MAGYAR KURÍR LAPSZEMLE: VÁCOTT TARTOTTÁK ÉVES TALÁLKOZÓJUKAT A SAJTÓAPOSTOLOK

Az egyházközségi lapok és honlapok szerkesztői, a plébániák, egyházmegyék, szerzetesközösségek kommunikációjába bekapcsolódó munkatársak XXII. országos találkozóját Vácon tartotta a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) és a Magyar Kurír november 15. és 17. között, az esemény adott alkalmat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a MAKÚSZ közös szakmai napjának megtartására is.

A mintegy negyven résztvevő nagy része Magyarországról érkezett az eseményre, de jó páran jöttek Erdélyből és a Partiumból is.

Az első nap estéjén a résztvevők ellátogattak a püspöki palotába, ahol Marton Zsolt megyéspüspök kalauzolta körbe a vendégeket, szubjektív tárlatvezetése során bepillantást engedett a palota egykori lakóinak életébe, történeteket mesélt el a korábbi püspökökről és azokról az időkről, amikor a szerzetesrendek feloszlatását követően Péteri József püspök szerzetesnővéreket fogadott be a palotába.

A második nap programját a Váci Egyházmegye bemutatkozója nyitotta, melynek elején Marton Zsolt megyéspüspök köszöntötte a résztvevőket, kiemelve az egyházmegye jelmondatát: Együtt építjük” – értve ezen azt, hogy Istennel és másokkal is együtt. Ezután Szikora József MAKÚSZ-elnök is üdvözölte a jelenlevőket.

A megnyitóbeszédeket követően Gáborné Haáz Andrea kommunikációs vezető mutatta be a Váci Egyházmegye ötfős kommunikációs csapatát. Elmondta, hogy az egyházmegye általános céljai között szerepel az eseményekről való hiteles tájékoztatás, a püspök pozitív imázsának alakítása, a központi egyházmegyei intézmények munkájának bemutatása, jó közösségi példa felmutatása, a hívek elkötelezettségének erősítése, valamint az evangelizáció – a missziós szolgálat.
Gáborné Haáz Andrea beszélt az azzal kapcsolatos kommunikációs kihívásról, hogy Vác nem megyeszékhely.

Hangsúlyozta: nagyon fontosnak tartja, hogy ha kommunikációs ügyben kérdés érkezik hozzájuk akár püspöki, akár más szinten, azt kimerítően megválaszolják. Azt tapasztalják ugyanis, hogy ha korrekt választ adnak, azt lehozzák a sajtóorgánumok, még ha a szavaik tálalására nincs is ráhatásuk. Az előadó kiemelte, hogy ezzel a párbeszédre nyitottsággal lehet jó kapcsolatokat kialakítani a médiával.

Fotók: Magyar Kurír

A következő blokk elején Galambos István, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóság igazgatóhelyettese köszöntötte a szakmai nap résztvevőit.

Toót-Holló Tamás: „Hogyan keress és találj? – Keresőoptimalizálásra alkalmas eszközök használata az online újságírásban” című előadásából kiderült: a keresőoptimalizálás (SEO, az angol Search Engine Optimization rövidítése) a weboldalak és online tartalmak olyan technikai és stratégiai összessége, amelyek célja, hogy javítsák a weboldal láthatóságát a keresőmotorok találati listájában. A SEO lényege, hogy minél magasabb helyezést érjen el az adott médium a keresőmotorok (mint például a Google) organikus találatai között, ezáltal növelve a honlap látogatottságát és a potenciális ügyfelek számát.

Az előadó ugyanakkor beszélt arról is, hogy a mesterséges intelligencia térhódításának van pozitív oldala is, amit szintén érdemes figyelembe venni az online újságírásban. Számot kell vetni az új trendekkel, ugyanakkor nem szabad szem elől téveszteni az örök értékeket – tette hozzá Toót-Holló Tamás.

A következő előadást Gianone Péter tartotta, „Ellenszélben is tudatosan – kommunikációs alapvetések krízis idején” címmel. A téma kapcsán két alapvető kérdést tett fel: Mi a következménye annak, ha némák maradunk? Mi a következménye annak, ha megszólalunk? Az előadás elsősorban a krízis idején történő, nagyon nehéz és érzékeny kommunikációt taglalta, amelynek egyik kulcsmondata ez volt: A krízisben nemcsak kommunikálni kell, meg kell oldani a problémát.

Ilyen esetekben – ahogy azt az előadó is kiemelte – mérlegelni kell, hogy mekkora tűzzel válaszol vissza a kérdezett fél, ugyanakkor a legtöbb esetre azt javasolta, hogy élni kell a megszólalás lehetőségével, mert csak így juthatnak el a gondolatok az emberekhez.

Martí Zoltán, a 777blog főszerkesztője, az MTVA Online Igazgatóság igazgatója „Egy sikeres keresztény online tér és ami mögötte van” címmel tartott előadást. Mint elmondta, az volt a céljuk, hogy egy olyan oldalt hozzanak létre, amilyen korábban még nem volt Magyarországon: a keresztény értékek mellett elköteleződve híreket közölnek, interjúkat készítenek, blogolnak, zenét ajánlanak, programlehetőségeket mutatnak be.

Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember igazgató-főszerkesztője, állandó diakónus folytatta az előadások sorát, ő többek között a paphiány katolikus médiában való megjelenéséről beszélt. Rámutatott: elsősorban az Egyház vonzó arcának bemutatásával lehet megszólítani a papi hivatás iránt érdeklődő fiatalokat.

Sok más értékes gondolat mellett az is elhangzott: katolikusnak lenni egyben a valóság szeretetét jelenti.

A szombati nap előadás-sorozatát kerekasztal-beszélgetés , melynek meghívottjai Puskás Balázs, a Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága főigazgatója; Keresztes Ilona kommunikációs szakember, az Együtt az Életért Egyesület alelnöke; Bodó Mária, a Duna csatorna Agapé című műsorának felelős szerkesztője voltak, a beszélgetést Szikora József moderálta. Szó volt életvédelemről, eutanáziáról, házasságról, az életről mint Isten ajándékáról és legnagyobb csodájáról, valamint a családi életre nevelésről.

A nap végén Koncz Kinga, a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény igazgatója fogadta a résztvevőket és vezette őket körbe a múzeum épületében és annak Örökség című állandó tárlatán.

A záró napon az október elején újra megnyitott Nagyboldogasszony-székesegyházban vettek részt szentmisén a sajtóapostolok, majd ezt követően Gáborné Haáz Andrea kommunikációs vezető mutatta be a székesegyházat. A sajtóapostolok a PüspökVác Látogató- és Rendezvényközpontot is körbejárták.