Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Miért áll a mélygarázs - avagy ki tehet a kialakult helyzetről? Nyomtatás E-mail
Az április elején, a váci polgármesteri hivatalban tartott lakossági fórumot az önkormányzat, hogy a Főtér-főutca program második ütemének építési munkáinak elkezdése előtt tájékozódjanak a váci lakosok: mi várható a belváros közlekedésében a beruházás ideje alatt? A fórum jelentős része – mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk – a belvárosi mélygarázs körüli vitás helyzetről szólt. Az Európai Uniós forrásból megvalósuló Főutca program részét ugyan nem képezi a mélygarázs-beruházás, de mindenképpen hatással van rá.



Meglehetősen parázs vita alakult ki a lakossági fórumon. Az ott elhangzottakra reagálva juttatott el szerkesztőségünkhöz egy közleményt Ványi Lászlóné és Fördős Attila nevében is képviselőtársuk, az Összefogás frakció egyik tagja, Gyombolai Péter, a környezetvédelmi és városfejlesztési bizottság elnöke. Ezt az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük dr. Bóth János polgármesternek és Hajdu Vilmosnak, a Váci Központi Parkoló Beruházó Kft .ügyvezetőjének reagálásával együtt.

Hol áll a mélygarázs, miért áll a mélygarázs?

A 2006-ban leköszönő, baloldali többségű testület a polgármester vezetésével utolsó nagy horderejű, és a város helyzetét rendkívüli módon befolyásoló döntésével egy mélygarázs megépítése mellett döntött.

Az újonnan felállt testület jobboldali képviselőiként a város teherbírásához mérten ezt eltúlzott beruházásnak véltük, de nem értettünk egyet sem a pontos helyszínnel, sem a beruházás finanszírozási formájával, sem annak eltúlzott méretével. Komoly jogi aggályaink mellett – melyeknek rendszeresen hangot is adtunk – meglátásunk szerint mind forgalomtechnikailag, mind műszakilag, mind anyagilag ennél sokkal kedvezőbb megoldások vannak, és azokat kellett volna alkalmazni. Felelőtlen magatartásnak gondoltuk a várost húsz évre eladósítani, egy olyan helyzetben, amikor nem tudhatjuk, pontosan mit hoz a jövő. Ez a félelmünk sajnos elég hamar beigazolódott, mikor a gazdasági válság eredményeként több nagy cég bejelentette, hogy a városból eltávozik, pedig ők ide korábban komoly iparűzési adót fizettek be. Így a város komoly bevételektől esik el, ráadásul a Szocialista irányítású kormány megszorító intézkedései is súlyosan érintették településünket.
Így a mélygarázs finanszírozása súlyos teherként tornyosul a város fölött.

A beruházóról hamarosan kiderült, hogy gondjai vannak Sopronban is, így a megvalósítás is veszélybe került. A folyamatos problémák a beruházó és az alvállalkozói között is egy, a budapestihez hasonló „gödör” rémképét festették fel. Ez természetesen súlyosan sértené a város mellett a területen található vállalkozók érdekeit is, akik eddig is már komoly kárát látták a mellettük zajló beruházásnak, nem is beszélve a környék lakóiról. A vállalkozókkal ugyan a beruházó megegyezett egy folyamatos kártalanításról, de ebből ők egy fillért sem láttak eleddig.

A hatályos Helyi Építési Szabályzatban szerepel, hogy a mélygarázs Piac utcai bejárójának (Görgey utca felől) megvalósításához a Piac utcát ki szükséges szélesíteni. Ehhez a sarkon lévő épületet le kell bontani, vagy át kell építeni. Ennek elmulasztása balesetveszélyes, ellentétben áll az építési szabályzattal, így a város érdekeivel súlyosan ellentétes.

Rengeteg a megválaszolatlan kérdés:

• Ki a felelős azért, hogy a város egy ilyen „kutyaszorítóba” került? Ki kötötte meg a szerződést a beruházó céggel?
• Ki képviselte a város érdekeit a megállapodás előkészítésében?
• Benne volt-e a beruházási megállapodásban a Görgey utca felőli bejárat megépítéséhez szükséges lépésként és elvárásként a Piac utca kiszélesítése?
• Ha benne volt, miért nem épül?
• Kinek a felelőssége, ha nem volt benne?
• Ha nem, ki fogja a Piac utca ezen szakaszát kiszélesíte(t)ni?
• Ki állja annak költségeit?
• Kiadható-e felelősséggel így a használatba vételi engedély?
• Ki a felelős ezért a helyzetért?
• Mi a szerződés szerinti befejezési határidő?
• Kifizette-e az alvállalkozókat a beruházó?
• Mért nem fizette meg a vállalkozóknak okozott kárt a beruházó, amelyben egyébként megállapodtak?
 
