Március 28-án pénteken tíz alkalmas csoport indul gyászolók számára a váci MotiVÁCió Mentálhigiénés Műhelyben Babai-Szénégető Adrienn mentálhigiénés szakember vezetésével.
A szakirodalom „illegális gyásznak” nevezi azt, amikor valaki úgy hordozza a gyászát, hogy a társadalom nem igazán érti és ismeri el annak létjogosultságát, ilyen előfordulhat például egy magzat vagy egy távoli, de fontos ember elvesztése esetén.
Mit tud adni egy csoport a gyászfeldolgozás terén, amit a személyes kapcsolatok nem tudnak megadni?
Erre a kérdésre így válaszolt egy korábbi csoporttag:
„Amikor valaki friss veszteséggel küzd, nagy figyelmet kap, óvó közeg veszi körül – ez azonban hamar elmúlik, hiszen annak, aki nem élte át a veszteséget, halad tovább az élete, és gyakorlatilag elfeledkezik a gyászolóról, vagy azt gondolja akár, hogy már túl kéne lennie a fájdalmán. Egy idő után terhessé válhat a gyászunk a körülöttünk lévőknek, így mi, gyászolók sem szívesen osztjuk meg, mi van bennünk, ez azonban megakasztja a feldolgozást. A csoportban mindenki a gyász folyamatában van, és senki előtt nem tudunk olyat mondani, ami fárasztó lenne. A csoporttagok befogadóak arra, hogy megosszunk magunkból, és nincs időhöz, szabályokhoz vagy elvárásokhoz kötve, hogy hogyan kéne érezni magunkat, így van lehetősége helyére kerülnie annak, aminek kell… Vannak, akik azt gondolják, hogy a gyászolótól illik öt lépés távolságot tartani, pedig sokszor inkább az esne neki jól, ha megkérdeznék, hogy van, legfeljebb azt mondja, hogy most nem tud erről beszélni…”
A csoport működésének alapja a beszélgetés, de a csoportvezető mindig visz olyan feladatokat, melyek kapcsolódnak a gyászhoz, és elősegítik a megosztást, az első két alkalom irányítottabb, hogy a csoporttagok alkalmazkodni tudjanak a helyzethez.
A váci csoportnak előnye, hogy folyamatos, tehát nem kell nyolc alkalom után otthagyni, így nem feszíti az idő résztvevőket.