VÁCI FEJEZET A BAROKK FRESKÓFESTÉSZET MAGYARORSZÁGON KÖNYVSOROZAT ZÁRÓ ALBUMÁBAN

A napokban a Pesti Vigadóban bemutatták a „Barokk freskófestészet Magyarországon” című impozáns könyvsorozat negyedik, egyben záró kötetét, az album az elmúlt években történelmi léptékű belső felújításon átesett váci Nagyboldogasszony-székesegyház és a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény művészeti értékeiről is átfogó ismereteket ad és azokba részletgazdag betekintést nyújt.

Gaylhoffer-Kovács Gábor, Nagy Veronika, Dr. Jernyei Kiss János és Dr. Serfőző Szabolcs munkája a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kiadásában jelent meg.

Barokk freskófestészet Magyarországon – ezt a címet viseli az a négy kötetből álló könyvsorozat, mely a mai Magyarország barokk freskóemlékeinek teljes katalógusát tartalmazza. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Művészettörténeti Tanszékének kutatócsoportja több éven át futó programban kutatta és dolgozta fel a magyarországi barokk freskófestészet emlékeit. A november végén bemutatott zárókötetben a szerzők Budapest, Északkelet-Magyarország és az Alföld régióján át vezetik az olvasókat – így a váci Nagyboldogasszony-székesegyház gyönyörűen felújított kupolafreskói is friss képeken láthatók, a váci Maulbertsch-freskókompozíció legavatottabb kutatója, Dr. Jernyei Kiss János művészettörténész ismertetésében. A Váci Egyházművészeti Gyűjtemény különleges madaras szobája is helyt kapott a kötetben, ennek a kiállítótérnek a falait őshonos és egzotikus szárnyasok barokk festményei díszítik.

„Az érdeklődő olvasó számára a barokk freskók nemcsak esztétikai élményt, hanem intellektuális kalandot is jelentenek. A tanulmányok magabiztosan kalauzolnak végig a freskók világában, és elvezetnek a képek megértéséhez” – olvasható a fülszövegben.

A kötetben található leírások tájékoztatják az olvasót a műveket magukba foglaló épületekről, azok építéstörténetéről, a falképek festőjéről és megrendelőjéről, ismertetik a freskó vagy freskóegyüttes keletkezésének történetét, állapotát, a restaurálásra vonatkozó adatokat és megfigyeléseket. Leírják a befoglaló építészeti teret, a freskóképeket övező látszatarchitektúrát, díszítőfestést és kereteket.

A kötetek megírásához végzett művészettörténeti jelentőségű kutatás magába foglalta egy részletes, nagy felbontású felvételekből álló digitális fotódokumentáció készítését, így a művészeti értékekről egészen közeli, részletgazdag felvételek készültek, amelyek új lehetőségeket nyújtottak a művek technikai sajátosságainak, kivitelezésének megismerésében.

A 2021 és 2024 között megújult váci székesegyház belső felújításának legtöbb előkészítést igénylő és legfontosabb eleme a templom freskóegyüttesének restaurálása volt, melynek során közel 5000 m2 falfelület újult meg. Restaurálták többek között Franz Anton Maulbertsch a „Mennyország dicsősége” c. kupolafreskóját és a vele szoros tematikus kapcsolatban álló „Mária látogatása Erzsébetnél” c. főoltárképet is.

A nagytemplom az átadást követően ingyenesen, jegyvásárlás nélkül látogatható; hétköznap és vasárnap az előtéren keresztül látható, míg szombatonként az egész templomtér szabadon bejárható, míg a csoportos és idegenvezetővel történő látogatás jegyvásárlást követően lehetséges.

A barokk stílusban épült egykori nagypréposti palotában – a műemléki helyreállítást követően – igazán méltó elhelyezést kapott a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény, a múzeumi kiállítóhely immár tematikus időszaki kiállításoknak és változatos múzeumpedagógiai programoknak is otthont adhat. A gyűjtemény csütörtöktől szombatig egyénileg és csoportosan is látogatható. Az aktuális információkról első kézből a Váci Egyházmegye turisztikai portálján lehet tájékozódni.