Százhatvan éve annak, hogy felépült az Eötvös utcai neológ zsinagóga, a vidéki Magyarország egyik legszebb, hosszú évtizedek áldozatos munkájával szinte a romjaiból megmentett, új életre keltett zsidó temploma.
A jeles évforduló kapcsán méltó megemlékezést szervez a templommentő Turai János elnök vezette Váci Zsidó Hitközség, a már naptárba írható dátum szeptember 15-e.
A zsinagóga állagmegóvó felújításának legújabb eredménye, hogy a vizesedő falakból nyert mintákon végzett laboratóriumi vizsgálatok nyomán készült szakértői vélemény alapján az utóbbi hetekben elkészült az épület falainak teljes szigetelése.
– A tervezett további, inkább már szépítő feladatokra egyelőre nincs meg a fedezet, ezt a lépést egy kicsit odázni kell, de az állagmegóvás, a vizesedésből fakadó további és későbbi károsodás veszélyét elhárítottuk, és a jelen lehetőségei között ez volt a legfontosabb teendő, kijelenthetjük, hogy zsinagógánkat immár végérvényesen sikerült megmentenünk – nyilatkozta érdeklődésünkre Turai János.
A felújítás örömére, a jeles évforduló tiszteletére szeptember 15-én 18 órai kezdettel méltó megemlékezést szervez a hitközség Rétvári Bence országgyűlési képviselő fővédnökségével, jeles előadók, köztük a Budapest Klezmer Band-ből is ismerhető Jávori Ferenc, Kossuth-díjas zeneszerző-zenész közreműködésével.
A Váci Zsidó Hitközség tulajdonában lévő, romantikus stílusú neológ zsinagóga 1864-re készült el, Alois Cacciari olasz építőmester tervei alapján. A második világháború pusztításait épségben átvészelte az épület, ám ezt követően – tanácsi tulajdonban – egyre elhanyagoltabbá vált, olyannyira, hogy az összeomlás veszélye fenyegette: tetőszerkezete beomlott, volt időszak, amikor hajléktalanok vertek benne tanyát. Az 1990-es évek elején a Váci Zsidó Hitközség visszavásárolta az épületet a tanácsi jogutód önkormányzattól, majd megkezdte azóta is tartó átfogó felújítását, de a zsinagóga a 2008-ban tartott újbóli átadás óta újra betölti hitéleti szerepét, emellett pedig kulturális eseményeknek is helyet ad.