A cukrászdákhoz és a helyi ipar egykor jól prosperáló, mára többnyire már nem működő gyáraihoz kötődő tárgyi, fotográfiai emlékek mellett a kis fűszeresekkel, élelmiszerüzletekkel, szatócsboltokkal kapcsolatos relikviák gyűjtésébe is belevágott a Tragor Ignác Múzeum a Vác 950 évfordulóhoz kapcsolódóan.
Így szól a felhívás:
„A város élelmiszer-ellátásában fontos szerepet játszottak a fűszeresek. A főtéri Kék házon – a múzeum épületén – ma is látható egy elefántot formázó cégér, mely egykor az »Elefántos«, vagy »Bihalyos« fűszerkereskedésé volt. A kirakatok, melyek nélkül ma már nem tudjuk elképzelni a boltokat, a 19. század végén jelentek csak meg. Ekkor már több mint 10 fűszeresnél vásárolhattak a váciak.
Kálmán József fűszerüzlete a Curia és a Fehérek temploma közötti épület földszintjén lévő üzletsoron volt. Fűszer-, csemege- és gyarmatárukkal kereskedett, asztali gyógy- és csemegeborokon kívül vetőmaggal is várta a vásárlókat. Saját csomagolásában árusított kávét, teát, lisztet… Mint minden, magára valamit is adó kereskedőnél, nála is lehetett hitelre vásárolni. Vásárlási könyvet nyomtatott, amelybe a »úrhölgy« vezette a havi vásárlásait, hogy aztán a következő hónap elején egyenlíthesse ki a számlát.
Korpás Géza 1907 szeptemberében nyitotta meg Petőfihez címzett fűszer- és csemege boltját saját házában, a Budapesti főút 41-ben. A kávé, a tea és a fűszerek mellett ott lógott a sódar is, de lisztet is vásárolhattak az oda betérők. Az első világháború után a boltot Fodor Ferenc vette át, akinek korábban a Hattyú utcában volt boltja. Mivel ekkor még a Budapesti főút volt a város »országútja«, a nagyobb forgalom miatt feltétlenül hasznos volt a váltás. Fodor Ferenc azonban a fűszerek mellett már nem csemegeárut, hanem festéket, vegyiárut árusított…”
A múzeum azt kéri, hogy aki őriz otthon bármilyen bolti cégjelzéses csomagolást, reklámtárgyat, bevásárlókönyvet, vagy üzletbelsőt ábrázoló fotót a 19-20. századból, az jelezze a csukovits.anita@muzeumvac.hu villámposta címen vagy a 30/3531-213-as telefonszámon.