SZEPTEMBER 21-E LESZ A SZÉKESEGYHÁZ MEGÁLDÁSÁNAK ÉS ÁTADÁSÁNAK JELES NAPJA

A váci székesegyház 2021 óta történelmi léptékű belső felújításon ment keresztül, amelynek során restaurálták a kupolafreskót, a főoltárt, a kápolnát és helyreállították az eredeti, 18. századi architektúra díszítőfestést.

A templomot szeptember 21-én ünnepi szentmisén áldja meg és adja át Marton Zsolt megyéspüspök, egyúttal felszenteli az új, épített oltárt, ezt követően a székesegyház újra látogathatóvá válik, visszaáll a város templomainak miserendje is.

A szeptember 21-ei alkalmat esti orgona-harsona koncert teszi még ünnepibbé, a hangversenyen a részvétel ingyenes, helyfoglalás az érkezés sorrendjében.

18.00 órakor fanfárok köszöntik a koncertre érkezőket a Székesegyház homlokzati teraszáról, majd 18.15-kor orgona-harsona koncert kezdődik a templomban Almásy László Attila orgonaművész és a Corpus Harsona Kvartett közreműködésével.

Almásy László Attila orgonaművész a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Hambalkó Edit növendékeként 1980-ban Békés-Tarhoson elnyerte az Országos Szakközépiskolai Zongoraverseny Nagydíját. A budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán 1986-ban szerzett diplomát zongora szakon Lantos István és Hambalkó Edit növendékeként, orgonaművészi diplomáját ugyanitt kapta meg 1987-ben Lehotka Gábor növendékeként.

Az 1988-as Budapesti Nemzetközi Liszt Ferenc Orgonaversenyen II.
helyezést ért el, 1990-ben az Anton Bruckner Nemzetközi Orgonaverseny (Ausztria, Linz) döntőjébe jutott. Orgonaművészként négy világrész harminc országában szerepelt. A Magyar Korál Kvintett tagjaként orgonistaként fellépett Szingapúrban, Finnországban, Észtországban és Spanyolországban, koncertezett olyan világhírű karmesterekkel is, mint Kobayashi Ken-Ichiro és Doráti Antal. 2007-ben Artisjus-díjban részesült. Egyházi muzsikusként jelenleg is rendszeresen tevékenykedik a budapesti Felsővizivárosi Szent Anna római katolikus templomban, valamint korábban a Budapest-Városmajori Jézus Szíve templom Bárdos Lajos kórusának orgonistájaként is működött.

1986-2011 között a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium korrepetitora, zongora-kötelező tanára volt, 2023-tól a Budapest I. kerületi Farkas Ferenc Zeneiskola korrepetitor tanára.

Fotók: Ribáry Zoltán

A 2001-ben alakult Corpus Harsona Kvartett eddigi fennállása alatt négy nemzetközi versenygyőzelemmel büszkélkedhet. Háromszor jutalmazták az együttest a számukra írott és bemutatott művekért Artisjus-díjjal. A kvartett tagjai nem csak kamarazenészként, hanem szólistaként is elismertek, nívós országos versenyek győztesei, illetve díjazottjai.

2003-ban Finnországban a Nemzetközi Harsonaszövetség /ITA/ által megrendezett Harsonakvartett-versenyen első helyezést értek el, majd az 5. Philip Jones Nemzetközi kamaraverseny első díját vehették át Guebwillerben, Franciaországban. 2004-ben Münchenben a 4. Jan Koetsier Harsonakvartett-versenyen 1. helyezést értek el. Miután az együttes nemzetközileg is ismertté vált, sorra kapták a koncertmeghívásokat a világ minden tájára. Repertoárjukban a reneszánsz zenétől a kortárs zenéig szinte minden megtalálható. Fő feladatuknak ugyanakkor a kortárs magyar zeneszerzők műveinek bemutatását érzik Magyarországon és külföldön egyaránt. A Corpus Kvartettet 2024-ben a Kulturális és Innovációs Minisztérium Liszt Ferenc-díjjal tüntette ki. A művészeti együttes tagjai: Gáspár Olivér, Hegyi Gábor, Pálinkás Péter, Sütő András.