A kormányzaton belüli feladat átcsoportosítások nyomán immár a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium hatáskörébe tartoznak a rendkívüli önkormányzati támogatások, s a szaktárca nemrégiben újabb jelentős keretösszeget osztott szét a pályázó, megalapozott igényt benyújtó helyhatóságok között, a váci választókerületből ezúttal hat település részesült ily módon plusz támogatásban, összességében 23 millió forint összegben.
A támogatásokkal kapcsolatos okmányok átadása kapcsán tartott minapi sajtótájékoztatón Rétvári Bence belügyminisztériumi államtitkár, a választókerület országgyűlési képviselője megjegyezte, hogy amíg 2010 előtt volt, hogy az önkormányzatok magukra maradtak és tömegesen eladósodtak rendkívüli helyzetekből (is) adódó anyagi nehézségeik miatt, addig a polgári kormány nem csupán tűzoltást végez, hanem már előzetesen igyekszik hozzájárulni a csődök elkerüléséhez.
Az államtitkár-képviselő így fogalmazott a Piarista Kilátó Központban tartott sajtótájékoztatón:
„Senkinek, semelyik magyar családnak, vállalkozásnak, önkormányzatnak nem könnyű az az időszak, ami 2022 februárja óta tart, amikor kitört a szomszédos háború, amivel párhuzamosan sorra jöttek az uniós szankciók. Mindez egész Európában nem csak szenvedést hozott, hanem gazdasági nehézségeket is. Ebben az időben a kormány nem hagyja magára sem a családokat, sem a vállalkozásokat, sem az önkormányzatokat, hanem segíteni kíván abban, hogy a nem rajtunk múló, hanem a lelassuló gazdasági növekedésből, az árak elszabadulásából, nehézkes beszerzésekből adódó gondokat valamelyest enyhíteni lehessen minden szinten. Emlékeztetek a 2010 előtti időkre, amikor az önkormányzatoknak ilyenkor azt mondták, hogy adósodjanak el, bocsássanak ki kötvényeket.
Mi nem ezt az utat választottuk, a polgári kormányzás időszakában az állam 2010-ben és 2010 után is kifizette az önkormányzatok adósságát, ami több mint 1200 milliárd forint volt. Most pedig azon vagyunk, hogy meg is lehessen előzni ezt a helyzetet azzal, hogy rendkívüli kormányzati támogatásokat nyújtunk az önkormányzatoknak. Az idén már második körben történik ez, az elsőben 150 önkormányzat kapott 798 millió forintot, a mostani másodikban pedig 242 önkormányzat kap 988 millió forintot, ami azt mutatja, hogy széles körben nyújt segítséget a kormányzat.
Hiszen sok önkormányzat tényleg saját önhibáján kívül, rendkívüli körülmények miatt kerül olyan helyzetbe, hogy egyes tételeket nem tud kifizetni abból, amit ki kell fizetni a törvény szerint, és ebben a rendkívüli helyzetben a kormány plusz kiegészítő támogatást is ad. Ezek nem az önkormányzatok alapműködésével, nem a tervezhető, az általános kiadásokkal kapcsolatosak, hanem valamilyen rendkívüli helyzettel vannak összefüggésben, ami az önkormányzatnál keletkezett, például természeti katasztrófa miatt. Tehát címzett támogatást kaptak, kapnak ahhoz, hogy a nem várt, nem tervezhető feladataikat teljesíteni tudják, így tudjuk megőrizni az önkormányzatok működőképességét, így tudjuk segíteni, hogy az alapküldetésüket, egészségügyi, tömegközlekedési, közüzemi feladataikat el tudják látni, a polgárok ügyeit zökkenőmentesen tudják intézni.”
A választókerületből ilyen formán most Ipolydamázsd, Püspökszilágy, Kóspallag, Szokolya, Verőce és Zebegény is támogatást kapott, de nem csak kisebb, hanem nagyobb települések is a kedvezményezettek közé kerültek, közelebbi-távolabbi példákként elég csak Miskolcot, Karcagot vagy Érdet említeni.
„Köszönet a most vagy korábban kedvezményezett önkormányzatok vezetőinek, hogy tényleg a településeikért élnek, mindent megtesznek közösségeik érdekében, minden lehetőséggel igyekeznek élni, amelyek a településük működését és fejlődését elősegítik, lett légyen szó a reki vagy más vis maior lehetőségekről is.”
Újságírói kérdésre elhangzott, hogy ebben a körben a váci önkormányzat részéről nem érkezett igény, pályázat, noha a lehetőség mindenki számára adva volt, és adva lesz a jövőben is akár bármikor év közben, Vácra is rendre érkeztek-érkeznek plusz kormányzati támogatások rendkívüli indoklással.