AZ ELMÚLT 24 ÓRÁBAN TÖBB MINT EGY MÉTERT EMELKEDETT A DUNA VÍZSZINTJE VÁCON

Több mint 500 szakember érkezik az árvízvédelembe országszerte. A rendkívüli helyzetre a MÁV-VOLÁN-csoport is felkészül. Vácon rohamosan emelkedik a Duna vízszintje.

A HungaroMet Zrt. tájékoztatása szerint széllökés- és csapadékrekord dőlt meg szombaton. A Kab-hegyi meteorológiai állomáson óránkénti 118,8 kilométeres széllökést mértek, ezzel megdőlt az erre a napra vonatkozó országos széllökés-rekord. A korábbi rekord óránkénti 101,5 kilométeres volt, amelyet 2010-ben, szintén a Kab-hegyen mértek. Bakonybél településen pedig egy nap alatt 87,4 milliméter csapadék hullott, ami új napi csapadékösszeg rekord. A korábbi rekord 82 milliméter volt, amit 2014-ben, Budapest Rákoscsaba állomáson mértek.

A leginkább veszélyeztetett vízügyi igazgatóságokhoz több mint 500 átvezényelt szakember érkezik folyamatosan, hogy az állami védvonalakon vegyenek részt az árvízvédelmi munkában – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság vasárnap.

A közlemény kitért arra, hogy a ciklon miatt továbbra is rendkívül esős az időjárás a Duna vízgyűjtőjén, elsősorban az Alpok északkeleti és a Kárpát-medence nyugati, illetve északi részén, és ez várhatóan így lesz az előttünk álló napokban is. A ciklon mozgása és alakulása azonban nagyon bizonytalan, a legkorszerűbb előrejelző eszközök prognózisait is képes felülírni, ezért kiszámíthatatlan, milyen mértékben érinti a várható csapadék az egyes részvízgyűjtőket.

Az elmúlt 24 órában a legtöbb eső a Bécsi-medencére, valamint a Traun és az Enns vízgyűjtőjére esett a vártnál jóval jelentősebb mennyiség, ugyanakkor más vidékeken alulmúlta az előrejelzettet. A következő egy napban ugyanezeken a területeken várható további jelentős csapadék, majd előreláthatólag a zóna nyugatabbra, tehát a Felső-Duna és az Inn vízgyűjtője fölé helyeződik át.

Az éppen aktuális meteorológiai előrejelzés alapján a következő hat napban a Dunán Adonyig a III. fok szintje fölötti, lejjebb több helyen az I. és II. fokú árvédelmi készültségi szintet meghaladó vízállásokra lehet számítani. A Lajtán akár a valaha mért legmagasabb értéket megközelítő, míg a Rábán és a Murán a II. fok szintje körüli tetőzésekre számítanak. Budapesten az alsó rakpartot a jövő hét kedden érheti el a víz.

Vácon a legfrissebb adatok szerint 297 centiméteren áll a Duna vízszintje, ami 120 centiméterrel növekedett az elmúlt 24 órában.

A MÁV-VOLÁN-csoport felkészül a rendkívüli árvízi helyzetre – közölte a csoport vasárnap.

A közleményükben arra kérik az árvizek és a viharok által érintett területeken az utasokat, hogy a következő napokban ne megszokásból kezdjék meg utazásukat, kövessék figyelemmel a közlekedési szolgáltatók hivatalos tájékoztatását a MÁV honlapján, a MÁVINFORM Facebook oldalán, a MÁV applikációban és a Volánbusz weboldalán.

A vízszint napról napra nő, az árvíz hatásai a szárazföldi közlekedésre is kihatnak a párhuzamos szakaszokon. A vasúti és a közúti menetrendszerinti közlekedést nemcsak az áradó folyók, hanem a csapadékos időjárás is befolyásolja: az erős szél okozta fakidőlések, felsővezeték-sérülések miatt fennakadásokra kell számítani.

A vasúttársaság szakemberei folyamatosan egyeztetnek az árvízi védekezésben résztvevő szervezetekkel, hatóságokkal.

A vasúti fennakadások esetén pótlóbuszok állnak készenlétben – írták.

Kitértek arra is: Magyarországtól nyugatra több országban a vasúti közlekedés akadozik, több területen szünetel.