Éppen két éve annak, hogy a közösségi közlekedésben bevezették a szolgáltatók a vármegye- és országbérleteket, ez pedig alaposan átalakította azóta az utazási szokásokat, amennyiben a gépkocsihasználat helyett igen sokan áttértek-áttérnek mindennapi utazásaikhoz a buszokra, vonatokra.
Érdemes górcső alá venni, milyen mértékű megtakarítást jelenthetett az elmúlt két évben, ha valaki a kezdetektől fogva élt az új bérleti lehetőséggel.
Az új típusú bérletek bevezetése előtt vasúton 24.900 forint volt a tarifája egy teljes árú Vác-Budapest-Nyugati havibérletnek, miközben 2023. május 1-től kezdve mindmáig változatlanul 9.450 forintba kerül egy vármegyebérlet.
Tehát az eredeti áron két év alatt 597.600 forint lett volna a havi bérletes vonatozás, ezzel szemben vármegye bérlettel 226.800 forint ez a summázott összeg.
Na erre aztán nem lehet azt mondani, hogy semmiség a különbség, ebbe még a balliberális oldal ügyeletes üdvöskéje is nehezen tudna belekötni, ámde sokadik MP jó brüsszelita módra valószínűleg eltörölné a változtatást, mert (a személyi igazolványszám megadásához kötve) csak a magyarok érdekét szolgálja, s nincs benne semmi píszí internacionalizmus.
Mindenkinek érdemes átgondolnia és -számolnia, hogy mindez mekkora segítség lehet(ett) az egyéni és a familiáris költségvetésekben, két-három gyerekes családoknál nyilván hatványozottan.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy a vármegyebérletek korlátlan számú buszos, vonatos utazásokra jogosítanak, tehát a hétköznapi munkába-munkából ingázáson túlmenően is szabaddá teszik a bérleteseket a közösségi közlekedési eszközök használatára.
Emlékeztetőül álljon itt, hogy a havi vármegyebérlet az érvényességi idején belül korlátlan számú utazásra jogosít.
Budapest közigazgatási határán belül és Pest vármegyében szinte minden BKK járatra, a környéki és helyközi buszokra, a HÉV-ekre valamint a meghatározott vonatokra is érvényes.
A Pest vármegyebérlet Budapest és Pest vármegye területén használható utazásra a következők szerint: Budapesten a 1-99, 101-299, 900-999, M1, M2, M3, M4, D14 vonalakon, a HÉV járatain, a GYSEV és a MÁV helyjegy nélkül igénybe vehető vasúti közszolgáltatásában 2. osztályon (ha azonban az utazás kizárólag Budapesten belül történik, feláras vonat is igénybe vehető, és helyjegyet sem kell megfizetni), a környéki autóbuszjáratokon, a Volán helyközi autóbuszjáratain és a Weekendbus Zrt. (Budapest–Csömör; Csömör–Pécel) helyközi autóbuszjáratain, az érdi városi buszjáratokon.