TURAI JÁNOS: A MÚLTBÉLI HALADÓ HAGYOMÁNYOK KÖTELEZNEK MINKET

„Erdélyből jövök, ahol az emberek egykor együtt ünnepelték a karácsonyt és a hanukát, onnan ahol a másság nem gyűlöletet szított, hanem egymás hitének kölcsönös tiszteletét jelentette” – írja nyílt levelében Turai János, a Váci Zsidó Hitközség elnöke.

„Bárkinek be lehetett lépni a katolikus templomba egy érdekes rorátéra. Mi, gyerekek bejáratosak voltunk az ortodox templomban, a szép ikonokat megcsodálni, a kálvinistákhoz is be lehetett menni, de még a zsinagógákba is,  ahol istentiszteletek alatt a gyerekek szabadon futkoshattak, ahol a rabbi egy-egy szem cukorral csitíthatta őket” – részletezte Turai János.

Mint írja, „a különböző felekezetek ünnepi, terített asztalánál másokat is megkínálhattak, de legfőképpen a kóstolót átvitték a szomszédba. Ma már Erdélyben sincsenek ilyen idilli állapotok, csupán elvétve egyes kis falvakban.”

„Itt állhat élő példának 1939-ben Lengyelország nácik és kommunisták általi lerohanása kapcsán: a Molotov-Ribbentrop-paktum során menekültek özönlöttek Magyarországra. Ma is példaértékű hagyománynak számít, ahogy városunkban a katolikus egyház és a zsidó közösség együtt cselekedett. Vácon 1943 júliusától közel száz árva, lengyel zsidó gyereket helyeztek el a volt zsidó leány polgári iskola épületében. Mindkét felekezet megegyezett abban, hogy ezek a gyerekek mártírhalált halt, lengyel katolikus szülők gyermekei, így mentették őket a nyilasok elől.”

„A két egyházi alakulat karitatív alapon ellátta és gondozta a gyerekeket. Lengyel tanítók, katolikus és zsidó önkéntesek példamutatóan működtek együtt. Magyarország német megszállása előtt a gyerekek a Joint zsidó segélyszervezet segítségével Szerbián keresztül sikeresen megmenekültek, Palesztinába érkeztek, Haifa városába.”

„Hát mi más hirdetné Vácon hitelesebben katolikusok és zsidók együttműködését, akik a nagy bajban önzetlenül együtt tudtak eredményesen cselekedni?” – tette fel a kérdést Turai János.

„Amint elődeink a múltban számos ponton együtt tudtak működni, jó példákat hagyva az utókorra, úgy a jelenkorra is érvényesek felekezeteink tanításai. Marton Zsolt váci megyéspüspök úrral rendszeresen értekezünk, látogatjuk egymás kiemelkedő rendezvényeit. Ahogy a zsinagóga épülete felújításra kerül, minél előbb bekapcsolódunk a váci egyházi vallásturisztikai kiállítások rendezvényeibe.”

Turai János, a Váci Zsidó Hitközség elnöke