A ZENEI MEGÉRTÉS ÁLL A FÓKUSZBAN BOGÁNYI GERGELY ÉS SZÉCSI GÁBOR KÖNYVÉBEN

Városunk világhírű komolyzenei előadója, a díszpolgári címmel is elismert, Kossuh- és Liszt-díjas, a zeneszerzéssel is egyre inkább elköteleződő Bogányi Gergely zongoraművész ötvenedik születésnapja évében könyvszerzőként is reflektorfénybe lépett: Szécsi Gábor professzorral közös munkájuk címe: Narrativitás és zenei megértés.

Bogányi Gergely így számol be közösségi média oldalán a Belvedere Meridionale Kiadó gondozásában megjelent kötet születéséről:

„Doktori disszertációm megírása után óriási megtiszteltetés, hogy Szécsi Gábor professzor úrral közösen publikált könyvünkben arra koncentrálhattam, hogyan járulhatnak hozzá a filozófiai, nyelvészeti és pszichológiai modellek a zenei megértés folyamatának feltárásához. Úgy gondolom, hogy a kötetben bemutatott elemzések eredményei jól hasznosíthatók lehetnek például a zenepedagógiában, vagy a zenei megértés kérdéskörét érintő pszichológiai kutatásokban. Nagyon hálás vagyok ezért a lehetőségért és remélem, hogy a könyv sokak számára érdekes és hasznos olvasmány lesz!”

A kötet fülszövegében pedig ez áll: „A világhírű zongoraművész és az ismert kommunikációkutató professzor azt vizsgálják közös könyvükben, hogy filozófiai, nyelvészeti és pszichológiai modellek milyen adalékokkal szolgálhatnak a zenei megértés folyamatának megértéséhez és ezáltal a kérdéskört érintő esztétikai, zeneelméleti gondolatkísérletek tovább gondolásához. A zenei példákkal gazdagon illusztrált kötet célja egy, a zenei megértés alapjait megvilágító narratológiai modell fogalmi kereteinek meghatározása. A szerzők elemzéseik során annak az általános hipotézisnek az igazolására vállalkoznak, hogy a zeneművek olyan narratívaszinteket jelenítenek meg, amelyek személyes asszociációk kereteiként működő befogadói történetekkel összekapcsolódva válnak a művek értelmezésének alapjaivá.”

(Bogányi Gergely – Szécsi Gábor: Narrativitás és zenei megértés. Belvedere Meridionale Kiadó, Szeged, 2024.)