ÚJ IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁSOK KÉT EGYHÁZMEGYEI INTÉZMÉNYBEN AZ ARS SACRA FESZTIVÁLHOZ KAPCSOLÓDVA

Két egyházmegyei intézményben is új időszaki kiállítás látható az elkövetkező hetekben: az AVKF főépületének első emeleti előadóterme előterében Gerber Pál, Munkácsy Mihály-díjas festőművész, a Váci Egyházművészeti Gyűjteményben Kovács Melinda fotóművész alkotásaiból tekinthetnek meg válogatást az érdeklődők.

A katolikus főiskola Szent II. János Pál terme előterében október 31-ig látogatható a Gerber Pál festőművész munkáiból összeállított kiállítás.

Fotók: AVKF/Nagy Sándor

A Tatabányán született Gerber Pál, Munkácsy Mihály-díjas festőművész alkotómunkája mellett a Budapesti Metropolitan Egyetem óraadó tanára. A Magyar Képzőművészeti Főiskolán végzett tanulmányai során Blaski János és Sváby Lajos voltak a mesterei. 1983-tól kiállító művész. 1983–1988 között tagja volt a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának, 1989–1994 között vezetőségi tagként is szerepet vállalt a közösségben. 1992-ben a Római Magyar Akadémia ösztöndíjasa volt. 1994-ben az USA-ban USIA-ösztöndíjat kapott, 1996-ban Bonnban volt ösztöndíjas. A festészet mellett installációval, plasztikával, objektekkel, fotóval és performansszal is foglalkozott-foglalkozik.

A Váci Egyházművészeti Gyűjteményben november 30-ig látható Kovács Melinda Éden című időszaki fotóbemutatója.

Ez a válogatás az alkotónak az elmúlt öt évben készült szakrális témájú alkotásait mutatja be. Kovács Melinda fotóinak motívumai belső, szakrális terek, amelyek bár nem fizikai valóságukban léteznek, mégis a kereső ember számára a képzelet és a lelki elragadtatás tereit tárják fel.

A kiállítás alkotásai lelki értelemben párhuzamba állíthatók a váci Nagyboldogasszony-székesegyház felújított és fizikai valóságában megújult liturgikus terével. A fotóművész képein keresztül a személyes hit és keresés új, izgalmas és komplex alkotásokban fejeződik ki.


Kovács Melinda Esztergomban született, jelenleg Kékkúton él. A fényképészeti szakiskola elvégzése után szabadúszóként dolgozott. Különféle nemzetközi fotóművészeti alkotótáborok meghívott előadója, 2006 és 2016 között az esztergomi Duna Múzeum galériáját vezette. Közben 2014 és 2018 között az Esztergomi Fotográfiai Biennálé művészeti vezetője volt. Nevéhez fűződik az efb.hu weboldal létrehozása, ami a biennálé teljes történetét bemutatja 1978-tól napjainkig. 2021 óta a salföldi Pajta Galéria művészeti vezetője.

2022-ben létrehozta a pajtagaleria.hu weboldalt, amely az alapító Török László, Balázs Béla-díjas fotóművész képanyagát és az általa alapított kortárs fotóművészeti gyűjteményt mutatja be.

Kovács Melinda markáns stílusú, tudatos és termékeny alkotó. Munkáit folytonos kísérletezés jellemzi, miközben az eltervezett, megrendezett, esetleg megépített és utólag manipulált műveivel változatos, mégis koherens meta univerzumot épít föl. Művészetében a fotográfia, a képzőművészet, valamint a vizuális kultúra profán és klasszikusnak tekintett mozzanatai keverednek.

Rangos ösztöndíjakat nyert el, többek között a Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíjat (1992-1995), a Kultur Kontakt Ausztria fotóművészeti ösztöndíját (1999), az NKA alkotói támogatását több alkalommal, a Budapest Galéria művészeti alkotói ösztöndíját, amelyet Gyergyószárhegyen, Romániában töltött (2012), illetve a Magyar Művészeti Akadémia hároméves alkotói ösztöndíját is megkapta (2018-2021).