A Nőnap történeteNőnap alkalmából ezúton szeretnénk köszönteni a szebbik nemet képviselő olvasóinkat egy virtuálisan átnyújtott virágszállal – a tavasz egyik hírnökeként előbújó kis krókusszal – és egy rövidke, az alkalomhoz illő verssel. Minden kedves nő olvasójának Boldog Nőnapot kíván a VácOnline.hu szerkesztősége!
A Nemzetközi Nőnap gondolata a századfordulón merült fel először. Az első hivatalos európai nőnapot Németországban tartották. Oroszország 1913-tól, Ausztrália pedig csak 1928-tól csatlakozott az ünneplőkhöz. Magyarországon 1914-től ünnepeljük hivatalosan is a nőket.
Előzmények:
1910–ben, a Koppenhágában ülésező Szocialista Internacionálé alapította meg a Nemzetközi Nőnapot, tiszteletadásuk jeleként a nők jogaiért évek óta küzdő feminista mozgalmak előtt. A megemlékezés dátumaként akkor még nem jelöltek ki konkrét időpont.
Egy évvel később, 1911-ben, a Koppenhágában hozott döntés értelmében az első nőnapot Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban ünnepelték meg, március 19-én.
1913-ban az orosz nők február utolsó vasárnapját választották, hogy "kenyérért és békéért" tüntessenek a háború pusztította Oroszországban. A politikai vezetők ellenezték ugyan a tüntetés időzítését, de a nők kitartottak. Ami ezután történt, az már történelem: négy nappal később a cár lemondásra kényszerült, és az ideiglenes kormány azonnal szavazati jogot adott a nőknek.
Mindez az Oroszországban akkor használatos Juliánusz naptár szerint február 23-án, az általában használatos Gergely-naptár szerint viszont március 8-án történt.
Az oroszországi események után lett hivatalosan is március 8-dika a Nemzetközi Nőnap.
Nőnapi vers |
Tavaszt hoz ez a nap, szikrázik a fény, Becézve öleli körbe a szél a fázós fákat, Felvinnélek magasra, a hegy tetejére, (Vers forrása: www.amatormuveszek.hu) |
Minden kedves hölgy olvasójának Boldog Nőnapot kíván
a Vác Online szerkesztősége!