GYÁSZ: ELHUNYT MOYS CSABA KORÁBBI ALPOLGÁRMESTER, A VRE ÚJJÁALAPÍTÓJA

„Mélyen megrendülve és mély fájdalommal tudatjuk, hogy a Váci Reménység Egyesület egykori elnöke, tiszteletbeli elnöke, Moys Csaba 2024. november 11-én elhunyt. Őszinte részvétünk a családnak, fájdalmukban osztozunk!” – tudatta gyászközleményben a VRE.

Moys Csaba 1937. március 5-én született Vácon. Általános és középiskoláit szülővárosában végezte. A miskolci egyetemváros telefonközpontosaként részt vett az 1956-os forradalom eseményeiben. Később okleveles gépészmérnök diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. Dolgozott a váci kötöttárugyárban, a váci Taurus Gumiipari Vállalatnál és a budapesti Gumiipari Kutatóintézetben.

Mint keresztény, nemzeti konzervatív gondolkodású ellenzéki a kezdetektől aktív résztvevője, kezdeményezője volt a rendszerváltoztatás váci és Pest megyei folyamatainak.

A kommunizmus évtizedeiben antikommunista szamizdat kiadványokat terjesztett, többek között a SZER-ból rögzítette, majd írógéppel sokszorosította és terjesztette Mindszenty  József emlékiratait és Szolzsenyicin műveit.

A váci gumigyárban 1988-ban megalapította a Munkástanácsot, amelynek elnöke lett. 1988-ban belépett az MDF-be és társaival megalapította váci szervezetét. Szervezőként aktív közreműködője volt Nagy Imre újratemetésének. 1988 őszétől alapító-főszerkesztője volt a Váci Demokrata című ellenzéki újságnak. 1989-ben alapító tagja volt a váci MDF és SZDSZ szervezetének. Még ebben az évben megalapította a Váci Ellenzéki Kört (MDF, SZDSZ, Fidesz, FKGP), melynek vezetőjeként aktív előmozdítója volt a rendszerváltás váci folyamatainak.

1989-ben újjáalapította a keresztény szellemisége miatt 1947-ben feloszlatott Váci Reménység Egyesületet, amelynek alelnöke, elnöke, tiszteletbeli elnöke volt az elmúlt évtizedekben.

1990 januárjában adományokat vitt a romániai forradalom támogatására Marosvásárhelyre. 1992-ben Rusvay Tiborral megalapította a Bolsevizmus Elleni Magyar Egyesületet.

1990-1994 között Vác város alpolgármestere volt. Aktívan segítette az egyházi ingatlanok visszaadását. Sikeresen kezdeményezte a Váci Piarista Gimnázium újraindítását. A II. Világháborús Alapítvány alapító elnökeként sikerrel kezdeményezte a váci II. világháborús emlékmű felállítását, majd az I. világháborús emlékmű és a Duna-parti országzászló újraállítását.

A Váci Kálvária Alapítvány titkáraként elévülhetetlen érdemeket ért el a váci kálvária helyrehozatalában. Kezdeményezője volt Hóman Bálint váci rabtemetőből való exhumálásának és újratemetésének, illetve kezdeményezésére Hóman Bálint posztumusz díszpolgára lett Vácnak.

A Két Kerékkel Kevesebb Egyesület elnökeként és a Dunakanyar Intézőbizottság Duna-balparti Területi Bizottság elnökeként sikerrel vezényelte le a Budapest-Szob Duna-balparti regionális kerékpárút megvalósítását és a dunakanyari idegenforgalom egyéb fejlesztéseit.

Díjai:
Pro Diocesi Vaciensi-díj – a váci megyéspüspöktől, Pest Megyéért Emlékérem – Pest megye önkormányzatától, Aranykoszorús jelvény díj – a Piarista Diákszövetségtől, Közép-Dunavidékért díj – Dunakanyar Intézőbizottságtól, Kálvária Emlékérem – a Kálvária Alapítványtól, Antibolsevista Emlékdíj – a Nemzeti Antibolsevista Blokktól (NSZK), Pro Urbe díj – Vác Város Önkormányzatától, a Magyar Arany Érdemkereszt díjban is részesült.