Művészi aprólékossággal elkészített hajómodellek manővereit csodálhatták szombaton délután az érdeklődők a Gombás pataknak a két ligeti híd közötti szakaszán, igen sok építő elfogadta a főszervező Kurdi Csaba invitálását.
A találkozónak az is apropót szolgáltatott, hogy ezen a napon Vácra kirándult a Magyar Hajózásért Egyesület egy húsz tagú delegációja, akik már régóta meg szerették volna nézni Kurdi Csaba makettjeit, ő pedig úgy gondolta, hogy akkor már a hobbi más mesteri gyakorlói is hozzák el alkotásaikat.
– Vagyunk jó néhányan, akik ennek az időigényes és igen költséges szenvedélynek hódolunk. Olyanok viszont már sokkal kevesebben, akik kifejezetten magyar hajók kicsinyített másainak a megépítésére adtuk a fejünket. Most csak ilyenek vagyunk jelen büszkeségeinkkel, ezeknek a maketteknek az eredetijeit sokan láthatták-láthatják akár a Dunán, sőt leginkább ott – nyilatkozta érdeklődésünkre a találkozó szervezője.
Elmondta, hogy régebben fényképek alapján készültek azok a műanyag lapok, habosított pvc elemek, amelyekből a makettek épülnek, de újabban már a 3D technika is segít, sőt sokan magnóval felszerelkezve a mintát adó vízi járművek hangját is rögzítik, hogy hangmodulok segítségével ezt is hozzáadhassák túlzás nélkül művészi modelljeik úsztatásának élményéhez.
Ennek az élménynek az átéléséhez pedig Kurdi Csaba elmondása szerint a Gombás patak ezen ligeti szakaszánál keresve sem lehetne jobb helyszínt találni, hiszen itt többnyire olyan folyása van a víznek, ami úgymond lemodellezi nekik a Dunát, ráadásul nagyon szép környezetben hódolhatnak kedvtelésüknek.
– Itt nőttem fel a váci Duna-parton és állandóan a hajókat lestem, amikor felbukkant egy a láthatáron, addig nem mentem el, amíg szemmel tudtam követni, sokszor órákra ott ragadtam gyerekként a megfigyelőhelyeimen. Később, már jócskán felnőttként az is megadatott, hogy afféle botcsinálta amatőr matrózként az egyik itt is látható hajó mintaadó járművén több részletben bejárhattam egy 1770 kilométeres vízi utat Adonytól a német-holland határig. Életre szóló élmény volt mindez, amit a modellépítés és az úsztatás során újra meg újra fel tudok idézni – mondta szenvedélye motivációjáról Kurdi Csaba.
A Magyar Hajózásért Egyesület 2003-ban, a hajózás iránt érdeklődő, az internetes hajós fórumon már régóta e témával foglalkozó maroknyi topiklakóból – úgy profi hajósokból, mint lelkes amatőrökből – szerveződött.
A közösség fő törekvése, hogy a magyar hajózás – beleértve mind a folyami, tavi és tengeri hajózást – hagyományainak tárgyi, írott emlékeit felkutassa, rendszerezze és megőrizze, tudományos tevékenység keretében kutassa a magyar vízi járművek és vízi közlekedés történetét, valamint a hajózással kapcsolatos ismereteket általában is bővítse, illetve a hazai hajózással kapcsolatos, múltra vonatkozó, illetve a jelent és a jövőt is érintő ismereteket publikálja mind nyomtatott, mind elektronikus formában.
Kiemelt fotó: Nagy Gábor