Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Verőcén pihenték ki fáradalmaikat a Szent Korona Lovastúra résztvevői Nyomtatás E-mail
2016. aug. 18.
A Szent Koronának ma is óriási nimbusza van Ipolybalogon és a környező palóc településeken. 1304-ben ugyanis, az Árpád-ház kihalása utáni zavaros hatalmi harcok idején a cseh Vencel herceg, Károly Róbert ellenfele erre menekült haza, s a Szent Koronát is magával vitte. Mivel a környéken abban a korban az egyedüli megerősített hely az ipolybalogi, 1011-ben épült, román stílusú erődtemplom volt, Vencel a koronával egy vagy több éjt a falai között töltött. Tizenkét esztendővel ezelőtt ennek apropóján indult el az immáron hagyománnyá vált ipolybalogi kezdeményezés, a Szent Korona Ünnep, amely az idén 2016. augusztus 7-én, vasárnap kerül megrendezésre a településen.



Az elmúlt évek alatt a rendezvény kinőtte a szűkebb régiót és a szlovákiai magyar katolikusság egyik legjelentősebb rendezvényévé fejlődött. Az eseményhez kapcsolódóan az idén először került megrendezésre a Szent Korona Lovastúra, amelyen egy mintegy 20 főből álló lovas csapat Veresegyházról indulva a meseszép Dunakanyaron át - Vác és Verőce érintésével -, Börzsöny erdőin, mezőin keresztül haladt a Felvidéken az Ipoly folyó partján, Ipolybalogig.

A négy napos esemény hat települést és két országot érintett. A lovasok a túra valamennyi állomásán koszorúztak, a csapat Szent Koronás zászlórúdjára pedig szalagot tűztek.




A túra első napján (2016. augusztus 4.) a Veresegyházról Vácra érkező lovasokat dr. Beer Miklós váci megyéspüspök fogadta, aki püspöki áldásban részesítette a túra résztvevőit.





A verőcei Duna-partra érkező lovasok zászlórúdjára Baranyi Barna, a Barna Party Családi Kisvendéglő, valamint a Barna Party Lovarda tulajdonosa tűzte fel a szalagot.




Ezen túl Verőcének további szerep is jutott a Szent Korona Lovastúrában, hiszen a csoport a települést jelölte meg hosszú útja első szálláshelyéül. Vacsorájukat Barna Party Családi Kisvendéglőben költötték el, szállást pedig a Barna Party Lovarda bizosított nekik és lovaiknak.
- Nagyon örültem ennek a felkérésnek. Mindig szívesen, nagy örömmel támogatom az ilyen, és ehhez hasonló, a hagyományainkat ápoló, a nemzet összekovácsolására irányuló kezdeményezéseket - nyilatkozta szerkesztőségünknek Baranyi Barna, aki családjával immáron közel 30 esztendeje meghatározó szerepet tölt be a verőcei vendéglátásban.

Miután a lovasok jól laktak, és kipihenték fáradalmaikat, elindultak. Megkezdődött a túra második napja (2016. augusztus 5.), amely egyben a leghosszabb szakasz is volt. A lovasok Elhagyva a Dunakanyart a Börzsönyben folytatták tovább útjukat Ipolybalog felé. Következő állomásuk Nógrád és büszke vára volt, ahol koszorúzás és szalagtűzés után elfogyasztották ebédüket, majd belevetették magukat a börzsöny sajátos világába és meg sem álltak Drégely váráig. A csapat Drégelypalánkon nyergelt le és hajtottá álomra a fejét. A harmadik nap (2016. augusztus 6.) ünnepséggel vette kezdetét - a lovasok Drégelypalánkon, Szondi szobránál felsorakozva tették tiszteletüket. A túra talán legszebb és egyben legrövidebb szakasza következett ezután - a csoport útja az Ipoly partján vezetett, de még Magyarországon majd Ipolybaloggal szemben átkelve a folyón érkeztek meg a végállomáshoz. A negyedik napon (2016. augusztus 7.) a küldöttség Ipolybalogon részt vett a fent már említett XII. Szent Korona Fesztiválon. Az eseményen a csapat tagjainak az a megtisztelő feladat jutott, hogy felvezessék a Szent Korona mását. A nap többi részében a túra résztvevői bemutatókat - főleg hadijátékokat - jelenítettek meg.

A lovasok a Szent Korona 1304-es, Vácot és Verőcét is érintő prágai útjának állítottak emléket azzal, hogy végig ló háton, történelmi viseletben - körülbelül 100 km-t megtéve - túráztak Ipolybalogra.

***

A Szent Korona Lovastúra fő szervezői: Tenke Lambert, Leviczki Tamás és Vastag András voltak.

A Szent Korona Lovastúra fő támogatói: Veresegyház Önkormányzata, a Veresegyház Katonai Hagyományőrző Egyesület, valamint az érintett települések önkormányzatai voltak.


Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat