A város október 6-ához, nemzeti gyásznapunkhoz kötődő megemlékezéséből az idén különösen kiemelkedett a Váci Reménység Egyesület szervezte úgymond előnapi „Kegyeleti váltófutás”.
Az esemény bevezetéseként Fábián Fédra, a VRE vezetőségi tagja köszöntőjében köszönetet mondott a szervezésben és a lebonyolításban segítő munkatársainak, a cserkészeiknek, a rendszeresen kapcsolódó társegyesületeknek, de leginkább a csapatokat indító iskoláknak és a csatlakozó civileknek, akik a legfontosabb részesei annak, hogy ez a már több mint harminc éves hagyomány tovább élhet.
Kiemelendő itt a Váci Lakóterületi Sportegyesület, a Cházár András Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Kollégium és Gyermekotthon és a Vác Deákvár Sportegyesület, természetesen ott volt és díja(ka)t adott át az október 5-ei eseményen Ványi Éva iskolaigazgató és a két egyesületi elnök, Pálinkásné Branizsa Szilvia és Vásárhelyi Tamás is.
„A Váci Reménység Egyesület életében ez az egyik legnagyobb múltra visszatekintő esemény, amely most már nem csupán a városban kiemelkedő alkalom, hanem a közvetlen vonzáskörzet több településen ugyancsak, amit ékesen bizonyít, hogy ezúttal például Penc és Szendehely is delegált csapatokat, úgyhogy köszönöm nekik különösen, hogy jól láthatóan növekedett itt a létszám” – fogalmazott köszöntőjében Fábián Fédra.
Kiemelte: a kegyeleti váltófutás lényege a hazaszeretet, a hős elődök előtti tisztelgés kifejezése a sport, egy nemes csapatverseny révén.
A különböző kategóriák futamai után a díjátadás bevezetéseként Balázs András atya is köszöntötte a résztvevőket, a szervezőket, támogatókat.
A 34. Kegyeleti Váltófutás győztes csapatai
Általános iskola lány kategóriában:
1. Árpád Fejedelem Általános Iskola, felkészítő tanár: Kareczkiné Csernák Dóra, Kareczki Réka
2. Juhász Gyula Általános Iskola, felkészítő tanár: Winternitz Arnold
3. Radnóti Miklós Általános Iskola, felkészítő tanár: Greff Ádám
Általános iskola fiú kategóriában:
1. Petőfi Sándor Általános Iskola, felkészítő tanár: Bíróné Tóth Brigitta
2. Juhász Gyula Általános Iskola, felkészítő tanár: Winternitz Arnold
3. Földváry Károly Általános Iskola, felkészítő tanár: Winternitz Arnold
Speciális iskola vegyes kategóriában:
1. Cházár A. EGYMI Simon A. tagintézmény csapata, felkészítő tanár: Borsós Hajnalka
2. Cházár A. EGYMI Székhely intézmény csapata 1., felkészítő tanár: Mácsik Miklós
3. Cházár A. EGYMI Székhely intézmény csapata 2., felkészítő tanár: Mácsik Miklós
Középiskola lány kategóriában:
1. Boronkay Műszaki Technikum és Gimnázium, felkészítő tanár: Holman Nóra
2. Selye János Egészségügyi Technikum, felkészítő tanár: Borosné Paku Beáta
3. Táncsics Mihály Mezőgazdasági technikum , felkészítő tanár: Komlósi Attila
Középiskola fiú kategóriában:
1. Boronkay Műszaki Technikum és Gimnázium, felkészítő tanár: Nagy Péter
2. Selye János Egészségügyi Technikum, felkészítő tanár: Borosné Paku Beáta
3. I. Géza Király Közgazdasági Szakközépiskola, felkészítő tanár: Kovács Noémi
Felnőtt kategóriában:
1. Apor Vilmos Katolikus Főiskola Tanítók csapata, felkészítő tanár: Kovács Noémi
2. Váci Reménység Egyesület, felkészítő: Jancskár Ildikó
3. Kolping csapata, felkészítő: Kucsák Mónika
Az idei vándorkupát férfi és női kategóriában is a Boronkay Műszaki Technikum és Gimnázium csapatai nyerték el.
***
A hivatal szervezte hagyományos rózsakerti megemlékezésen az idei évre – nyilvánvalóan nem a lakosság, az emlékhelyen fejet hajtani kívánók miatt – jól láthatóan megcsappant a jelenlévők száma az elmúlt évekhez képest.
Az iskolákat nem népes diákcsoportok, az intézményeket nem öt-tíz tagú küldöttségek képviselték, hanem nagyon csekély számú delegációk, a Zubovits-Györkös Erzsébetnek köszönhető, az előző ciklusokban elhelyezett kis plasztikák oszlopainál egyik-másik iskola vagy közhivatal képviselői többször is fejet hajtottak az igazolható csoportos hiányzások miatt, a koszorúkat egy-egy gyönyörű rózsaszál váltotta ki – röviden minden szomorúan összement.
Persze bízvást gondolhatjuk, hogy sokan másutt, vagy épp ugyanitt, de a városházi hivatalhoz képest más időpontban emlékeztek meg a nemzet szabadságharcos mártírjairól, ennek vélhető fő okát egy korábbi cikkünkben már jeleztük, itt nem térünk vissza rá. A rózsakerti szónok, Fehér Zsolt képviselő idézése helyett pedig olvasóink szíves figyelmébe ajánljuk egy sokkal, de sokkal hitelesebb személyiség, Katona Tamás gondolatait egy pár évvel ezelőtti televíziós műsorból.