Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Gittegyletnek tartották a 25 éves VME-t Nyomtatás E-mail
A huszonöt esztendeje újjáalakult Váci Múzeum Egyesület tagsága meghívott vendégek társaságában ünnepelte a kerek évfordulót december 15-én, csütörtökön a váci Madách Imre Művelődési Központban. Az alapításról, a kezdetekről hallhatták a jelenlévők a kezdeményezők és a hőskor képviselői közül Ráduly Emil, Dánielné Iglói Márta visszaemlékezéseit. Ők dr. Torma István az egyesület jelenlegi elnökének társaságában köszöntötték a jelenlévőket.



A 110 esztendős múltra visszatekintő egyesület 1980-ban alakult újjá, de abban az időben nem volt egyszerű dolog egyesületet létrehozni.

Akkortájt meglehetősen gyanakvással fogadták az egyesület alapításának hírét a városi tanácsnál akkor hatalmon lévők. Nemes egyszerűséggel gittegyletnek tartották a kultúra ápolásának céljából, mintegy három évtizednyi szünet után ismét létrejött egyesületet - amely kezdetben Váci Múzeumi Egyesület néven működött - derült ki Ráduly Emilnek a szavaiból. Ő egyébként saját bevallása szerint teljesen véletlenül csöppent bele az újjáalakulás érdekében végzett kitartó munkába, de egyáltalán nem bánta ezt meg. Az egyesületben a legelső titkári pozíciót is betöltött ex-múzeumigazgató, Ráduly Emil mellett kellett egy másik elszánt ember, aki a kezdetektől segítette az újjáalakulással kapcsolatos hivatali bürokráciát leküzdeni. Ő volt a jelenleg Gödöllőn élő Dánielné Iglói Éva, aki a váci városi tanácsnál dolgozott és korábbi férje, Dániel Kornél révén részese volt a zebegényi múzeumi baráti kör létrejöttében, ami akkor már jó ideje működött. A baráti kör alapításának iratait felhasználva hozták létre a múzeumi egyesületet - derült ki az ünnepi összejövetelen.

A város legrégebbi múlttal rendelkező, legelső kulturális civil szervezetének, a Váci Múzeum Egyesületének elnökségi tagja, Varga Györgyné felolvasta azt az írást is, amelyet az egyesület korábbi titkára, Rusvay Tibor tíz esztendővel ezelőtt vetett papírra. A levél egyfajta történelmi áttekintést is adott az elmúlt negyedszázadból. Felidézte a város életében meghatározó, az egyesület nevéhez fűződő tevékenységét. Kiemelve ezek közül is a II. világháború áldozatainak emléket állító emlékmű elkészítésének és méltó helyen való elhelyezésének kezdeményezését, az utca-névtáblák felülvizsgálatát a kilencvenes évek elején. S szintén az egyesület kezdeményezte, hogy Vácott szobrot állítsanak Tragor Ignácnak. Erre több alkalommal is sort kellett keríteni, hiszen sokszor ellopták az értékes alkotást. A város múltjának jeles alakjának 1989-ben egyébként a múzeum is felvette nevét, Vak Bottyán helyett. A néhány éve elhunyt Rusvay Tibor egy évtizeddel ezelőtt keletkezett levelének egyes részletei semmit sem veszítettek aktualitásukból a mai napig.

Ezek közül a leginkább említésre méltó, hogy a helyi oktatási intézmények diákjai, illetve a középiskolai tanulmányukat már befejezett fiatalok nem gyarapítják az egyesület taglétszámát, holott a jövő a mai ifjúság kezében van.

