TURAI JÁNOS NYÍLT LEVELET ÍRT KARÁCSONY ÉS HANUKA ÜNNEPE KAPCSÁN

Turai János, a Váci Zsidó Hitközség elnöke nyílt levelet írt az év végi közös keresztény-zsidó ünnepek kapcsán, már az idei jövőre is fókuszálva.

„A múlt esztendőben szinte egybeestek a karácsonyi és a hanukai ünnepek, mindannyiunk örömére, így aztán együtt örvendeztünk keresztény testvéreinkkel. Mindkét gyönyörű örömünnep a mai Közel-Keleten történt meg, Jézus születése Betlehemben, a maroknyi makkabeusok győzelme a túlerőben lévő szíriai görögök ellen, akik a judaizmus eltörlése mellett eretnek, hitetlen alakokat erőltettek a népre, a harcok a makkabeusok fényes győzelmével értek véget. Megtörtént a csoda: az egy napra elegendő olaj nyolc napig világított, ameddig a jeruzsálemi szentélyt megtisztították.”

„Mind a karácsony, mind a hanuka a fények ünnepe, amikor az örökkévaló véget vetett a sötétségnek, megszületett a gyermek és győztek a makkabeusok. Innen származnak a közös gyökereink, mindannyian örvendezzünk annak, hogy ezeket a hagyományokat ne törölhesse el sem ember, sem világhatalom, ez a mai legfontosabb feladata mindkét felekezetnek.”

„A karácsony és a hanuka egyaránt az ajándékozás ünnepe, főleg a gyerekek körében, akik már hónapok óta kívánságlistákkal bombázzák a felnőtteket, az épphogy mögénk kerülő évben soha nem látott mértékű társadalmi összefogás segítette a minél szélesebb körű ajándékozást.”

„A meghitt ünnepnapokra való készülődést bizonyos politikai körök igyekeztek megzavarni, a saját érdekükben felhasználni a gyerekeket is, a társadalom legérzékenyebb tagjait, tüntetőleg, kamerák nyilvánosságával jelentek meg gyermekintézményeknél hisztériakeltő szándékkal.”

„Sajnos ezek az elkövetők megfeledkeznek egy lényeges tényezőről, mégpedig a 2023-as BM rendeletről, ami arról rendelkezik, hogy azok az egyházak, társadalmi szervezetek, akik nagyobb tételben készülnek ajándékozni, azoknak be kell jelentkezni, amikor leadják az általuk összeállított ajándékcsomagokat, ez nem másért van, mint azért, hogy hozzáértő szakemberek átvizsgálják a csomagok tartalmát a fogyaszthatóság szempontjából.”

„Magyarán: nem etethetjük meg gyermekeinket a lakosság köréből összegyűjtött, esetleg a szavatossági időn túli élelmiszerekkel. Konkrétan a Tisza Párt törvények feletti nyomulásáról van szó, ők a kamerák előtt akarták osztogatni az általuk összeszedett édességeket, nem törődve azok fogyaszthatóságával.”

„Kedves embertársaim, ne hagyjuk magunkat megtéveszteni sem karácsonykor, sem máskor!”

Turai János, a Váci Zsidó Hitközség elnöke