RÉTVÁRI BENCE: A DUNAKANYAR MEGCSINÁLTA!

„A váci és a szobi járásban nagyon sok fejlesztés készült el, és nagyon sok van folyamatban. Annak ellenére, hogy egész Európában gazdasági nehézségek vannak, a magyar kormány nagyon sok támogatási formát továbbra is biztosít, és bizonyos európai uniós támogatásokat pedig megelőlegez, kifizeti az Európai Unió helyett. Így a váci és a szobi járás telpülései is tudnak fejlődni” – közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, országgyűlési képviselő a közösségi oldalán, videóban.

Mint mondta, „az elmúlt hetekben óriási ünnep volt Vácon, amikor elkészült a székesegyház belső felújítása. Ehhez a magyar kormány mintegy 2 milliárd forintos támogatást biztosított. A korábbiakban már egy másik 2 milliárd forintból, mert mindkettő egy turisztikai és hitéleti támogatás egyszerre, elkészült a PüspökVác Látogatóközpont, amely nem csak egy rendezvényhelyszín, de mellette egy nagyléptékű konyha, kápolna, stúdió és sok minden más egyéb kiszolgáló helyiség is található. Így elmondhatjuk, hogy egyrészről egy több évszázados műemléképületnek a belseje gyönyörű lett, másrészről pedig a legmodernebb felszerelés van mind a székesegyházban, mind pedig a PüspökVác Látogatóközpontban.”

„De nem csak ez volt fontos váci előrelépés számunkra, a Piarista Gimnáziumnak a homlokzata is megújulhatott kormányzati támogatásból” – tette hozzá.

Rétvári Bence hangsúlyozta: „a Bauer utcai bölcsőde is végre elkészült. A korábbiakban pedig a váci rendőrkapitányság és a tűzoltóság épülete is kívülről meg tudott újulni, részben belülről is. Illetve útfelújításokban most ért véget ezelőtt pár héttel a Külső Rádi útnak a felújítása. Ezzel párhuzamosan persze a környező településeken több hasonló, fontosabb, forgalmasabb út felújítása is zajlott. Pencen, vagy Sződligetnél egy híd esetében, Váchartyánban, vagy Rádon további, érezhető, jelentős mértékű útfelújítások történtek kormányzati forrásból.”

„De ezeken túlmenően beszámolhatok önöknek arról, hogy az elmúlt években összesen 37 milliárd forint az, ami támogatásból Vácra és Vác környékére érkezett” – mutatott rá a politikus.

„A Magyar Falu Programból több mint 5 milliárd forint, TOP Plusz támogatásból 33 önkormányzat részesült. Kismaroson 300 millió forintból egy óvodai tornaterem, tornaszoba tudott létrejönni. Acsán minibölcsőde készült el, Őrbottyánban két új bölcsőde is elkészült, Kóspallagon a Csigabiga bölcspdét tudtuk átadni nemrég.”

„Útfelújítások tekintetében az előbb említetteken kívül TOP Pluszból közel egymilliárd forintból Csörögön, Kemencén, Kosdon, Nagybörzsönyben és Őrbottyánban, valamint Verőcén tud megvalósulni útfelújítás.”

„Egészségházak tudnak megújulni, szintén közel egymilliárd forintból Acsán, Kismaroson – itt bővülni is-, Letkésen, valamint Verőcén az idősek klubja egy gyönyörű új helyszínt kaphatott.”

Rétvári Bence hozzáfűzte: „mivel a Börzsönyről beszélünk, itt a csapadékvíz-elvezetés különösen fontos. Három milliárd forintnyi támogatást kaptak csapadékvíz-elvezetésre települések: Kemence, Kosd, Kóspallag, Letkés, Márianosztra, Nagybörzsöny, Püspökszilágy, Vácrátót, Csörög, Ipolydamásd, Kisnémedi, Sződliget és Vácduka. Ebben már nem csak csapadékvíz-elvezetések, hanem közösségi tér, kulturális és közösségi központ, vagy ifjúsági park, illetőleg más fejlesztések is.”

„Energetikai beruházásokból 800 millió forint értékben tudnak megvalósulni Kóspallagon, Kisnémediben, Nagymaroson, Perőcsényben, Vámosmikolán és Zebegényben, és Vác is nyert energetikai felújításra pályázati támogatást.”

„Óvodafejlesztések, óvodaudvar fejlesztések, út-és járdafelújítások, kommunális eszközbeszerzések és falugondnoki busz beszerzések tucatnyi településen tudják megkönnyíteni a helyben lakóknak az életét.”

Rétvári Bence szerint „a külterületi fejlesztések azért fontosak, mert a helyi gazdasági élet fejlesztéséhez, mezőgazdasághoz, más külterületen lévő ipari ingatlanok megközelítéséhez és működéséhez fontosak, ezért fontos, hogy Bernecebarátiban, Csőváron, Ipolydamásdon, Kemencén, Kismaroson, Kisnémediben, Kosdon, Nagybörzsönyben, Nagymaroson, Márianosztrán, Püspökszilágyon, Szokolyán, Sződön, Vámosmikolán és Verőcén is megvalósulhatott ilyen sok-sok százmillió forint értékben.”

„A helyi termelőknek a helyi termelői piacok is fontosak, ezért Szobon, Kóspallagon, Ipolydamásdon, Őrbottyánban és Pencen szintén helyi termelői piacoknak a fejlesztéséhez sikerült forrásokat elnyerni.”

„Ebből is látható, hogy a Dunakanyarban is azok a települések, amelyek aktívak és szeretnének fejleszteni, azok kormányzati támogatásra számíthatnak. Ezek a települések annak ellenére is megkapták tízmilliárdos, összességében több tízmilliárdos nagyságrendben a TOP Plusz pályázataikra, helyi fejlesztésekre a forrásokat, hogy ezt Brüsszel nem folyósította Magyarországnak” – tette hozzá Rétvári Bence.

Mint mondta, „ismerjük ennek a nyers politikai okait. Ennek ellenére a kormány úgy döntött, hogy ezek a települések nem lehetnek a kárvallotjai annak, hogy a brüsszeli pénzek nem érkeznek meg. A magyar kormány ezeket megelőlegezte és kifizette. Nagyon örülünk, hogy ezek közül sok már el is készült, ezek közül soknak már a Dunakanyarban élők a mindennapokban is élvezhetik az előnyeit, a Dunakanyar ezt is megcsinálta.”