Urbán Zsuzsanna, a váci Tragor Ignác Múzeum munkatársa dr. Gánti Tibor Nagymaroson élő professzor köszöntő levelét olvasta fel. Dr. Gánti Tibor az 1987-ben elhunyt dr. Dercsényi Dezsőt követte az egyesület elnöki posztján és hosszú éveken át végezte tevékenységét. A születésnapi ünnepségen betegsége miatt nem tudott részt venni dr. Gánti Tibor. A programban Zomborka Márta, a váci Tragor Ignác Múzeum igazgatója is emlékezett az egyesület múltjára. Amikor a múzeum élére került, ő látta el az egyesület titkári feladatait, akkoriban ugyanis mindkét pozíciót egy ember látta el. A fennállásának negyedszázadát ünneplő egyesületet a Honti Múzeum és Simonyi Lajos Galéria igazgatója, Pálinkás Tibor, a Honti Múzeum Baráti Körének titkára és Kajtor Pál, Vác testvérvárosa, Ipolyság önkormányzatának oktatási és művelődési bizottságának tagja egy Simonyi Lajos festményt nyújtottak át dr. Torma Istvánnak, így köszöntve a negyedszázados egyesületet. A múzeum egyesület elnöke pedig emléklapokat adott át több tagnak is. Rusvay Tibor özvegyének és Kuruczné Paál Máriának, az egyesület jelenleg titkárának pedig egy-egy szál virágot adott át.

A művelődési központban egyébként a szervezők fotó- és dokumentum kiállításon idézhették fel az egyesület emlékeit, programjaikat. De a pezsgő és a születésnapi torta sem hiányozhatott az estről.

Fenti írásunkban pontatlanul fogalmaztunk, amelyet az alábbi, szerkesztőségünknek eljuttatott levéllel kívánunk helyreigazítani. Olvasóink és az érintett, Ráduly Emil, a Váci Múzeum Egyesület titkárától ezúton kérünk elnézést. A rendezvényen elhangzott, írásunk címében is megjelenített "gittegylet" kifejezés - mint az a lentiekben is olvasható nem Ráduly Emiltől hangzott el a programon.


Tisztelt Szerkesztőség!

Minden elismerésem és tiszteletem a VácOnline csapatáé a helyi nyilvánosság terén végzett eddigi munkájukért!
Azt azonban nem hagyhatom szó nélkül, hogy olyan megfogalmazást és kijelentést tulajdonítanak egyik közleményükben nekem, amit nem mondtam és nem is mondhattam, mert nem felel meg a történeti tényeknek. A Váci Múzeum Egyesület újraszervezésének 25 éves évfordulója kapcsán rendezett előadásokról szóló, \" Gittegyletnek tartották a 25 éves VME-t\" című tudósításuk alábbi soraiban lévő állítás és stílus nem az enyém: \"Nemes egyszerűséggel gittegyletnek tartották a kultúra ápolásának céljából, mintegy három évtizednyi szünet után ismét létrejött egyesületet - amely kezdetben Váci Múzeumi Egyesület néven működött - derült ki Ráduly Emilnek a szavaiból\". A \"gittegylet\" kifejezést nem hallottam annak idején, így nem is idézhettem előadásomban (amit egyébként meg kívánok jelentetni, már csak az egyre színesebbé váló történelmi visszaemlékezésekre adott válaszul is).
Teljes felelősséggel állítom, mint a VME újjászervezésének kezdeményezője és egyik meghatározó szerepű megvalósítója, hogy a gondolatot magát a hivatalosság ugyan \"kezdetben értetlenkedéssel és bizalmatlansággal\" fogadta ugyan (ezeket a jelzőket használtam az előadásomban), de akadályt nem állított s nem is állíthatott, sőt bizonyos fokú támogatást is nyújtott a szervezés munkálataihoz. Az egyesületünket nem is nevezhette volna senki komolyan gittegyletnek, hiszen alapítója volt például dr. Bánk József érsek-püspök is, tagja volt a város értelmiségének, tanári karának meghatározó része, köztük hivatali és pártfunkciót viselő személyek. Ennél is fontosabb, hogy a város társadalmának szinte minden rétege az egyesület szervezés támogatója lett, így aktív, tevékeny szerepe volt pl. a DCM egyik, testületileg az egyesületbe belépett szocialista brigádjának is.
A történelmi tények tisztelete nagyon fontos, legalább annyira, mint a hangzatos címadás (egyébként megérthető) igénye.

Barátsággal üdvözli a Szerkesztőséget:
Ráduly Emil


További képek a jubileumi ünnepségről:

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat