A Váci Polgári Estek című közéleti fórumsorozat új évadának első vendége G. Fodor Gábor politikai filozófus, a XXI. Század Intézet stratégiai igazgatója volt, akivel afféle esélylatolgatásba gabalyodtunk legújabb, Orbán vs Soros című könyve alapján.
– Ha már egy nagy bokszmeccs felvezetésére hajaz a könyvcím, kérem tegye meg tétjét a küzdelem kimenetelét illetően!
– Egy nemzetközi bukméker irodában mindenki Sorosra tenne, de eddig nem igazolódott a papírforma, tehát talán ezért megérhetné akár Orbánra is fogadni, merthogy akkor nagy pénzt lehetne kasszírozni. De az esélyek azért egy Dávid és Góliát típusú küzdelmet mutatnak, ahol nem mi vagyunk a nagy kihívó helyzetében, miközben azt is tudjuk, hogy mi lett annak a történetnek a vége a parittyával. Úgyhogy nem kell mindig feladni a küzdelmeket.
– A második menetben kanyarodjunk a következő országgyűlési választások kérdésére! Ön szerint milyen fő témákkal hozakodhatnak elő a riválisok, fogalmazzunk úgy, hogy a patrióták és a balliberális globalisták?
– A belpolitikában ugye látjuk, hogy mi történt a nyáron, tehát az ellenfél azt a történetet építi, hogy a közszolgáltatások leépültek, a szokásos témák az oktatás és az egészségügy, tehát az állami ellátó rendszerek, erre szokott rájönni a korrupció, amihez most még hozzáadódhat az állítólagos oroszpártiság, ezeket a kártyákat hozhatja elő a kihívó ellenfél. A jobboldal meg szerintem azt mondja, hogy ha válság van, akkor ránk van szükség a gondok kezeléséhez, azt mondja továbbá, hogy kormányzóképesség, tehát hogy ezt az országot mi tudjuk kormányozni, valamint azt mondja még, hogy Magyarország szuverenitásáért csak mi tudunk kiállni, vagyis ha nem mi leszünk, akkor azok jönnek, akik készek feladni ezt a függetlenséget.
– Talán ide vehetnénk még, hogy a tapasztalatok azt mutatják, hogy ha a baloldal van hatalmon, akkor ők inkább elvesznek az egyszerű emberektől, semmint hogy adnának.
– Igen, ez a játszma ilyen közvetlenül is a bőrünkre megy, és akkor már vegyünk még ide ilyen értékeket, mint a nyugalom, a biztonság, kiszámíthatóság.
– A mostani, jelenleg még porondon lévő főszereplők közül kik azok, akiket esetleg már nem látunk egyáltalán elindulni, kik azok, akik még felbukkanhatnak, lehetnek-e pártnév változások és más meglepetések?
– Szerintem nem 2026 előtt lesz a terep letisztulása, hanem utána. Bár a tavasz arról szólt, hogy Magyar Péter leegyszerűsítette az ellenzéki térfelet, és ő a kihívó, legalábbis ezt álltja magáról, tehát hogy két választás van, vagy Orbán Viktor vagy ő. De azért azt ne felejtsük el, hogy a parlamentben ott vannak azok az ellenzéki pártok, akik legutóbb még bejutottak, erőforrásokkal rendelkeznek, van országgyűlési képviseletük, hozzáférnek a nyilvánossághoz, ők miért, kiért adnák hát fel? Tehát ők valószínűleg szereplői lesznek még a történetnek, de azt gondolom, hogy a mostani verseny az mégis egy ki-ki meccs lesz, és ebben nekik már nem feltétlenül lehet ütőkártyájuk.
– Az Orbán vs Soros nyilvánvalóan egy nagy lélegzetű összefoglalás, így adódik a kérdés, hogy milyen könyvterve van ezután?
– Az Orbán kontra Sorosnak megvolt és még meg is van a kontextusa, tehát ez a két szimbolikus alak jeleníti meg a patrióta-szuverenista és a globalista erők küzdelmét. Majd meglátjuk, hogy hogyan alakul a politikai együttállás, és akkor születhet majd újabb könyv, ami igazodik ahhoz, hogy jobban megértsük a mindennapjainkat átható világot.