Vác Online



KERESÉS

Elismerés
 
 Média-díjban részesítette kollégánkat a PMRFK!
 

Támogatók:
 
Zollner Elektronik AG

BioTechUSA

hitelmindenkinek.hu





Barna Party Lovarda

Barna Party Kisvendéglő - Verőce

Keresőoptimalizálás

Toperini Ipari Park
 

Médiapartner:
 
 

CÉGINFÓ
HÍREK
Aktuális | Események | Térségi hírek | Kultúra | Egyház | Sport | Oktatás | Kék hírek | Látszódj VELÜNK! 2019

 
Amikor megnyíltak a börtönkapuk... Nyomtatás E-mail
Az 1956-os forradalom és szabadságharc alkalmával Vác város lakossága és a politikai foglyok összefogása révén több száz, a bolsevista megszállók szolgálatában álló "Rákosi diktatúra" által bebörtönzött politikai elítélt szabadult ki 1956. október 27-én a Váci Fegyház és Börtönből. Az intézmény falán található, az egykori elítélteknek, s a szabadulásnak emléket állító márványtáblánál emlékeztek meg 2005. október 27-én, csütörtökön.



Vatai Gyula börtönparancsnok megemlékező szavait követően Petrusz Tibor nyugalmazott ezredes elevenítette fel 1956. októberét, s a szabadság csodálatos tizenkét napját. Az ezredes úr beszéde elején kihangsúlyozta: "Nem értheti meg 1956-ot az, aki nem ismeri annak előzményeit." Az 1956-os forradalom egy tizenegy éven át gyötört nép szabadságharca volt, hiszen az egész 1945-ben kezdődött, amikor a szövetségesek eladták Magyarországot a Jaltai egyezmény során, s országunk egy proletár rendszer uralma alá rendeltetett - folytatta Petrusz úr. A bő egy évtized alatt két rendszerváltáson, rengeteg igazságtalanságon végig vert magyar nemzet szívében végül 1956. október 23-án "betelt a pohár". A levegőben egyre érezhető feszültség, a szabadság "lehelete" a forradalom negyedik napján már átérződtek a börtön falain is. "Érezni lehetett a város lüktetését" - emlékezett vissza az ezredes. Ezen a napon az esti órákban az egyik zárka mélyéről valaki elkezdte énekelni a Himnuszt, majd sorban "dalra fakadtak" a zárkák. "Mind sírva énekeltük, s azt mondtuk magunkban: ha ma ez megtörténhetett, akkor holnap bármi lehetséges!"
...és másnap, október 27-én e nagyszerű város lakossága és a több száz politikai elítélt összefogásának köszönhetően megnyíltak a börtön kapui. "Sírva öleltük egymást, s ismét elhangzott a Himnusz és a Szózat." S hiába volt a megtorlás, a bolsevista elnyomás, mert a diktatórikus hatalom megtorpant 1956. októberén és leépülése végérvényesen megkezdődött.

    

Az ünnepségen többen jelen voltak azok közül, akik egykoron politikai elítéltként raboskodtak a börtön falai között. Az egyik úr az ünnepséget követően megdöbbentő történetet mesélt jelenlétünkben a börtönparancsnok úrnak, miszerint pár fő híján ötezer ember raboskodott e falak között: "...a vége felé egy zárkában, egy szalmazsákra hárman hajtottuk le a fejünket..." - idézte fel a szörnyű emlékeket az egykori fogoly.

    

A megemlékezés során Zsigmond Emőke, a Boronkay György Műszaki Szakközépiskola és Gimnázium növendéke szavalta el Tollas Tibor "Üzenet a Dunakanyarból" című versét, mely nagyszerűen tükrözi a szabadság sugallata által megérintett foglyok érzéseit, gondolatait. A vers sorai bizonyítékai annak, hogy a magyarok hazaszeretetét és a szabadság iránti vágyat nem verheti láncba semmilyen diktatúra és hatalom.

A szavalatot a Pikéthy Tibor Zeneművészeti Szakközépiskola tanulóinak előadása, majd főtisztelendő dr. Beer Miklós váci megyéspüspök úr megemlékező szavai követték.
A püspök úr kérte a jelenlévőket, hogy emlékezzenek úgy az egykor itt raboskodókra, mint testvéreikre. "Imádkozzatok azokért, akik közül sokan azért voltak bezárva, mert hittek!"

    

A református egyház képviseletében Csuka Tamásné közös imádságra szólította a jelenlévőket azokért, akik negyvenkilenc évvel ezelőtt életüket is adták a szabadságért, s kérte, hogy imádkozzunk azért, aki mindnyájunkért adta életét egykoron: "Imádkozzunk Jézus Krisztusért, aki megváltott minket szenvedéseinktől!"

    

A megemlékezés végül a börtön falán található - az anno az 1945-1956 közötti Magyar Politikai Elítéltek Közössége és Vác Város Önkormányzata által állított - emléktábla megkoszorúzásával zárult.

A megemlékezés után a jelenlévőket a fegyház "Doberdo"-nak elnevezett körletébe invitálták, ahol töredékében mindenki szembesülhetett azzal, amit több száz fogoly megélt 1945 és 1956 között. Természetesen a nedves, dohos, hideg és sötét cellák látványa, s a korabeli tárgyak, viseletek látványa, s a közel egy órás séta nem messze nem éreztetik azt, amit a zárkák lakói akkor és ott átéltek, de a körlet megtekintése mindenképpen tanulságos perceket jelent a ma embere számára, hiszen a rideg falakból azért még érződik '56 szelleme.  

A Doberdo körletről korábban készült fotósorozatunkat megtekinthetik
Képgalériánkban, a "Bezárt világ" című albumban.

Megosztás
 




 










APRÓK

KÖZÉRDEKŰ

Mi Újság?

Írja meg,
s mi hírbe hozzuk!

Ha tud bármilyen
történésről, amiről
mi nem értesültünk
írja meg nekünk!

Hírmondó e-mail



   Beállítás kezdőlapnak |  Hozzáadás a kedvencekhez |  A lap tetejére  
   Impresszum |  Médiaajánlat |  Jogokról |  Adatkezelésről |  Chat szabályzat