Ötödével is nőhet az új lakások ára

Némileg összezavarta az ingatlanpiacot a nemrégiben nyilvánosságra került kormányzati döntés, miszerint az újépítésű otthonokra vonatkozó kedvezményes, 5 százalékos ÁFA kulcs megszűnik 2020-tól.

A nemzetgazdasági miniszter nemrégi bejelentése ugyan arra biztosan utalt, hogy a 2016-ban bevezetett kedvezményes ÁFA csak 2019 végéig lesz érvényben, ám a jövőről a szakértők is csak találgatnak. Visszatér-e a korábbi 27 százalékos szintre, vagy valamilyen köztes szinten állapodik meg?

Nehéz lesz eladni a lakásokat

Miért fontos ez? Ha 22 százalékot ugrana az adókulcs, valóságos sokkot okozna a piacon. Egyelőre egy biztos, a bizonytalanság – az ingatlanos cégek igyekeznek minél gyorsabban befejezni az újlakás építéseket, és eladni az ingatlanokat. Mivel egy lakásfejlesztés legkevesebb másfél éves projekt, ezért most már nem is érdemes belekezdeni egy új társasház építésébe.
A bejelentés tehát lenullázta a tervezett új építéseket, addig mindenképpen, amíg nem derül ki, mire számíthat az építőipari szektor.

A lakást keresők szempontjából mindez egy dolgot jelent: áremelkedést. A szakemberek sem kételkednek abban, hogy az építtetők a vásárlói oldalra fogják hárítani a költségek emelkedését.
A másik opció az lenne, hogy ‘benyelik’ a plusz költségeket. De az építő cégek nincsenek annyira ‘jó formában’, mivel a költségek csak az elmúlt egy évben 30-35 százalékot emelkedtek. Amikor felívelt az ingatlanpiac, és ennek nyomán beindult a társasház építési hullám, kiderült, nehéz például megfelelő munkaerőt találni.

Mivel jelenleg is egy másfél-két éves emelkedő periódus csúcsán vannak a lakásárak, ez nem túl kedvező hír. Jelenleg az új lakások négyzetméterára 668 ezer forint a fővárosban, Kecskeméten 411 ezer, Debrecenben 396 ezer, Győrben 338 ezer forint.

Ami pozitívum volt eddig is, és ezután is mentőöv lehet, hihetetlenül kedvezőek a lakáshitelek, tehát ezek segíthetnek áthidalni a hiányzó milliók okozta problémát.

És ha nem készül el időre?

Akik most készülnek vásárolni új lakást, aminek az átadása megtörténik 2019 végéig, vélhetően beköltözhetnek anélkül, hogy az akár 20 százalékos árnövekedés érintené őket. Ám érdemes foglalkozni azzal az esettel nekik is, mi történik, ha csúszik a projekt.

Nem árt szerződésben tisztázni, ha 2020 után számláz – a tervezettnél drágábban – a kivitelező cég a vevőnek, kit milyen plusz költség terhel.

Az állami döntés mindenesetre élénkülést okozhat a következő két évben – nyilván azok vannak előnyben, akik még addig megvásárolják az otthonukat -, ám visszavetheti a keresletet 2020 után.