Május 8-án megnyílt a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény legújabb, „Időtálló szentségek – várostörténeti kitekintés a betegek szentségén keresztül” című időszaki kiállítása.
A tárlatot – mely kapcsolódik a „Vác 950” sorozathoz, a város első írásos említésének évfordulójához – Dr. Varga Lajos segédpüspök, általános helynök, az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ (OKGYK) igazgatója nyitotta meg Koncz Kinga, a gyűjtemény igazgatójának köszöntője után.
A település nevének 950 évvel ezelőtti első említésének jeles évfordulója kapcsán nem lehet eltekinteni attól, hogy Vác története elválaszthatatlan a Szent István által alapított egyházmegye históriájától, így a Váci Egyházművészeti Gyűjtemény munkatársai fontosnak tartották, hogy a várostörténeti ünnepségekbe sajátos, a Katolikus Egyház jelenlétét különleges módon bemutató formában, a szentségeken keresztül kapcsolódjanak be.
„Szakrális gyűjteményként egyik fontos célunk és lehetőségünk, hogy az emberek, jelen esetben a váciak és Isten kapcsolatát bemutassuk. Az állandóság megjelenítéséhez a szentségekre esett a választásunk, melyek az Egyház alapköveit jelentik, kifejezik az oszthatatlan, egész, változatlan és mégis megújuló szeretetközösséget a Mindenhatóval” – fogalmazott a megnyitón Koncz Kinga.
Elsőként a betegek szentségével ismerkedhetnek meg a látogatók, mivel a gyógyulás mindenkor az emberi élet fontos meghatározója; a Covid-járvány alatt mindannyian megtapasztalhattuk, milyen nagy kincs az egészség, a testi-lelki jóllét, ennek komplexitására hívta fel a figyelmet köszöntőjében Dr. Varga Lajos segédpüspök.
„Salus animarum supréma lex – azaz az Egyházban a lelkek üdve a legfőbb törvény. A salus kifejezés azonban nemcsak az örök üdvösséget, hanem a testi és lelki egészséget is magába foglalja, kiállításunk pedig ennek jegyében az Egyház üdvösségre vivő és gyógyító tevékenységével foglalkozik” – fogalmazott a tudós főpásztor.
A gyűjteménybe ellátogatók a kiállított tárgyak között láthatnak például több olyan „vasa sacrat”, azaz szent edényt, amelyeket a betegek kenetének kiszolgáltatásánál használtak, megismerhetik a szentség feladásához kapcsolódó imákat, a liturgiában használt gyógyító olajok összetételét és alkalmazását, illetve a betegápolással hivatalosan is foglalkozó irgalmas-rendiek váci, valamint magyarországi működését, gyógyszertárának termékeit, megtudhatják továbbá, mit visz magával egy pap a betegek kenetének kiszolgáltatásához, és hogy mi köze Istenes Szent Jánosnak Jókaihoz.
A várostörténeti évfordulóhoz olyan helyszínek bemutatásával is kapcsolódik a kiállítás, amelyek a járványokból, betegségekből való megmenekülést, a város felszabadulását, és az örök isteni kegyelmet hirdetik. Erre példa a Szent Rókus kápolna, amely az 1741-ben zárult pestisjárványnak állít emléket. A tárlat kitér a testi-lelki gyógyulás helyszíneire is, a hétkápolnai búcsújáróhely bemutatására, illetve megidézi a városban tevékenykedő, ismert gyógyítók emlékét. A pestisszentek, segítőszentek különböző korszakokban éltek, mégis, a betegségben való közvetlen vagy közvetett érintettség összekapcsolja őket. Ábrázolásukon keresztül a látogatók is felfedezhetik, hogy a 18. századi emlékanyag alapján milyen nagyszámú gyógyulás ment végbe a városban.
A kiállítást – mely 2026. január 31-ig látogatható – szeptember és december között egyéb programok, előadások is kísérik, melyekről a www.puspokvac.hu weboldalon, illetve a gyűjtemény Facebook-oldalán lehet tájékozódni. A kiállítóhely csütörtöktől szombatig 11 és 17 óra között tart nyitva – egyéneknek és csoportoknak ebben az idősávban biztosítanak tárlatvezetést előzetes kérés alapján. Garantált tárlatvezetés péntekenként 11 órakor indul.