2021-től tilos lesz az avar és a kerti hulladék égetése az egész országban

A törvénymódosítás célja a levegő minőségének javítása, ezáltal a lakosság egészségének védelme. Jövő évtől tilos az avar és a kerti hulladék égetése. Az ezzel összefüggő, az agrárminiszter által benyújtott, a környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény és a természet védelméről szóló törvény módosítását 148 igen szavazattal, 21 tartózkodás mellett fogadta el a parlament.

A módosítás célja a levegő minőségének javítása, ezáltal a lakosság egészségének védelme.

A törvény indoklásában emlékeztettek arra, hogy a levegő nem megfelelő minősége miatt uniós kötelezettségi eljárás van folyamatban Magyarország ellen. A levegőminőség alakulásában pedig a lakossági fűtés mellett kiemelt szerepe van az avar és a kerti hulladék égetésének.

Jövő év január 1-jétől törlik azt a rendelkezést, amely alapján az önkormányzatok rendeletben szabályozhatják az avarégetést, így általánossá válik a levegő védelméről szóló kormányrendelet alapján a tilalom az egész országban.

A jogszabály biztosítja, hogy a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság hozzáférjen az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerhez az üvegházhatású gázok közösségi kereskedelmével összefüggő feladatai érdekében.

A módosítás megszüntet egy mulasztásos alaptörvény-ellenességet is: kötelezővé tette, hogy a közigazgatási hatóságnak közölnie kell azokat a megállapításokat, amelyeket az elbírált ügy környezet- és természetvédelemre gyakorolt hatásáról tett.

***

Az égetés helyett a szakemberek a helyben való komposztálást javasolják, hiszen így az avar és az egyéb kerti zöldhulladékok teljes mértékben átalakíthatóak humusszá, ami visszaforgatható a talajba.

Öt nyomós érv az avarégetés ellen

  1.  Szennyezi a levegőt
  2. Károsítja a saját és mások egészségét is
  3. Kiváló tápanyagforrást semmisít meg
  4. Komoly büntetést is kapható érte
  5. Feszültséget gerjeszt vele a közösségben

Forrás: Szeretlek, Magyarország!