A székesegyházon jelentősebb felújítási munkák a II. világháború alatt történtek, illetve utoljára a XX. század utolsó évtizedében zajlottak állagmegóvási munkák. A 2021. május – 2024. augusztus között tartó felújítás célja kettős volt: állagmegóvás és a 21. századi követelményeknek megfelelő használatra alkalmassá tenni a liturgia, valamint az idegenforgalom számára.
A Magyar Kormány csaknem 2 milliárd forintos támogatásával megvalósult felújítás az alábbi elemeket foglalta magába:
- A tető és a héjazat felülvizsgálata, a beázások javítása.
- A homlokzat megújítása a nyílászárókkal és a vízelvezetés rendezésével.
- A templomtérben a gépészeti és elektromos rendszerek (erős- és gyengeáramú hálózatok) cseréje, a belső világítás megújítása, teljes fűtési rendszer átépítése (hőszivattyúk beépítésével), hangosítás, vetítés megújítása, biztonsági kamerarendszer kiépítése.
- Mosdók kialakítása, belső akadálymentesítés (indukciós hurok, beszédfelismerés).
- Tetőterasz kialakítása.
- Belső padlózat megújítása.
- Festőrestaurátori munkák a templomtérben és a kápolnában: főoltár, kupolafreskó, szentély és az eredeti 18. századi teljes díszítőfestés helyreállítása.
- Szentély belsőépítészeti megújítása
Szabad Attila püspöki szertartó, az oltárbizottság tagja a minapi sajtóbejáráson így foglalta össze a szentélytée megújításának szempontjait: „A szentély tervezői pályázatra több mint tíz alkotó kapott meghívást, hatan adtak be pályamunkát, amelyeket a héttagú oltárbizottság bírált el Marton Zsolt megyéspüspök elnökletével. A nyertes pályamunka tervezője a Kollektív Műterem és vezető tervezője, Kovács Zoltán Pro Architectura-díjas építész (Budapest) volt.
A végleges tervek a megbízóval szoros együttműködésben születtek meg, amelynek során – az eredetileg a régi liturgiára épült tér adta korlátok között is – törekedtünk a mai liturgia és a többcélú liturgikus használat szempontjainak érvényre juttatására, ugyanakkor igyekeztünk tiszteletben tartani a tervező alkotói szabadságát is.
Végeredményben egy modern, de formavilágában a székesegyház meglévő építészeti elemeire reflektáló oltár és egy vele stíluspárbeszédben álló ambó született meg.
Kovács Zoltán kiemelte, hogy az oltárkő kiválasztásánál elsősorban a repedésmentességre, illetve a fizikai méretekre figyeltek.
A tömb megformálása körülbelül három hónapot vett igénybe, a faragás előtt 7 tonnát nyomott, a megmunkált oltár pedig 3 tonnás – így az altemplom födémje biztonsággal elbírja. Az oltár helyretétele egy teljes napot igénybe vett, a legnagyobb kihívást a székesegyházon belüli, kézi erővel történő mozgatása jelentette, valamint a három szentélylépcső magasságának áthidalása. Minden folyamatot figyelembe véve (törökországi és hazai vágások, megmunkálás, szállítás, mozgatás) körülbelül 20-25 ember munkája kellett ahhoz, hogy a nagytemplom új oltára elkészülhessen, illetve helyére kerüljön.
A szentélybe új, egységes stílusú, és az építészeti környezettel harmonizáló, ugyanakkor a használati szempontokat is figyelembe vevő fa bútorzat készült, amelynek részét képezik a kétoldalt található, háromsoros – elöl lehajtható ülőhelyekkel négysorosra bővíthető – padsorok, az új papi szék, valamint más kiegészítő ülőbútorok és bútorelemek.
2024. szeptember 21.: A székesegyház ünnepélyes átadása
10 órakor ünnepi szentmise keretében Marton Zsolt megyéspüspök felszenteli az új oltárt és a megáldja a felújított templomot. Az ünnepre várja az egyházmegye papságát, híveit, Vác város lakosait, a felújításban közreműködőket és minden érdeklődőt, aki szeretné látni az eredeti szépségében megújult székesegyházat.
További ünnepi programok szeptember 21-én: 17.00: A felújított székesegyház bemutatása, 18.00: Ünnepi harsona-orgona koncert.
Az átadást követően visszatér a liturgikus élet is a templom falai közé. Szeptember 21-től a székesegyházban hétköznap (hétfőtől péntekig) 18.00 órakor lesz szentmise a kanonoki kápolnában, a vasárnapi misék időpontjai: 10.00, 11.30, 18.00. Az esetleges változásokat az alsóvárosi plébánia honlapján lehet majd követni: https://vac-alsovaros.vaciegyhazmegye.hu/, valamint a templom bejáratánál kifüggesztett információs táblán.
A székesegyház várja a turistákat is. Hétköznap és vasárnap a liturgikus eseményeken kívül a templom előtere nyitva lesz a korábbi gyakorlatnak megfelelően, oda bárki beléphet jegyvásárlás nélkül. Szombaton az egész templomtér szabadon, jegyvásárlás nélkül bejárható lesz. Csoportos és idegenvezetővel történő látogatás esetén azonban jegyet kell váltani.