A hagyomány sosem megy ki a divatból – a magyaros esküvői meghívók

Az esküvői meghívók széles palettáján az örök klasszikusnak számító magyaros esküvői meghívók is kiváló választásnak bizonyulnak. Nem csupán az ezekben megjelenő tradicionális motívumvilág, és jellemzően valamilyen virágforma sematizáltan visszaköszönő ornamentikájának eredendő volta miatt, hanem mert időről időre a szerelem archetipusainak ábrázolásaiként öltenek testet ezek a szemet gyönyörködtető ’míves’ darabok.

Magyaros esküvői meghívót leginkább a hagyományőrzés jegyében készíttetünk, és alapvetően az ebben fellehető tradicionális értékek tükröződésének kifejezéseképpen alkalmazzuk. Szerencsés lehet, ha ez a jól megfontolt formavilág a régi és az új ötvözeteként köszön vissza a kezünkben tartott esküvői meghívón is. Régi, mert a magyaros meghívók legnagyobbrészt népművészeti mintákkal és népmeséből vett motívumokkal készülnek; és új, mert különleges formátumokat, és képi világot alakíttathatunk ki egy-egy darabbal is. Mivel egyre több és egyre szélesebb körben keresik az ilyen típusú esküvői meghívókat, a forma és színválaszték is egyre szerteágazóbb a téma kapcsán. Ezért válogathatunk nyugodtan, sőt egy-egy sajátos észrevétellel jelentősen alakíthatjuk, egyedivé szabhatjuk a magyaros esküvői meghívók megjelenését is, úgyszólván saját kollekciónkat készíthetjük el az általunk preferált formátumokkal.

A magyar sajátosságot még jobban kiemelve a legkedveltebb meghívók általában piros, fehér, zöld színű kartonból is rendelhetők, melyet igény esetén még nemzeti színű szalagokkal is tudunk díszíttetni. Természetesen a magyaros esküvői meghívóknál is törekedhetünk egyedi megvalósításokra, ami azt jelenti, hogy akár hozott minta, motívum vagy fénykép is kerülhet a meghívóra. Ha a stílust csupán harsányabb színvilága miatt soroltuk hátrébb saját preferenciáink rangsorában, akkor mindenképpen jó hír, hogy egyre inkább terjednek a motívumok megtartásával operáló, de semlegesebb, frissebb, fiatalosabb hatást keltő pasztell színárnyalatok, vagy akár tisztán egyszínű változatok is. Ha kacsintgattunk ebbe az irányba, nyugodtan merjünk egy-egy formabontóbb mintadarabot is készíttetni, hiszen lehet, hogy éppen ez a vizuális hatásban tükröződő visszafogottság teheti barátságosabbá, személyesebbé, – életkortól függetlenül – befogadhatóbbá a hagyományos esküvői meghívó és arculat kialakítását.

Merészebb pároknak teljes nyugalommal ajánlott a mára szintén nagy számban terjedő, a szövegezésben is könnyedebb stílust képviselő, népmesei formákat felvonultató meghívódarabok. Szinte minden korosztály tetszését elnyerheti a régóta nagy népszerűségnek örvendő Magyar Népmesék séma-és formavilágában visszaköszönő emblémák, díszítőelemek és betűtípusok –és stílusok. Akkor is nagy sikert aratnak-e darabok, ha meghívni kívánt vendégseregünk jelentős része már egy vagy több gyermekkel rendelkező családos párokból tevődik össze.

Szerencsére ebben a stílusban is előállítható számos ma kedvelt forma, ilyenek például a magyaros kémcsöves meghívók, vagy akár a három dimenziós változatok közül a különféle dobozos változatok is. De jól harmonizál a leegyszerűsített formavilággal egy-egy tradicionális fazon, úgymint a tekercses, vagy a francia hajtogatott típus.

Ha ilyen típusú meghívót kívánunk választani, akkor különösen szerencsés ügyelnünk arra, hogy egész esküvőnk formavilágában visszaköszönjön ez a népi hatású tematika, mert a stíluskeveredés ennél a különösen markáns ,,dizájn”, és dinamikusan jelen levő színábrázolás esetében más stíluselemekkel együttesen különösen visszás hatást kelthet.