Jó lenne válaszokat kapni, jó lenne végre tisztán látni…

Mivel a jelen állapotot tarthatatlannak gondolják, ezért a konfliktusos helyzet feloldása, a beruházás mihamarabbi befejezése, az ott lakók és ott vállalkozást folytatók érdekében Fördős Attila a váci jobboldali Összefogás frakció vezetője, a város gazdasági és városüzemeltetési bizottságának elnöke, Ványi Lászlóné, az érintett körzet önkormányzati képviselője, Gyombolai Péter, a városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság elnöke a következő nyilatkozatot teszik.
A fent nevezettek elkötelezettek abban, hogy – Vác város érdekeinek megfelelően és a törvényesség betartása mellett – mindent elkövessenek annak érdekében, hogy a megkezdett mélygarázs beruházás a lehető leghamarabb elkészüljön és a város rendelkezésére álljon.
Ennek érdekében felszólítják a beruházót, hogy a megkezdett építkezést a lehető legrövidebb időn belül fejezze be, hogy a város ezen szövete visszanyerje működőképességét különös tekintettel az ott lakók és a területen vállalkozást folytatók érdekeire.
A lehető  leggyorsabb megoldás megtalálása érdekében felkérik Vác város jegyzőjét, vizsgálja meg és tegyen javaslatot, hogyan tudja a város jogi és gazdasági tekintetben a beruházás mihamarabbi befejezését elősegíteni.
Felszólítják a polgármestert, hogy a város érdekének szem előtt tartásával a mélygarázs Görgey utca irányából, a jogszabályokban előírt (Helyi Építési Szabályzatban meghatározott) módon történő megközelítésének kialakításához a főmérnökséggel együttműködésben tegye meg a szükséges lépéseket.

***

Gyombolai Péter fentiekben közölt gondolataira Hajdu Vilmos, a Váci Központi Parkoló Beruházó Kft reagált, amelyet az alábbiakban olvashatnak:

Miért áll ott a mélygarázs és ki döntött annak az építéséről?

A tények kronologikus sorrendben: 

A váci önkormányzat 1993 óta tervezi, hogy az úgynevezett Csirkepiac területe alatt mélygarázst valósít meg. A mélygarázs megvalósítása ügyében azonban konkrét lépések csak 2003-tól kezdődően történtek. A váci képviselő-testület 197/2003 (X.02.) számú határozatával jóváhagyta a Fő utca – Fő tér programot. Ezen program 5. pontjában szerepel az adott területen a mélyparkoló megvalósítása.

A váci képviselő-testület a 221/2005 (XI.24.) számú határozatával a mélygarázs és a Csirkepiac területének a szabályozási tervét elfogadta. Ez alapján épül ma a mélygarázs. A parkoló megvalósítására az önkormányzatnak nem volt pénzügyi forrása. Az önkormányzat nem tudott volna olyan hitelt felvenni, amellyel ezt a parkolót megvalósítja. A váci önkormányzat 13 éves sikertelen próbálkozás után eljutott addig, hogy a mélygarázst külső befektető segítségével építsék meg.

A 111/2006. (VII.06.) számú határozattal - 20 igen, 1 nem és 2 távollét mellett - a képviselő-testület felhatalmazta a polgármestert a Vác Város Önkormányzata és a Váci Központi Parkoló Beruházó Kft (VKPB Kft.) között, a Vác Csirkepiac vagy Piac utca területén létesítendő mélygarázsra vonatkozó ráépítési szerződés aláírására a mostani szerződéses konstrukció alapján.

A 111/2006 (VII.06.) számú határozat alapján a VKPB Kft. elkészítette a beruházás kétféle vázlattervét, valamint a mélygarázs működtetéséhez szükséges gazdaságossági számításokat. Az A variáció szerint egy 240 férőhelyes és 2 szintes, míg a B variáció szerint egy 340 férőhelyes 3 szintes garázst terveztek. A gazdasági bizottság javaslatára a váci képviselő-testület a 127/2006 (IX.07.) számú határozattal a B variáció, azaz a 3 szintes garázs megvalósítása mellett döntött. A képviselő-testület a határozatot 15 igen, 6 tartózkodás és 2 távollét mellett szavazta meg.

A váci önkormányzat a Piac utcai parkoló létesítésétől függetlenül elkészítette a Vác Város közlekedési koncepcióját, amely közlekedési koncepciónak természetesen a parkolás is a része. Ezt a közlekedési koncepciót a 23/2007. (II. 22.) számú határozattal Vác város képviselő-testülete 12 igen, 9 nem és 2 tartózkodás mellett elfogadta.

A fentieken kívül a váci képviselő-testület 23/2007. (II. 22.), 76/2007 (III. 29.), 98/2007 (V.24), 124/2007 (VI.14), 168/2007 (IX.27) és 49/2008 (IV.24.) számú jóváhagyó határozata alapján épült meg a garázs.
Tény, hogy a mélygarázs építését a VKPB Kft.-vel az Összefogás frakció mostani tagjai is megszavazták, és az önkormányzat többszöri és többéves alapos előkészítés mellett döntött mind a helyszín, mind a megvalósítás módja mellett.
 
