Az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága céljai közé tartozik, hogy az iskolai közösségeket megerősítsék és a közösségekben az evangéliumi értékek megjelenését elősegítsék, s mivel ez nem működhet a diákönkormányzatok nélkül, ezért is volt fontos mérföldkő az első váci DÖK-konferencia megrendezése.
Az eseménynek a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpont adott otthont, ahova tizenöt iskolából 18 tanár és 46 diák (6. évfolyamostól 13. évfolyamosig) érkezett Szolnoktól Balassagyarmatig, Hatvantól Dunakesziig.
Az általános tapasztalat az – ami Puskás Balázs, az EKIF főigazgatója szerint korszellemnek is mondható –, hogy a diákok kevésbé mernek beleállni a saját maguk érdekeinek képviseletébe, a cél viszont az, hogy kapjanak egy olyan élményt, amellyel apró lépésenként ez megváltozik és hosszútávon tudják kamatoztatni a megszerzett tudást.
„Volt már egy előzetes konferenciánk tavaly ősszel, amikor a diákönkormányzatok összekötő tanárait hívtuk meg, illetve az igazgatókat. A célunk az, hogy aktivizáljuk a diákokat. Azt szeretnénk, ha egyre hangsúlyosabb lenne a részvételük azokban a folyamatokban, amelyekben szerepet vállalhatnak az iskoláikban. Lépcsőzetesen haladunk, ez most a második lépcsőfok, a harmadik konferencia pedig az év második felében lesz. Végül pedig szeretnénk létrehozni jövő januárban egy egyházmegyei diáktanácsot is.”
Fontos szempont, hogy a diákok is megismerjék az EKIF stratégiáját, elképzeléseit, de ugyanolyan lényeges, hogy elmondhassák a saját elképzeléseiket, kritikai észrevételeiket is.
Ernyey Tamás, az EKIF ifjúságpasztorációs referense és az esemény főszervezője elmondása szerint hosszú, de gyümölcsöző folyamat eredménye a DÖK-konferencia.
„Éppen 3 éve, hogy az EKIF elindított egy ifjúságpasztorációs projektet, amelyben az a cél, hogy közösségeket segítsünk még inkább aktívan olyan helyzetekben, ahol a diák és a tanár is jól érzi magát, ennyi idő kellett, hogy összeérjen mindenkinek a vágya.”
Az egész napos program során általános iskolások és gimnazisták kiscsoportokban, interaktívan is megismerhették egymás működési struktúráját, míg délután Vörös Károly, a Veresegyházi Katolikus Gimnázium DÖK kapcsolattartásért felelős pedagógusa, szakmai tanácsadó arról szólt, hogy mire jó a diákönkormányzat és mire nem, emellett hasznos gyakorlati példákkal is ellátta a diákokat és tanárokat.
Sokan működtek közre a konferencia megvalósításában, Puskás Balázs, Ernyei Tamás és Vörös Károly mellett Sudár Balázs, EKIF HR-vezető, Arnold Fülöp hitoktatási igazgató-helyettes, illetve képzőként Szebenyi Marianna, Tekse Balázs és Vitéz András.