Városunk díszpolgára, Bogányi Gergely, Kossuth-díjas zongoraművész tavaly januárban betöltötte az ötödik ikszet, a napokban pedig idősebb fivére, Bogányi Tibor csellóművész, karmester is csatlakozott az 50+-osok táborához, ebből az alkalomból átfogó interjút készített vele a Papageno című szakportál.
Bogányi Tibor (született: 1975. február 3.) felsőfokú tanulmányait Finnországban, a világhírű Sibelius Akadémáin folytatta. Professzorai Jorma Panula és Leif Segerstam voltak. Az akadémia évei alatt vendéghallgatóként tanult még a párizsi Conservatoire-ban Fürst János szakmai támogatásával.
2002-ben kiemelkedő nemzetközi hírnévre tett szert azzal, hogy 28 évesen kinevezték a Turkui Filharmonikus Zenekar vezető karmesterévé. 2008-tól hat éven át Lappeenranta város zeneigazgatója és vezető karmestere volt. 2011-től pedig több mint egy évtizeden keresztül töltötte be a Pannon Filharmonikusok vezető karmesteri posztját.
Az alábbiakban a Papageno portréírását idézzük:
„Bogányi stílusát a művészi sokszínűség és virtuóz interpretálás jellemzi; kiemelkedő szinten mozog mind az opera és a szimfonikus repertoár világában, együttműködve a világ vezető zenekaraival és művészeivel.
Az elmúlt évadokban olyan zenekarokat vezényelt, mint pl. a Koppenhágai Filharmonikus Zenekar, a durbani KZN Filharmonikus Zenekar, a Mexikói Állami Szimfonikus Zenekar, a
Szentpétervári Szimfonikus Zenekar, a Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz és az Orchestre National du Capitole de Toulouse.
»Minden esetben kerülni kell a túlzott eksztázist, beleélést a színpadon. A karmester feladata nem az, hogy egy mániákus őrültnek tűnjön. A zenészek mesteri irányításához hideg fej kell. Ugyanakkor óhatatlanul vannak olyan pillanatok, amikor az extázis egyszerűen elkerülhetetlen: amikor a zene olyan mélyen hatol az ember lelkébe, magával ragadja, és szinte elveszíti a külvilág érzékelését. Ilyenkor csak a zene dimenziójában létezek.«
Elkötelezettje a finn kortárs zenének; gyakran vezényel műveket a finn zeneszerzőtől, Aulis Sallinentől, ugyanakkor vezényelte Tuomas Kantelinen: Paavo Nurmi operájának premierjét is. A finn zeneszerzők mellett gyakran mutat be műveket a svéd Anders Hillborgtól valamint Orbán Györgytől és Gyöngyösi Leventétől.
Pályája során olyan elismert szólistákkal is dolgozott már együtt mint Andrej Gavrilov, Ilja Gringolts, Kocsis Zoltán, Bogányi Gergely, Kelemen Barnabás, Baráti Kristóf, Gary Hoffman, Perényi Miklós vagy Várjon Dénes.
A karrierjében meghatározó finn évek alatt vezényelte az ország kiemelkedő zenekarait is, úgy mint a Helsinki Filharmonikus Zenekart, a Finn Rádiózenekart, valamint a Lahti Szimfonikus és a Tamperei Filharmonikus Zenekart.
»Ha meg akarjuk tartani a közönségünket, akkor óriási kihívás elé nézünk: a világnak, de különösen a fiatal generációnak nagy szüksége van újfajta koncertélményekre, amelyek nemcsak a klasszikus zene szépségét, hanem annak mélységét és üzenetét is új dimenzióban tudják feltárni.«
Repertoárja a klasszikusoktól a nagy kórusú műveken valamint oratóriumokon át a balettig terjed. 2006-ban a Finn Nemzeti Operában sikeresen mutatta be Mozart Cosi fan tuttéját,
2009-ben Verdi Traviátáját, valamint a Macbethet, 2010-ben Mozart Don Giovanniját. Vezényelte még Bizet Carmenjét, Stravinsky Tavaszi áldozatát és Bartók Béla összes színpadi művét. 2014-ben debütált Boito Mefistofele és Puccini Tosca című operáival a Magyar Állami Operaházban.
Bogányi Tibor számtalan rádió- és televíziófelvételt készített, a vezénylés mellett aktívan csellózik és rendszeresen koncertezik mind Magyarországon, mind külföldön.
Kimagasló tevékenysége elismeréseként 2017-ben Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetésben részesült.
A finnországi zenei életben és a finn zene magyarországi megismertetése területén végzett aktív és fáradhatatlan munkájának elismeréseként megkapta a Finn Oroszlán lovagrend
első osztályú érdemrendjét.„
Mint arról már hírt adtunk, március 14-én pénteken 19 órai kezdettel a világhírű Bogányi család koncertjének ad helyet a Piarista Gimnázium díszterme, a Bogányi 250 című, nemzetközi szinten is kuriózumnak számító esemény a Vác 950 program része.
A meghívó, a plakát – egyébként szándékosan – nem árulja el, hogy mit takar a címben a 250, de értelemszerűen évszám(ok)hoz van köze.
A világhírű zenészek váci kötődése nagy büszkesége a városnak, ezt mutatja, hogy id. Bogányi Tibor és Bogányi Gergely is a város díszpolgárai. A négy testvér édesapja a váci Bartók Béla Zeneiskolában tanított és 23 évig vezette a Harmónia Kórust. Ahogy a testvérek maguk mondják, túlzás nélkül belenőttek a zenébe.
A március 14-i est fellépői: Bogányi Bence fagottművész, egyetemi tanár – Bogányi Bernadett fuvolaművész – Clara Dent-Boganyi oboaművész – Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, zeneszerző – Bogányi Tibor csellóművész, karmester.
Az est során felcsendülnek: Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Antonín Dvořák, Camille Saint-Saëns, Philippe Gaubert, Charles-Marie Widor és Bogányi művek.