TÉVÉZŐ PUMUKLI MINISZOBOR ESZTERGOMBAN KOLODKÓ MIHÁLYTÓL

Legújabban nem utazott túl messzire a Vácott élő és alkotó Kolodkó Mihály szobrászművész újabb mini alkotása kihelyezéséért, a királyi város, Esztergom volt az úti cél, a település legújabb köztéri látványosságának modelljéül pedig az eleve apró termetű népszerű mesehőst, Pumukli manót választotta a mester.

Pumukli-kultusz emitt és amott

Pumukli legendás figura, generációk nőttek fel a rajzolt manóval feldobott mesés történeteken, amelyek élőszereplős részeit Münchenben vették fel. Ennek emlékére a bajor fővárosban azt tervezik, hogy Altstadt-Lehel városrészben a gyalogosátkelők lámpáiban jelenjen meg a jellegzetes, magyar művész által rajzolt figura alakja, a városrész három helyszínen tervezi a jelzőlámpák figuráinak módosítását. Az ötlet széles körű politikai támogatást élvez, hiszen az SPD, a Zöldek és más nagy pártok helyi szervezetei egyaránt kedvezően fogadták a terveket. Sőt, a beadvány azóta olyan népszerűségre tett szert, hogy több kerületből is jelezték, miszerint ők is szívesen alkalmaznák a híres német mesefigurát a lámpáikban.

Az apró fiúcskáról, az égnek álló vörös hajú, rettentő kíváncsi, gyakran neveletlen, ámde szeretetre méltó kis koboldról 1962-ben jelent meg az első könyv. A sokkal ismertebb mozgókép, a Pumukli kalandjai 1982-től 1989-ig vetített NSZK–osztrák–magyar televíziós filmsorozat volt. A sorozat rendezői Ulrich König és Imo Moszkowicz voltak, az élőszereplős felvételeket Münchenben készítették, a rajzolt karakter, Pumukli animációját viszont Magyarországon készítették a Pannónia Filmstúdióban. A kis kobold figuráját Ternovszky Béla álmodta meg.

A tévégomb csavargatással foglalatoskodó esztergomi Pumukli-szobor helyi fogadtatásának érzékeltetésére zárszóként idézünk egy hozzászólást a közösségi médiából.

„Haló, haló, nagy baj van kérem riadó, haló, haló feltünt egy kis manó… Remélem mindenki énekelve olvassa! Pumukli, imádom, sose növök ki belőle! És már a gyerekeim kedvence is nem csak mesében, hanem mesekönyvben is!

Hangja: Pusztaszeri Kornél.

És ahol megtalálható: Esztergom, Szent Erzsébet Gimnázium előtti szabad terület.”

Amúgy Münchenben is van Kolodkó-féle Pumukli miniszobor, az a kis figura jól láthatóan nem szomjas már, miután minden jel szerint a sárga földig leitta magát jóféle seritallal, corpus delicti a kis mancsaiban „horgonyként” szorongatott míves krigli.