füles Mester Panoptikuma Nyomtatás E-mail
Az eredeti és humoros reklámfotóiról/plakátjairól híres Tóth József (alias Füles Mester) Vác vendége volt, január 8-án. A Balázs Béla – és életműdíjas, érdemes művész az elmúlt években – eltávolodva a reklámipartól – mind inkább könyvekben gondolkodik. Ezúttal is könyvvel, mégpedig a Füles Mester Panoptikuma c., legutóbbi fotóalbumával érkezett. Az 50 éves Dunakanyar Fotóklub által szervezett író – olvasótalálkozón a szerzőt és kötetét Kocsis Iván fotóművész, szakíró mutatta be.




A vidám esten (melynek hangulatán mit sem rontott a tény, hogy az eredeti helyszín, a Curia Galéria helyett a Borospincébe szorult) a kötet mellett sok egyébről is szó esett: a nem mindennapos indulásról, reklámról és fotóról, rengeteg humoros anekdotával fűszerezve.





Tóth József esetében már a pályakezdés sem volt hétköznapi. A 17 éves fiú, aki – saját bevallása szerint – a legcsekélyebb rajzkészséggel sem rendelkezett – egy nap fogadást kötött az apjával, miszerint egy rajzát valamelyik újság egy hónapon belül lehozza. Az elkövetkező hónap „24 órás” rajzolásokkal telt, s persze a különböző szerkesztőségek ostromlásával. Bekerülni ugyanis nem volt csekély feladat, hiszen akkortájt olyan kiváló karikaturisták dolgoztak a lapoknál, mint - többek közt - Sajdik Ferenc, Kaján Tibor, Jelenszky László. A kitartásnak, no meg a több száz képnek végül csak meglett az eredménye: a kétkedő apa legnagyobb ámulatára fia rajza pontban egy hónappal a fogadalomkötés után megjelent a Füles hasábjain. Innentől datálódik a művészi pálya, a vizuális önkifejezés. Tóth József a rajzolástól csakhamar a fotózás felé fordult, ám az ott szerzett tapasztalatok beépültek későbbi reklámfotóiba is. Füles ugyanis – saját elmondása szerint – nem igazi fotós alkat, „a fényképezésben a fényképezőgép zavarja a legjobban”; a fotóban inkább az elgondolások képi megvalósítása, az ötletelés foglalkoztatja. Ebből viszont szerencsére bőven akadt. 21 évesen az MTI-hez került, ahol – szintén otthonról hozott előzmények nélkül – apránként kitanulta a fényképezést. Egyik első reklámfotója - a legtöbbek által ismert – tehéntúró reklám az Év reklámja lett. Sikerét valószínűleg a korábbi megközelítési módoktól gyökeresen különböző - asszociációs készségre és játékra építő – megközelítésnek köszönheti. Tóth József több évtizedes reklámfotós pályáját a rendszerváltozás után fejezte be. A hiánygazdaság egyszerre piacgazdasággá változott, és vele együtt átalakult a fogyasztók magatartása is. A korábbi évekhez képest hihetetlenül megnőtt árubőség és az egymással konkuráló cégek másfajta reklámot kívántak: elgondolkodtató helyett „azonnal ható”, progresszív felhívásokat. A művész - mint mondta – sértettség nélkül belátta, hogy az új, fogyasztói életérzést tükröző reklámipar immár nem az ő világa, ezért gondolt egy nagyot, és kompromisszumkötés helyett inkább más kifejezési formát keresett. Első könyvében (Magyar fényképészek arcképcsarnoka) 30, majd 2002-es újbóli kiadásában 50 kollégáról készült portrét jelentetett meg. A hangvétel persze ezúttal is sajátosan „Füleses”. A képek készítésénél arra törekedett, hogy a fotós- kollégák legjellemzőbb tulajdonságát egy-egy képben adja vissza. Így került például a nagyon művelt, ám elszigetelt és kissé morózus Kónya Kálmán egy fa ágára, amint „bagolyként tekint le a többiekre.” A fotós portrésorozat a könyvkészítésben is meghozta az áttörést, és egyre-másra jelentek meg Tóth József kiadványai.




Jelen könyve, a Füles Mester Panoptikuma 24 híres ember filozofikus, kezekkel ábrázolt karikatúráját tartalmazza. A velős gondolatok mellett sok-sok humorral.
A találkozó zárásaként a szerző a helyszínen dedikálta könyvét.

Maczkay Zsaklin
Fotó: Cservenák Péter

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat