Ismét Vácra érkezett a nagy sikerű „Varázslatos Magyarország”, a magyar természetfotó nagydíjának válogatott kiállítása, a kedd délutáni ünnepélyes megnyitó után október közepéig láthatják az érdeklődők a tárlatot a város egyik legfontosabb kiállítóhelyén, a modern művészeti gyűjteménynek helyet adó K16 galériában.
A tárlat megnyitóján Papp László műgyűjtő, galériavezető köszöntője után Ványai László, a KDNP váci elnöke ajánlotta a megjelentek figyelmébe a bemutatót.
„A magyar fotóművészetnek nagyon komoly hagyományai vannak, egészen a fényképezés ős- és hőskorától a magyar fényképészek ott voltak a világ élvonalában. Elég ha a Petőfi Sándorról fennmaradt egyetlen hiteles fényképre, dagerrotípiára gondolunk, ezt az Egressy Gábor színész barát által készített felvételt jóval később, a 20. század elején restaurálta egy jeles fotográfus. De ott van például Mai Manó, Friedmann Endréből mindjárt kettő is van, az egyikük ugye Robert Capa néven vált világhírű haditudósítóvá, azonos nevű kortársa szintén tudósító volt, az MTI-nél dolgozott fotóriporterként.
Persze hosszan folytathatnánk még a sort, de Munkácsy Mártont vagy Martin Munkácsyt mindenképp meg kell említenünk, egyrészt a divatfotózásban elért elévülhetetlen érdemeiért, no meg azért a gondolatért, miszerint »Gondolkozz, miközben exponálsz!« Ez a fotózásnak egy nagyon fontos esszenciája, mert a lencse mögött ott van a fényképész, az ő szeme, látásmódja és az egész személyisége. Különösen a természetfotózásra igaz ez, mert egész embert kíván, nagyon sok türelmet, állhatatosságot, kitartást, mire egy-egy fénykép jól sikerülten elkészül.
Nem ritka, hogy nemhogy napokat, hanem hónapokat kell várnia egy-egy természetfotósnak. És a természetfotózásban is ott vannak a magyarok a világ élvonalában, ennek ékes bizonyítékai az elmúlt bő tíz évben létrejött természetfilmek is egymás után, végül is szinte sorozatban adták a témákat. Jelen kiállításunk is, a Varázslatos Magyarország, amely az idén már 15 éves múltra tekint vissza, egy nagyon komoly versenye a fotósoknak, ami további fényképezésre motiválja, sarkallja őket. Mi pedig örömmel csodáljuk az újabb és újabb alkotásokat” – mondta Ványai László, a hamarosan összeülő új önkormányzati képviselő-testület tagja.
A kiállítóhely elhatározott, finanszírozási szempontból már előkészített szépítő, korszerűsítő felújítására is kitért, mint elmondta, a tervek szerint 2026 végéig remélhetőleg elkészül a beruházás, most a soron következő feladat a kivitelezői közbeszerzési eljárás kiírása még az idei évben.
– Záros határidőn belül tehát elindul az az építő folyamat, aminek eredményeképp még alkalmasabb, szebb, korszerűbb körülmények között lehet majd itt bemutatni az egyrészt állandó, másrészt folyamatosan változó kiállítási anyagot, és ne feledkezzünk meg a művészetbaráti közösségi találkozások alkalmainak méltó fogadásáról sem – emelte ki a politikus.
Papp László külön az érdeklődők figyelmébe ajánlotta a fotótárlat mellett két kiemelő időszaki válogatásukat: egyrészt az Orvos András festőművész jeles születési évfordulója tiszteletére reflektorfénybe helyezett anyagot, fókuszában a híres virágképekkel, másrészt Kesztyűs Ferenc „Természet és festészet” című kamaraválogatását az emeleten, ezekbe a művekbe az alkotó különböző természeti anyagokat is beleapplikált, s a munkák mindegyikén fő kompozíciós elem az éltető Nap.