Az árvízi védekezéssel összefüggésben egy zöldszámot hozott létre a kormány – jelentette be Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Rétvári Bence közölte, a 06/80-204-240-es számon az árvízzel kapcsolatos lakossági információk kérhetők és bejelentéseket is lehet tenni az árvízhelyzettel kapcsolatban, valamint a felajánlásokat is itt lehet megtenni.
Beszámolt arról is, hogy egy friss kormányrendelet értelmében a sárga megkülönböztető jelzéssel a védekezésben részt vevő gépjárművek a buszsávokat is használhatják.
Kisoroszi kapcsán beszámolt arról, hogy a Duna által körbezárt település felkészült az elzártságra, élelmiszert és homokzsákokat halmoztak fel, a mentőszolgálat egy teljesen felszerelt mentőautóval a településen van. Továbbá egy helikopterleszállót is kiépítettek arra az esetre, ha valamit sürgősen hozni vagy vinni kell Kisorosziba. Hozzátette, Kisorosziban a Kötél Önkéntes Tűzoltóegyesület révén adottak a hajóval történő közlekedés feltételei is.
Rétvári Bence elmondta, 256 rendőr vesz részt jelenleg a védekezésben, ők a zárásban, illetve a járőrözésben segítenek.
Azokon a helyeken, ahol az áramot kikapcsolták, esetleg a közvilágítás sem működik, megerősített szolgálatot tartanak fenn, valamint azokat az ingatlanokat védik, amelyeket el kellett hagyniuk a tulajdonosoknak.
A börtönökben több mint 90 ezer zsákot töltöttek már meg a rabok homokkal, „a börtönök is a homokzsáktöltésre álltak át” – mondta az államtitkár. Összességében már 1,5 millió homokzsákot töltöttek meg az elmúlt napokban.
A Lajtán, a Szigetközben, a Dunakanyarban, illetve a Budapest alatti Duna-szakaszon ad védekezési feladatokat a vízügy számára az árvíz – ismertette a Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetője.
Láng István felhívta a figyelmet arra, hogy az ár levonulása után is fenn kell tartani a figyelőszolgálatot, mert sok helyen alakulnak ki szivárgások és buzgárok.
Mint elmondta: a Lajta tetőzik és folyamatosan telnek meg a megnyitott szükségtározók. Arra számítanak, hogy a folyó a csütörtök folyamán apadni kezd, de a gátakon ott is sok buzgárt, fakadóvizet észlelnek.
A Szigetközben a Duna Nagybajcsnál tetőzik, ám ott is sok munkát adnak a szivárgások – tette hozzá.
Közlése szerint a Dunakanyar településeinek önkormányzatai befejezték a védművek építését. Ugyanakkor azon a területen is nagyon fontos a figyelőszolgálat működtetése az ár levonulása után, mert a buzgárok, fakadóvizek 80 százaléka a tetőzés után keletkezik.
Láng István hangsúlyozta, hogy a Budapest alatti Duna-szakaszon az 1956-os jeges árvíz után megerősítették a védműveket, ám egyes települések, mint Ercsi, Kisapostag vagy Báta az ártér felé terjeszkedett.
Ez azt jelenti, hogy ott is ideiglenes védvonalakat kell kiépíteni, amelyek jelenleg 60 százalékos készültségűek.