Piac utca szélesítésének kérdése:

A tények kronologikus sorrendben:

A VKPB Kft. a mélygarázs megvalósításával kapcsolatban 2006.11.09.-én megkereste a váci önkormányzatot azzal, hogy az útszélesítéshez a Vác, Görgey u. 13. sz. alatt található 3206/1 hrsz., valamint a Vác, Zichy Hippolyt u. 28. sz. alatt található 3206/2 hrsz. ingatlan kisajátítása szükséges. Az önkormányzat mindkét telekre elkészítette ezt az értékbecslést. Az önkormányzat tájékoztatta a VKPB Kft.-t, hogy nincs pénzügyi forrása a két ingatlan megvásárlásához. Az önkormányzati értékbecslés szerint a 3206/2 hrsz. ingatlan forgalmi értéke 24.000.000,- Ft, a 3206/1 hrsz. ingatlan értéke 51.000.000 forint volt.

Az önkormányzat nem vállalta a telkeknek a kisajátítását, ezért a beruházó vásárolta meg a megvalósításhoz nélkülözhetetlen 3206/2 hrsz. ingatlant, összesen 28.000.000 forint + 60.000.000, forint, azaz összesen 88.000.000, forint vételárért, amihez még hozzájöttek a járulékos költségek, mint példáu illeték, ügyvédek stb.

Emellett a VKPB Kft. az építési engedélyezési dokumentációt úgy készíttette el, hogy a váci önkormányzat képviseletében Szikora Miklós főmérnök 2007.10.03-án közútkezelői hozzájárulását adta a M-004-1/207 munkaszámú, jelenlegi állapotú útviszonyokat ábrázoló telekalakítási vázrajzhoz, vagyis a mélygarázs megközelítése a Görgey u. 13. sz. alatt található 3206/1 hrsz. ingatlan nélkül, azaz útszélesítés nélkül történik. Még az építési engedélyezési dokumentáció elkészítése során egyeztetett a VKPB Kft. a váci önkormányzat képviseletében Szikora Miklós főmérnökkel, aki az előzőekben megjelölt szélesítés nélküli útkapcsolathoz már akkor a hozzájárulását adta és ennek alapján készült el az építési engedélyezési dokumentáció a jelenlegi állapotú útviszonyokkal. Ezek alapján emelkedett jogerőre az építési engedély, amely alapján a használatbavételi engedély kiadható. A váci önkormányzat részére mind a komplett építési engedélyezési tervdokumentáció, mind a kiviteli tervdokumentáció leadásra került.

Ezek után a váci önkormányzat és a VKPB Kft. a 2008.04.29.-én kelt megállapodásukban rögzítették, hogy a mélygarázst a beruházó VKPB Kft. az építési engedély alapján építi meg, amiben fentieknek megfelelően nem szerepelt a 3206/1 hrsz. alatti, azaz a Vác, Görgey u. felőli utca kiszélesítése. 

Most az Összefogás frakció 2010 áprilisában azt kéri, hogy írják felül nemcsak a jogerős építési engedélyt, hanem az önkormányzat 2006 őszétől fennálló álláspontját, változtassák meg egyoldalúan az önkormányzat 2008 évben a beruházó VKPB Kft-vel kötött szerződéseit valamint a 49/2008 (IV.24.) képviselő-testületi határozatot és az abban foglalt önkormányzati kötelezettségeket. Az Összefogás frakció 2010 áprilisában azt követeli a beruházótól, hogy az önkormányzati feladatokat a beruházó saját költségén lássa el és vállalja fel az útszélesítéssel járó költségeket, mert addig nem adja meg a mélygarázs használatba vételéhez szükséges közútkezelői hozzájárulást. Mindezt úgy teszik, hogy a garázs műszakilag elkészült. 

Ezzel az önkormányzat nemcsak a beruházót, a mélygarázs használatba vételi engedélyének megszerzését , hanem magát az önkormányzatot és nem utolsó sorban a lakosságot is ellehetetleníti. A lakóknak az érdekük az, hogy a mélygarázs megnyíljon. Ehhez pedig az Összefogás frakció által jogellenesen visszatartott önkormányzati hozzájárulás szükséges. Az Összefogás frakciónak azoknak az érdekeit kellene képviselniük, akik megválasztották őket.   
                                                                       
Hajdu Vilmos,
a Váci Központi Parkoló Beruházó Kft. ügyvezetője

***

Dr. Bóth János polgármester reakciója az alábbiakban olvasható:

- Mit mondana bárki, ha egy valamiért már régóta lelkiismeretesen dolgozik, ezt folyamatosan akadályozzák, majd az akadályozók a többségi környezet nyomására „megvilágosodnak”, s már szavakban ők is akarják a megoldást, de a tőlük függő dolgokért megint másokat tesznek felelőssé?
Ez kérem álságosság a négyzeten.
Tisztelt Képviselőtársaim!
Vissza lehet vonulni tisztességesen is, az emberek érdekében: vissza kell vonni az akadályt jelentő határozatokat, meg kell szüntetni a hivatali szakmai apparátus terrorizálását, hagyni kell őket dolgozni. … és a város fényre derül.

Dr. Bóth János
polgármester

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat