Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Uniós szinten kellene kezelni a demográfiai kihívásokat Nyomtatás E-mail
A magyar elnökség hangsúlyozni kívánja a családpolitika szerepét a demográfiai kihívások leküzdésében, jelentette ki Réthelyi Miklós a Nemzeti Erőforrás Minisztérium tárcavezetője (képünkön) az április elsején Gödöllőn, a család- és népesedéspolitikáért felelős miniszterek nem hivatalos tanácskozásán. Réthelyi Miklós emlékeztetett arra, hogy a magyar elnökség tematikus eseménysorozatot szentelt a demográfia és családpolitika kérdéskörének „Európa a családokért, a családok Európáért” címmel, ebbe illeszkedik a gödöllői informális találkozó is.



A miniszter kiemelte: az elnökség egyik legfőbb prioritása a témában a munka és a családi élet összeegyeztethetősége. Ennek a népesség alakulására gyakorolt hatásáról a nem hivatalos ülés végén az elnökségi trió (Spanyolország, Belgium, Magyarország) és Lengyelország nyilatkozatot írt alá. Az elnökség másik kezdeményezése, hogy a 2014-es évet nyilvánítsák a Családok európai évének az Európai Unióban.

Az ülést Orbán Viktor magyar kormányfő nyitotta meg. Sürgette a családpolitikai támogatások erősítését, annak a véleményének adva hangot, hogy az EU nem építheti jövőjét a bevándorlásra, ezért nemzetközi versenyképességének megőrzéséhez meg kell fordítania a demográfiai trendeket.

A minisztereknek előadást tartott a demográfiai tendenciákról Vukovics Gabriella, a magyar Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke. Kiemelte, hogy az EU nyolc országában már most is csökken a népesség és számos más tagállamban csupán a bevándorlás miatt nem mutatnak népességfogyást a statisztikai adatok. A számítások azt mutatják, hogy 2035-ben – a bevándorlás ellenére is – csökkenésnek indul az Európai Unió népessége.

A miniszterek beszámoltak a családtámogatási programjaikról, tapasztalataikról. Több tagállam képviselője jelezte: valóban hatalmas kihívás a kedvezőtlen folyamatok megfordítása, de az embereknek kell eldönteniük, hány gyereket vállalnak, a kormány feladata a gyermekvállalást ösztönző körülmények megteremtése. A miniszterek arról is beszéltek, hogy bár a népesedés ügye tagállami hatáskör, európai szinten is szükség van a beavatkozásra. Több tagállam arra hívta fel a figyelmet, hogy a demográfiai problémák kezeléséhez először a szegénységgel kell szembeszállni. 

A miniszterek egyetértettek, hogy a probléma megoldása sokoldalú megközelítést igényel , rugalmas munkavállalói környezetre, a nők és férfiak családban való egyenlő szerepvállalására és a megfelelő támogatási rendszerekre van szükség. Az ülésen Andor László foglakoztatási, szociális és esélyegyenlőségi biztos üdvözölte az elnökség témaválasztását: „Európa népesedési jövője kiemelt fontosságú téma, az adatok figyelmeztetőek, olykor riasztóak”. Andor László hozzátette: az EU számos területen ad támogatást a tagállamoknak a családpolitika terén úgy, hogy azzal összeurópai érdekeket szolgál.

Kifejtette: most jelent meg a Bizottság és az Európai Statisztikai Hivatal (Eurostat) harmadik népesedési jelentése, amelyből kitűnik, hogy az európaiak egyre tovább és egyre jobban élnek, ám az aktív munkavállalók száma már jövőre zsugorodni kezd, és rendkívül alacsony a születések száma is. Andor szerint „bevándorlókra, és a nyugdíjkorhatár-emelésre egyaránt szükség van, hogy válaszolni tudjunk ezekre a rendkívül komplex kihívásokra”.

A biztos beszédében két olyan jelenlegi kezdeményezés mellett is lándzsát tört, amely a kedvezőtlen folyamatok megállítását célozták. Mindkettő az Európa 2020 stratégia kiemelt kezdeményezése ("flagship initiative"). Az Új készségek és munkahelyek menetrendje azokra az intézkedésekre tesz javaslatot, amelyek révén hetvenöt százalékra növelhető2020-ra a 20–64 év közötti nők és férfiak uniós foglalkoztatási aránya .A Szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni európai platform lényege, hogy a szegény családok helyzetén enyhítsen és felszámolja a gyermekszegénységet. A biztos arra is utalt, hogy az Európai Szociális Alap újragondolásán is dolgozik a bizottság.

Forrás: www.euvonal.hu

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat