– A valóságaink alapján találkozunk, és a különbözőségeinkből fejlődünk – Virginia Satir családterapeuta egyik gondolatát tartja előadása legfontosabb üzenetének Dr. Piczkó Katalin a Szeretetkert című könyv szerzője, akivel az Adullám Kávézóban beszélgettünk tegnap este.
A friss jácint, te és kávé illatban, gyertyafénynél az ide érkező párok, házaspárok, érdeklődők kiszakadva a hétköznapok rohanásából értékes, minőségi időt tölthettek együtt. A Házasság hete programsorozat keretében Piczkó Katalin pszichiáter, párkapcsolati szakértő, tréner, coach, a Szeretetkert programjának kialakítója elsősorban arra szerette volna felhívni a figyelmet, hogy az a tény, hogy egy kapcsolatban mások vagyunk és máshogy működünk, oda vezethet, hogy ezt a kommunikáció során nem tudjuk kezelni. Ezért olyan pozitív kommunikációs mintákat hozott és mutatott meg, melyek segítenek egyrészt abban, hogy honnan tudjuk felismerni azt, ha mi magunk stresszelünk. De abban is támaszt nyújthat, hogy honnan ismerjük fel a másik stresszét? Hogyan tudjuk kezelni azt? Melyek azok a minták – általában romboló minták-, amik ilyenkor beugranak és hogyan lehet ezeket építő mintákra lecserélni, helyettesíteni.
„Azt is meg kell néznünk, hogy ezek a minták honnan jönnek, transzgenerációs úton, az eredeti családból sokszor milyen sérüléseket hozunk” – mutatott rá Piczkó Katalin.

Hangsúlyozta azt is, hogy amint egy párkapcsolatban a két félen kívül a gyermek is megjelenik, minden kapcsolat egy olyan fészekké válik, aminek a lenyomatát a gyerkőc az egész életén át magával hordozza. Arra is kitért, hogy lehet, hogy a fiatalok valahogy jobban elköteleződés nélkül kötik össze az életüket, de a gyermek megjelenésével a házasság intézményénél nincs jobb.
„Elvállaltam a világ előtt. Ez egy olyan ősi elköteleződés az egész világ előtt, melynek során az identitásom részévé válik a másik ember” – húzta alá.

Minden kapcsolat egy kis élőlény, a szerelemben megszülető első gyermek maga a kapcsolat. Ápolnunk, gondoznunk szükséges, ha meg akarjuk őrizni. Ha egy virágzó, boldog, tartalmas, inspiráló és intimitást nyújtó kapcsolatban szeretnénk élni.
Beszélt arról is, hogy munkája során azokkal találkozik, akik tenni akarnak a házasságukért. Tapasztalata szerint a nők egy picit nyitottabbak ebben a kérdésben. Több módszerrel dolgozik, említette a színházi programokat, kártyajátékokat is.
„Az egésznek az alapja a Szeretetkert szimbólumrendszer, amiben van egy domb. Innen felülről ráláthatunk a kapcsolatunkra, saját magunkra, és arra is, hogy van-e ilyen lehetőség a kapcsolatban. Van-e helye annak, hogy egy biztonságos térben, ahol nincs ítélkezés, meg tudunk beszélni egy konfliktushelyzetet. Azt, hogy ki, hogyan éli meg azt a szituációt. Ebben az önfejlesztés is nagyon sokat tud segíteni” – részletezte a pszichiáter.
Arra a kérdésre, hogy mi az a fő üzenet, gondolat amelyet szeretne átadni az itt megjelent pároknak, résztvevőknek úgy fogalmazott: „Virginia Satir családterapeutának van egy mondata, amiben és nagyon hiszek. Ez úgy hangzik, hogy a valóságaink alapján találkozunk, és a különbözőségeinkből fejlődünk. Ha két ember ezt megtanulja kezelni, pozitívan kommunikálni, akkor nem válunk egymás ellenfeleivé” – zárta a beszélgetést.
Mint arról már korábban írtunk, a Házasság hete minden évben egy teljes héten át a család fontosságára irányítja a figyelmet. A szervezésben idén is részt vett Pető Csilla a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom váci csoportjának vezetője.