A Kisnémedi település külterületén található a csekei, Szentháromság tiszteletére szentelt kápolna. A három község mértani középpontjában található kápolnaromtól gyönyörű kilátás nyílik a térségre: Vácdukára, a Naszály-hegyre, a Dunára és a környező dombokra is.
A csekei kápolna 1796-ban épült, ami mára nagyon leromlott, elhanyagolt állapotban van, mára csupán néhány falmaradvány maradt csak az épületből.
Építését a kápolna alatt található egykori Cseke község lakói kezdeményezték. A falu határában, Csekepusztán 1769-ben a Muslay család épített késő barokk kápolnát. Mára már csak néhány „lakója” van a településnek, jórészt inkább gyümölcsösök találhatók itt.
Az idősebbek elbeszélése alapján még negyven évvel ezelőtt is megtartották a környék településeinek részvételével a kápolna Szentháromság vasárnapi búcsúját.
A kápolnának szép harangtornya volt a korabeli fényképek alapján, harangja nagyobb ünnepek alkalmával immár a rádi plébániatemplom tornyában szól.
Szentháromság vasárnapján, június 7-én három falu – Rád, Vácduka, Kisnémedi – hívei gyűltek össze idén is a csekei kápolna romja mellé, a dombon lévő tisztásra, ahol Rolik Róbert vác-deákvári és rádi plébános mutatott be szabadtéri szentmisét.
A szentmisét celebráló Rolik Róbert atya szentbeszédében a Szentháromságról és az ünnep jelentéséről beszélt. „A Szentháromság lényege az Atya, a Fiú és a Szentlélek egysége és szeretetkapcsolata, ez az egység kell, hogy az életünket áthassa” – biztatott a plébános, és emlékeztetett arra, hogy minden keresztvetéskor megvalljuk a Szentháromság egy Istenbe vetett hitünket. Kérte, tudatosítsuk ezt mindig magunkban.
A szertartás alatt népénekek és gitáros énekek egyaránt felcsendültek, hogy minden jelenlévő be tudjon kapcsolódni a szertartásba. Az áldást követően még sokat időztek a régi kápolna romjainál, imádkoztak, beszélgettek.
Néhány fiatal lelkesedését látva az a remény érlelődött meg e sorok írójában, hogy talán ez a hegytetőn lévő kis kápolna egyszer új köntösben fogadja majd a megfáradt, Istent kereső vándorokat.
Forrás: Váci Egyházmegye, Bölönyi Gabriella beszámolója