Papp Laci sportolói pályafutása legnagyobb tragédiáját vitte színpadra a Déryné társulat Kis Domonkos Márk rendezésében, a háromszoros olimpiai bajnok, legendás ökölvívó eltiltásának 60. évfordulóján, november 30-án volt a premierje A bajnokok bajnoka – Papp Laci című előadásnak a Déryné Központban.
A korábban a Váci Dunakanyar Színház alapító-igazgatójaként tevékenykedő Kis Domonkos Márk így nyilatkozott a darabválasztásról:
„Lukácsy György, a Nemzeti Színház kiváló irodalmi munkatársa, egyébként a drámaíró- és előadás műhelyünkben mentorként közreműködő kollégám, egyben jó barátom hívta fel Andorra és az ő terveire a figyelmemet. Rövid időn belül össze is hozott vele egy találkozót, én pedig abban a pillanatban beleszerettem abba a koncepcióba, amit felvázolt, és bár idén már nem terveztem több bemutatót tartani, mégis rábólintottam.
A történet ugyanis 1964. november 30-án játszódik, azon a napon, amikor Papp Lacit eltiltották, a profi karrierjének véget vetve nem engedték ki Amerikába, hogy megvívja profi világbajnoki mérkőzését. Úgy éreztem, hogy élni kell ezzel a lehetőséggel, meg kell csinálnunk ezt az előadást, hogy kellőképpen tisztelegjünk a magyar ökölvívás kimagasló személyisége előtt…
Az első találkozáskor még egy sor sem volt meg a darabból, de már a koncepció felvázolásakor megragadott az a dráma, amit ennek az embernek át kellett élnie. Nem akarok nagyon mélyen belemenni a darab által bemutatott eseményekbe, hogy ne áruljam el a csattanót, de láthatjuk itt, hogy Papp milyen kiszolgáltatott helyzetbe került, mennyire függött másoktól, egy ponton túl már nem volt a saját maga ura sem, hiszen még az útlevelét sem tarthatta magánál.
Ma már természetesnek tűnik, hogy oda és akkor megyünk, ahova és amikor akarunk. Ahogyan az is, hogy ha tehetséges vagy, akkor azzal tudsz élni. De akkoriban egészen más világ volt. Egészen elképesztő az a tragédia, amit a nagy bajnok átélt: a ’64-es eltiltását követően öt évig semmilyen munkája nem volt. Persze, a későbbiekben próbálták rehabilitálni, a ’70-es években már kapott lehetőségeket, de az a törés és megaláztatás, amin keresztül ment, hatalmas dráma. Ez pedig ma is nagyon izgalmas tud lenni.”
Papp Lacit a Váci Dunakanyar Színház hőskorának egyik vezető színművésze, Havasi Péter alakítja a darabban, amelyben értelemszerűen bokszmeccsek is vannak, ezekre a Vasas klubjában készültek a szereplők.
„Ez is egy szép dolog, hogy erre a szerepre egy ilyen nagy múltú sportklubban készülünk, amely három olimpiai bajnokot is adott Magyarországnak: Gedó Györgyöt, Papp Lászlót és Kovács ’Kokó’ Istvánt. Ez technikai alapot is ad, nemcsak ugrálunk majd a színpadon, mint a szöcskék.
Emellett jó érzés kicsit belekóstolni ebbe a világba, az edzésekbe, abba, hogyan néz ki egy mérkőzés, milyen a hangulata belülről. És nem utolsósorban rengeteg olyan emberrel beszélhetek, akik ismerték Papp Lacit edzőként, az ő történeteik is segítenek abban, hogy még pontosabb képet kapjak róla. Én nagyon élvezem az edzéseket, bár fizikailag is megterhelő, ugyanakkor így vált számomra világossá, hogy ez nem csak arról szól, hogy odamész és szétvered másnak a fejét, hanem óriási összpontosítást is igényel, igazi idegek harca.
A megfelelni akarás egyébként is bennem van, az összes bemutatómon ugyanúgy izgulok. Igazából a harmincadik előadáson is van némi drukk, de az másfajta izgalom, mert addigra már enyém lesz a szerep. De biztosan fogok amiatt is izgulni, hogy méltó legyek egy ilyen nagy ember emlékéhez, aki ráadásul pont itt, a 13. kerületben nőtt fel, tehát még a szellemisége is itt van a közelben” – nyilatkozta a főszereplő színművész.
Stáblista
PAPP LACI, háromszoros olimpiai, többszörös Európa-bajnok ökölvívó – Havasi Péter
ADLER ZSIGMOND, Papp Laci edzője – Ivaskovics Viktor
PELIKÁN VERA, titkárnő – Vas Judit Gigi
BISZKU BÉLA, párt- és állami vezető – Kaszás Mihály
GÁSPÁR SÁNDOR, párt- és állami vezető – Dányi Krisztián
KUTAS ISTVÁN, a Magyar Testnevelési és Sporttanács elnökhelyettese – Kárpáti Barnabás
VANCSÁKNÉ CSERMANEK JOHANDA, az MTI munkatársa – Erdélyi Tímea
Dramaturg: Sényi Fanni
Díszlet: Tóth Kázmér
Jelmez: Árva Nóra
Súgó: Kabódi Szilvia
Produkciós asszisztens: Spisák István
Kaszkadőrszakértő: Gulyás Kiss Zoltán
Rendező: Kis Domonkos Márk