Vácon a Köztársaság út 7. kirakatában mindig történik valami izgalmas. Karácsonykor sok kisgyermekes család szokta izgatottan várni a játék kisvonatot és a fényekkel kivilágított falut, ahol a vonat robog. De az ünnepeink alkalmával is mindig érdekes könyvajánlókkal, ízléses, egyedi dekorációkkal gyönyörködteti a szemet az Arcus galéria kirakata. Természetesen nincs ez másképp Valentin-nap alkalmával sem, ezúttal vakrandival várják a betérőket. A bolt ügyvezetőjével, Misik-Nagy Ritával beszélgettünk.
Vakrandi egy könyvvel? Hogyan zajlik az Arcusban a vakrandizás?
A Valentin-naphoz kapcsolódva a Vakrandi egy könyvvel programmal készültünk idén. Olyan könyveket csomagoltunk be, melyek kevés figyelmet kapnak, de szerintünk jó könyvek. Mindegyiket egyformán becsomagoltuk, és a főbb szavakat kiírtuk a borítóra, amiről a könyv szól. Rajzoltunk hozzá szintén, ami jellemző az adott műre. Hogyha Olaszországról van szó, akkor Rómáról egy jellegzetes épületet, vagy egy állatot, vagy ha cicáról szól, akkor egy cicát. Ehhez ajándékot is adunk. Ha esetleg nem jönne be a könyv, mivel ez egyfajta zsákbamacska, akkor legyen egy kis vigaszdíj. Egy vászontáska, és egy könyvjelző az ajándék.
Hogyan kapcsolódik a Házasság hete programhoz az Arcus galéria?
Hasonlóan a tavalyi évhez, idén is kreatív feladatokkal várjuk a házaspárokat. Tavaly verset kellett írni, idén egy puzzle-t kell kirakni könyvborítókból, majd azokat a könyveket kell megkeresni a polcon. A megtalált könyvben ki kell keresni a szavakat, és ezen szavak felhasználásával kell szerelmi vallomást rajzolni a párunknak. Ez a programunk szombatig tart.
Mi az Arcus története?
Nem is tudom, honnan kezdjem. Maga a bolt 1997-ben alakult, ez a harmadik helyünk a városban. Az Althann Mihály Frigyes utcában kezdtünk, majd a Hajnik Pál utca után vagyunk itt a köztársaság út 7-ben már tizenötödik éve, ahol mint a képen látható memóriajáték is mutatja például, galériaként is működünk. Ezek a korongok, egy saját készítésű társasjáték darabjai. Én találtam ki és a kolléganőm illusztrálta. Ez úgy alakult ki, hogy nagyon sokat fotóztunk – nem személy szerint én, hanem az akkori főnököm, aki már nincs itt ebben a cégben-, és sok könyvhöz készítettünk váci képeket. Váci naptárt adunk ki például minden évben 2008 óta. Minimális darabszámban, a lokálpatriótizmus jegyében. Vannak gyűjtőink, akik már sokszor augusztusban jönnek, hogy hol a naptárjuk, tehát ez abbahagyhatatlan. Szerencsére Vác gyönyörű és kifogyhatatlan, úgyhogy valahogy mindig összeáll.
Aki ide betér a gazdag könyvkínálat mellett nagyon szép, igényes kézműves termékkel is találkozik. Küldetése a galériának, hogy minőségi, egyedi kínálata legyen?
Könyvkiadóként is működünk. Ezt úgy kezdtük el, hogy először a saját könyveiket árultuk az üzletben, majd kéréseket kaptunk hogy mások könyveit is adjuk ki. Majd kiderül az is, hogy ebben a házban élt Fésűs Éva Kossuth-díjas meseírónő így elkezdtük kiadni a meséit. Egyedi, számozott, litográfiával ellátott könyveket is kiadunk. Az Eötvös utcában van ugyanis egy nyomda, ahol van egy egyedülálló litográf nyomógép. Ez egyedülálló Európában. Visszatérve a kérdésre, tehát abszolút látni a bolton, hogy nagyon szeretnénk, ha értéket képviselne. Olyan termékeket vagyunk hajlandók ide, úgymond beengedni, amelyek egy magas színvonalat képviselnek. Az itt látható váci ajándéktárgyak, hűtőmágnesek, memória játékok, vászonzsákok mind saját készítésűek. Ha tehetjük főképp váci nyomdákkal dolgozunk. Persze előfordul, hogy van, amit itt nem lehet elkészíteni, de akkor is maximum Budapestig utazunk.
Adódik a kérdés, olvasnak az emberek?
Igen, de azért Vác egy kitüntetett hely ebből a szempontból. A hozzánk járó nagykereskedők sokszor ámulnak, hogy a Líra mellett, és a vasútállomásnál lévő könyvesbolt mellett még mi is megélünk. Más kisvárosban nincs ilyen helyzet, hogy ennyi könyvesbolt lenne, úgyhogy itt mindenki mondja, hogy ez egy ilyen kitüntetett hely.