A Déryné Program fennállásának ötödik évfordulójához érkezett, erre a különleges alkalomra időzítve jelent meg a Déryné Magazin legújabb, ötödik lapszáma, amely ezúttal az elmúlt fél évtized történetét, eredményeit és szellemiségét állítja fókuszba.
A Déryné Program mára a hazai kulturális élet megkerülhetetlen szereplőjévé vált, missziója – hogy minőségi színházi élményeket vigyen el az ország legkisebb településeire is – nemcsak hiánypótló, de példaértékű kezdeményezés is.
A jubileumi kiadvány nem pusztán visszatekintés: személyes hangvételű beszámolók, átgondolt elemzések és inspiráló történetek rajzolják meg azt a képet, amely a Déryné Program mögött álló közösséget jellemzi. A lapszámban megszólalnak a kulturális kormányzat vezetői, Vidnyánszky Attila, a program elindítója és szakmai mentora, a Déryné Társulat színészei, valamint azok a partnerek és munkatársak, akik nap mint nap azért dolgoznak, hogy a színházi kultúra elérhető legyen mindenki számára – ott is, ahol korábban ez nem volt jellemző. A magazin bensőségesen és hitelesen mutatja be, hogyan vált valósággá egy olyan vízió, amely a művészet erejében, a közösségek megtartó szerepében és az elhivatott alkotók munkájában hisz. Ugyanakkor a szinte könyvnyi összeállítás nem csupán egy nyomdai termék, hanem egy ünnep is: bemutatja azokat az embereket, akik – élükön Kis Domonkos Márk, Jászai-díjas színművésszel, a Váci Dunakanyar Színház alapító-igazgatójával – hittel és szenvedéllyel építették fel a programot, és hívták életre azokat a pillanatokat, amelyek a legemlékezetesebbek maradtak az elmúlt évek során. A lapszám egyaránt szól a szakmának, az érdeklődő nagyközönségnek, valamint mindazoknak, akik hisznek abban, hogy a kultúra mindenkié és mindenkinek szól.
Kis Domonkos Márk ügyvezető-igazgató nyilatkozatában többek között így fogalmaz: „A Déryné Program ma már nem csupán egy kezdeményezés, hanem egy élő közösség. Egy közösség, amely hisz abban, hogy a színház mindenkié, hogy a kultúra hidakat épít, és hogy az értékteremtés nem helyhez vagy korosztályhoz kötött. Büszkék vagyunk rá, hogy több mint 12.000 előadást valósíthattunk meg, hogy több százezer nézővel oszthattuk meg az élményt és hogy számtalan fiatal tehetség kapott lehetőséget a szárnypróbálgatásra a program keretében.
A jövőben is töretlen lelkesedéssel folytatjuk ezt a munkát. Hiszen tudjuk: ahol van egy tér, egy közösség és egy történet, ott a színház megszületik. A Déryné Program pedig azért van, hogy ezt a csodát mindenki átélhesse. Köszönjük, hogy velünk tartanak ezen az úton!”
VO-komment
A Déryné Program Barangoló alprogramja keretében számos Pest megyei kisebb és nagyobb település is él(t) már a lehetőséggel, hogy különböző professzionális színházi programokat kínáljanak az érdeklődőknek.
Egy mai divatos kifejezéssel élve ez egy abszolút win-win helyzet, hiszen az előadók szerte az országban színpadra léphetnek, babérokat arathatnak, a helyiek pedig jegyvásárló utánajárás, az élményszerzést körítő logisztikázás nélkül, lakóhelyükön is beülhetnek egy-egy nívós előadásra.
A váciak „persze” kimaradtak, kimaradnak ebből a lehetőségből (is) a Matkovich-érában, a volt színházigazgatót jóformán elüldöző városvezetéshez bekötött szervezők inkább mindenféle hakni előadásokat hívnak a városi színpadokra a polgármester nagy kedvenceivel a főbb szerepekben.