A magyar és az egyetemes kultúrát hűséggel ápoló Déryné Program közösségi oldala így tudósít a tavalyi sikerszámairól: „3.600 előadás, a 422.000 néző, 1,5 millió kilométer utazás, 71 KultUp Program témanap, 31 Barangoló produkció, valamint megszámlálhatatlan taps, öröm, köszönet és csillogó szempár…” A színházbarátok az új vezetés alatt Vácon ezidáig még sohasem részesülhettek ezen örömteli teátrumi élményekből.
A váciaknak ezekből a színházi élményekből SEMMI SEM juthatott,
ugyanis a Déryné Program megalakulása óta eddig még csak két előadás járt Vácon, AZOK SEM A VÁROS (!), hanem a Piarista Kilátó Központ szervezésében. (Szelíden és szilárdan és Pustol a hó című darabok.)
Ezidáig a Váci Dunakanyar Színház műsorába sajnálatosan még egyetlenegy „dérynés” előadás sem férhetett bele.
Pedig mi lenne a missziója e színházi kezdeményezésnek?
„Az Országjárás alprogram célkitűzése, hogy magas minőségű, színvonalas színházi produkciókat juttasson el az ország minél több településére, különös tekintettel azokra a helyekre, ahol az ott élők eddig hiányt szenvedtek a magas kultúra terén. Az alprogram támogatásának köszönhetően az előadások ingyenesen vagy maximális 200 Ft-os regisztrációs jegy megvásárlása ellenében tekinthetők meg, valamint a befogadóhelyeknek is csupán egy jelképes összeget kell kifizetniük a produkciókért, ennek köszönhetően még a legkisebb települések is élni tudnak a program által kínált lehetőséggel.”
Nézzük meg, hogy idén e nívós programok helyett milyen színielőadásokat kaphatnak a váciak!?
A rafinált hatalomtechnikai machinációkkal még 2020-ban elbirtokolt, a kulturális pályájáról eltérített, majd azóta méltán leminősített színházunkban vajon mit láthatunk idén januártól májusig?
- Kétes frissességű és „üzenetű” amerikai társalgási szitkomokat,
- Molnár Áron (alias noÁr) politikai aktivista előadását,
- műsort a nótázásra hajlamos helyi intézmény-vezetőnővel (bizony azzal a Faludi Szilviával, aki ezidáig Vácon a városháza egyik szociális bérlakásának elhíresült kivételezettje volt),
- valamint rogyásig zenés játékokat, musicaleket, operetteket.
Ráadásul mindezekből májusig mindösszesen csak (!!!) 16 előadást, azaz havi átlagban csupán négyet (!!!) láthatnak, akik éppen pont erre a nívóra hangolódva kívánnak maguknak színházi élményt szerezni.
Mondjuk ki, e felhozatalnál azért még az egészen kis költségvetésű, a helyi igényeket teljesen alulbecsülő környező falusi művelődési házak is jobban teljesítenek.