Dr. Urbán Edina igazgató köszöntője után ökumenikus áldással kezdődött csütörtökön a Jávorszky Ödön Kórházban a Semmelweis-napi ünnepség, a közös szolgálatban Marton Zsolt megyéspüspök, dr. Borsi Attila református-, Detre János evangélikus-, Meláth Attila baptista lelkészek, illetve Rózsahegyi Katalin református és dr. Faragó Artúr katolikus kórházlelkészek vettek részt, illetve énekléssel közreműködött dr. Kiss-Tampu Tatiana belgyógyász szakorvos, népdalénekes.
– Az irgalom atyja és minden vigasztalás Istene megkülönböztetett szeretettel és áldással kíséri a betegeket minden megpróbáltatásukban, és azokat is, akik bármiképpen segítenek és szolgálnak a betegeknek, mi pedig kifejezzük köszönetünket az orvosoknak, ápolóknak és az intézmény minden munkatársának – mondta köszöntésként Marton Zsolt.
Az alkalomra idézett, Máté evangéliumából való ige magyarázatában a megyéspüspök mindenekelőtt hangsúlyozta: ebben a bekezdésben is legfontosabb az örömhír, annak jó híre, hogy Isten országa, amiről Jézus beszél, nem egy földrajzi terület, nem rendelkezik államvezetéssel, pénznemmel, hanem az evangélium lelkületét hordozó emberek közösségét jelenti.
– Az örömhír lényege, hogy Isten annyira szeret bennünket, hogy úgy döntött, ember lesz, és emberként odaadja az életét értünk, és magával akar emelni bennünket, hogy itt a földi létben is legyen egy boldog életünk, még ha küzdelmes is, és aztán legyen egy beteljesülése ennek a földi életünknek az örökkévalóságban. Jézus tanít, de nemcsak tanít, hanem cselekszik is. Akár nem hívőként hallgatva is ezt a részletet, arról értesülhetünk, hogy a fiziológiai és a mentális betegeket is gyógyítja. Az igehely felsorolja a bénákat, holdkórosokat, ördögtől megszállottakat. Persze tudjuk, hogy nem pusztán testi gyógyításról van szó, hiszen például a mi hitünk szerint a megszállottság is egy valóságosan megtörténhető dolog.
Jézus tehát gyógyít olyanokat, akik testi bajban vannak, képes rá istenségéből és emberi karizmájából adódóan, és gyógyít olyanokat, akik mentális betegségben szenvednek, és itt a gonosz lelkektől való szabadítást is bele kell értenünk ebbe. Mit mond ez nekünk? Rávilágít arra is, hogy az orvos, az ápoló nem a bajt próbálja megszüntetni pusztán, nem csak a testet gyógyítja, hanem az egész embert célozzák meg. Jézus az egész embert akarja gyógyítani, gyógyítja az embernek a sebzettségét, a mentális, lelki problémáját, és persze istenségében még magasabb rendűen teszi ezt, tehát szabadít is.
Ennek fényében is szolgálat a gyógyításban résztvevők hivatása, szolgáló szeretettel segíteni az embert, aki test és lélek, és hogy a kettő összetartozik, azt mutatja a tapasztalat is. A problémák akkor mutatkoznak, amikor a kettőt szét akarják választani, noha a kettő összetartozik, az orvos, az ápoló tehát lelki-gondozó is. Áldja meg Jézus Krisztus a szolgálatukat, azt a szolgálatot, hogy az embert lássák, befogadva, fölemelve az elesetteket. Ez emberi erőből szinte lehetetlennek tűnik, de Isten segítségével semmi nem lehetetlen – fogalmazott homíliájában Marton Zsolt.
Az ünnepség a hagyományokhoz híven díjak és kitüntetések átadásával, kinevezések bejelentésével folytatódott.
Több évtizedes szolgálatuk elismeréseként jubileumi elismerésben részesültek:
- Aczél Zoltán Sándorné,
- Harsányi Viktória,
- Kovácsné Haskó Gabriella,
- Kovács Jánosné,
- Hénapné Demkó Szilvia,
- Dr. Sipos Anikó,
- Szlonkai Viktória,
- Virág Lászlóné,
- Walcz Szilvia,
- Sajben Tímea,
- Révai Adrienn,
- Pock Anikó,
- Dr. Langer Csilla Mária,
- Dr. Trávnyik Szilvia.
Igazgatói dicséretet kaptak:
- Molnár Mónika,
- Kovács Mária,
- Szavlik Tünde,
- Somogyi Árpád,
- Konrádné Majer Judit,
- Tóth Erika,
- Hugyecz Attiláné,
- Kaputa Katalin,
- Dr. Báló Hajnalka,
- Dr. Nagy Klára,
- Dr. Szűcs Renáta,
- Bálványkövi György,
- Soós Viktóra.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozók Kamarája díjazottja:
- Marschalek Edit.
Kinevezések:
- Dr. Drenyovszki Zita (főorvossá),
- Dr. Trávnyik Szilvia és Dr. Vaas Edit (adjunktussá).
Ruzicska-díjat kaptak:
- Dr. Békefi Alfréd Norbert,
- Dr. Stefán Zsolt.
Ribáry Zoltán