A múlt héten közvélemény-kutatók hívták telefonon a váciakat. Volt, akit éjjel 22 óra körül, első álmából ébresztették fel a Vácot érintő kérdésekkel. Vélhetően a baloldali városvezetés bízott meg egy céget azzal, hogy térképezze fel a váciak véleményét az önkormányzat támogatottságáról. A kérdések között volt a többi közt, hogy a válaszadó mennyire elégedett a városvezetéssel, és hogy szerinte jó irányba tart-e az ország?
A kutatással kapcsolatban számos visszajelzést kaptunk olvasóinktól. A tőlük összegyűjtött információk alapján, a teljesség igénye nélkül listázzuk a nekik feltett kérdéseket:
- Elégedett-e a városvezetéssel?
- Ha országgyűlési választás lenne, melyik pártra szavazna?
- Ha most vasárnap lenne a választás, részt venne-e rajta?
- Elmegy-e jövőre az önkormányzati választásra?
- Jó irányba tart-e az ország jelenleg?
- Szeretné-e, hogy más kormányozzon?
A válaszadókat arra is megkérték, hogy értékeljék 1–5-ig terjedő skálán:
- a váci városvezetés munkáját,
- a váci hulladékudvar létesítését,
- Vác tisztaságát,
- Vác közbiztonságát,
- Vác egészségügyi ellátását,
- Vác oktatását,
- Vác kulturális életét,
- az utak állapotát,
- a szociális lakások felújítását,
- a szociális lakások biztosítását szakembereknek,
- a zöldhulladék égetési tilalmat.
A felsoroltak közül úgy tűnhet, mintha az előző választási kampányban magukat zöld szemléletűnek valló Matkovichék a saját intézkedéseik közé sorolnák a hulladékudvar létesítését, amit még a város előző polgármestere, a fideszes Fördős Attila kezdeményezett. Ráadásul az önkormányzat nem mutat példát a tudatos hulladékgazdálkodásban, ugyanis a régi lőtér területén vélhetően illegális hulladéklerakást végeznek.
Vác tisztaságán is lehetne vitatkozni, ugyanis az önkormányzat a közterületek rendbetartásában sem jeleskedik. Tavaly ősszel egy, a szerkesztőségünkbe érkezett olvasói levél után kezdtünk foglalkozni a lehullott falevelek eltakarításával. Vastag avarréteg borította többek között a Juhász Gyula iskola előtti területet, ami balesetveszélyt okozott.
Azt ugyan nem fejtik ki a kérdésben, hogy mire gondolnak, amikor a szociális lakások szakembereknek való biztosításáról beszélnek, de vélhetően ide sorolható Faludi Szilvia ügye, ami visszatetsző a váciak szemében. Faludi Szilvia ugyanis úgy jutott kedvezményes havidíjú önkormányzati lakáshoz, hogy közben 600 ezer forintos fizetést kap a Bölcsődék és Fogyatékosok Intézménye intézményvezető-helyetteseként.
A kutatásban 1–5-ig terjedő szimpátia értékelésre bocsátottak több, a városban jól ismert politikust is. Név szerint:
- Pető Tibor fideszes önkormányzati képviselőt,
- Pető Csilla fideszes önkormányzati képviselőt,
- Fördős Attila volt fideszes polgármestert,
- Inotay Gergely baloldali önkormányzati képviselőt, alpolgármestert,
- Ferjancsics László baloldali önkormányzati képviselőt, alpolgármestert,
- Kiss Zsolt baloldali önkormányzati képviselőt, alpolgármestert,
- Matkovich Ilona baloldali polgármestert,
- Vásárhelyi Tamás helyi vállalkozót, aki aktív a város közéletében,
- Rétvári Bence fideszes országgyűlési képviselőt.
A kutatás során arra is kíváncsiak voltak, hogy kire szavazna a válaszadó, amennyiben Pető Csilla fideszes önkormányzati képviselő indulna Matkovich Ilona, jelenlegi baloldali városvezetővel szemben a polgármesteri címért? Hasonló kérdéssel mérték fel Matkovich esélyeit Vásárhelyi Tamással szemben, akit a váciak jól ismernek, mivel több cége is van a városban, gyakran áll jótékony ügyek mellé és aktív a közéletben. Emellett 2019-ben függetlenként indult polgármesternek, de Matkovich Ilonával szemben alulmaradt.
***