KIS DOMONKOS MÁRK RENDEZÉSÉBEN NOVEMBER VÉGÉN DEBÜTÁL A BAJNOKOK BAJNOKA CÍMŰ ÚJ SZÍNDARAB

Amikor még nem a mostani haknibázis, hanem saját új előadásokat is létrehozó, szép reményű igazi teátrum volt az akkoriban Kis Domonkos Márk vezette Váci Dunakanyar Színház, nos abban az időben Havasi Péter is a vezető, sokat foglalkoztatott színészek egyikének számított, még szárnyait bontogató ifjú titánként – azóta mindkét színházcsináló alkotó a Déryné Programban tevékenykedik, s most egy igazi nagy durranásnak ígérkező produkcióban újra vezető szerepet játszanak együtt.

Újabb ősbemutatóra készül ugyanis a Déryné-társulat: a Szilágyi Andor színművéből készülő, „A Bajnokok Bajnoka” című előadás a legendás háromszoros olimpiai bajnok ökölvívónak, Papp Lászlónak állít emléket, a rendező Kis Domonkos Márk, aki a főszerepet Havasi Péterre osztotta.

A produkció ősbemutatójának kitűzött dátuma november 30-a, ami egybeesik Papp Laci eltiltásának 60. évfordulójával, ez a mindmáig vitatott kommunista pártállami döntés drámai fordulatot adott egy, a megvalósultnál is sikeresebb ívű történetet ígérő karriernek.
Hetvenhét éves korában, 2003. október 16-án hunyt el a magyar sporttörténelem, az egyetemes ökölvívás egyik legkiemelkedőbb alakja, Papp László, a legendás sportoló a magyar nép hőse volt, de olyan világsztárokat is lenyűgözött, mint Jean-Paul Belmondo vagy Arnold Schwarzenegger.

Az új színházi előadást rendező Kis Domonkos Márk sorsszerűnek tartja, hogy a darab próbafolyamatát épp Papp Laci halálának évfordulóján kezdhették el az előkészítő munkafázisok után.

Az előadás a ’60-as évek Magyarországának kirakatvilágába kalauzol. A történet középpontjában a profi világbajnoki mérkőzésre készülő Papp László áll, aki Adler Zsigmond menedzser-trénerrel 1964 novemberében felkeresi Biszku Bélát, a Központi Bizottság titkárát, hogy a bokszoló addigi nemzetközi sikereire hivatkozva rábeszéljék, engedélyezze az utolsó mérkőzését.

Papp Laci és mestere-barátja a várakozás hosszú óráiban felidézik közös életük legmeghatározóbb pillanatait, kettejük barátságát, a kemény, megfeszített edzéseket, a győzelmeket és Laci életre szóló szerelmének történetét.

Mindeközben nem is sejtik, hogy a szomszédos döntéshozó szobában Biszku és társai a legkülönbözőbb kifogásokra hivatkozva a profi karrier befejezése mellett döntenek.

A korabeli szaksajtó elemzői szerint Papp Lacinak minden esélye megvolt arra, hogy 1965 februárjában a Joy Giardello elleni mérkőzésen megszerezze súlycsoportja profi világbajnoki címét, de a mérkőzésre sosem kerülhetett sor.

„Senki sem érdemelte meg volna jobban a világbajnoki címet, mint Papp Laci. Örökké hálás leszek a sorsnak, hogy tőle, a legnagyobbtól tanulhattam, Laci bácsi nélkül nem lehettem volna amatőrként olimpiai bajnok és profiként világbajnok” – méltatta mesterét a produkció közleménye szerint Kovács Kokó István.

„Óriási megtiszteltetés, hogy a világhírű legendát alakíthatom a színpadon” – nyilatkozta úgymond álomszerű szereplehetőségéről Havasi Péter, aki a szerepformáláshoz a szövegtanulás, a karakterrel való azonosulás nagy kihívása mellett értelemszerűen szorítókötelek között is keményen készül a menetekre-felvonásokra.

Szilágyi Andor színműíró:
„14 éve Kokóval beszélgettem arról, mennyire fontos lenne, hogy minden idők legnagyobb magyar ökölvívója, Papp László drámai élettörténetét megismertessük a nagyvilággal. Azóta, az édesapja emlékét minden körülmények között megingathatatlan hittel és kitartással ápoló ifjabb Papp Lászlóval szövetkezve, minden évben kísérletet tettünk arra, hogy tervünk valamilyen formában révbe juthasson. Eddig minden alkalommal közbejött valami, ami megakadályozta, hogy A Bajnokok Bajnoka hajója kikötőbe érhessen. A Déryné  Programnak köszönhetően a Déryné Társulattal, talán az utolsó pillanatban, végre partra szállhatunk.”