Az Interreg Magyarország-Szlovákia HUSK-2023 program keretében teljes körűen megújul Vácon a Káptalan utca 16. szám alatt immár 13 éve működő galériaépület.
Papp László műgyűjtő páratlan gyűjteménye ezután igazán méltó környezetbe kerülhet minden kultúraszerető látogató örömére.
Az épület sokáig Vác Város Önkormányzatának vagyonkezelésében volt, ezalatt az állapota jelentősen romlott. A Dunakanyari Védegylet Alapítvány 2022 óta kereste a lehetőséget az épület megújítására, így kapott létjogosultságot az elképzelés az Interreg Magyarország-Szlovákia HUSK-2023 program „Fenntartható helyi örökségek” című kiírásban, közös pályázatként Ipolyság városával. A közös pályázat eredményeképpen egy több mint 3,6 millió eurós fejlesztés valósulhat meg, melynek körülbelül 80%-a jut az ipolysági, 20%-a pedig a váci beruházásra. A két partner elsődleges célja az ingatlanok felújítása, kortárs galéria és kulturális központ kialakítása.
Ipolyság és Vác immár 20 éve testvérvárosok, ezt a kapcsolatot ez a projekt tovább erősíti.
A pályázat megvalósítása számos közös rendezvényt ígér: előadások, tematikus időszaki kiállítások, koncertek, workshopok szervezése, valamint a Dunakanyar ismert festőinek életműveiből válogatott kiállítások bemutatása az ipolyságiak számára. A kiállított gyűjteményi bemutatókhoz ismeretterjesztő előadások is kapcsolódnak majd a testvérvárosban.
Ipolyságon, a régi egészségügyi központ (az egykori poliklinika épülete) 800 m2 alapterületű épület 1928 előtt épült. Az elmúlt 54 évben az épületen nem valósult meg nagyobb mértékű átépítés. 2005-ben – amikor elköltöztek az egészségügyi szolgáltatók – az épület kiürült, a közművekről leválasztották. Az ingatlan jelen állapotában nem használható. A projekt keretén belül megvalósul az épület felújítása, hozzáépítéssel elérhető funkcióbővítése: az épületen belül korszerű táncterem, kiállítótér, próbatermek, oktatótermek létesülnek. Az udvaron lévő majd 100 éves platánfát megőrizve egy kültéri színpad is készül. A Bartók Béla Kulturális Központot úgy álmodták meg, hogy ne csak egy épület legyen, hanem intézményként a várost komplex művelődési központként is tudja majd szolgálni. Jelen projekt keretén belül a teljes beruházás 1. üteme valósulhat meg. A jövőben, a második ütemben színházteremmel tervezik majd bővíteni a kulturális kampuszt.
Vácon, a helyi védettségi besorolású Káptalan utcai épület a huszadik század elején épülhetett. Az ingatlan központi elhelyezkedésének köszönhetően alakult ki a kulturális funkciója már a nyolcvanas években. 2011-ben Vác városvezetése Papp László műgyűjtő közreműködésével újra üzembe helyezte az épületet, a magángyűjtemény folyamatosan láthatóvá vált. Az épület korszerűtlen állapota ellenére a város egyik legnépszerűbb kulturális helyszíne lett. Tulajdonosként elsődleges célunk az épülettel, hogy az a régi fényét visszakapva, kulturális közcélt szolgálva, de a mai kor elvárásainak megfelelve válhasson újra Vác egyik meghatározó, nyitott kiállítóterévé, közösségi helyszínévé.
A közös projekt eredményeképpen mindkét városban egy-egy építészeti értéket képviselő, de rossz állapotú épület megújulásával jöhet létre kiemelkedő színvonalú kulturális, közösségi tér. A két fejlesztés pedig egymást segítve, kiegészítve színesítheti Ipolyság és Vác kulturális életét.
A galéria felújításának projektje a tervezett ütemben halad, építési engedéllyel rendelkezik a tulajdonos, a kiviteli tervek készülnek, azt követően 2025 első negyedévében kiírják a közbeszerzést. A felújítás és a projekt várható befejezési dátuma 2026.11.30.
Projekt címe:Sustainable local heritages / Fenntartható helyi örökségek, partner neve: Dunakanyari Védegylet Alapítvány, befejezés várható időpontja: 2026.11.30., támogatás összege: 572.732 EUR
Forrás: Dunakanyari Védegylet Alapítvány